דף הבית / חדשות החשמל / “הטכנולוגיה היא ה”מאפשרת” ואינה המטרה של תכנית האב לעיר חכמה”

“הטכנולוגיה היא ה”מאפשרת” ואינה המטרה של תכנית האב לעיר חכמה”

כך אומר אורי בן-ארי, יועץ מומחה לערים חכמות ,

 

“הטכנולוגיה היא המאפשרת ולא המטרה של תכנית אב לעיר חכמה”

פרסום

המרכז הבינתחומי בהרצליה פרסם לאחרונה את מדד הערים החכמות. מעיון במדד עולה כי בחמש ערים הנמצאות במקומות הראשונים הוכנו תכניות האב לעיר חכמה ע”י אורי בן ארי חמש הערים להן הכין בן ארי תכנית אב לעיר חכמה הן אילת וירושלים (מקום שני), אשדוד (מקום שלישי), נתניה ( מקום רביעי) וחיפה (מקום חמישי).  במהלך מימוש התכניות של ערים חכמות אלה בשנים האחרונות, נחסכו מיליוני דולרים עקב התייעלות והתקיימו עשרות פרויקטים כולל השגת מימון ממשלתי ובינלאומי (במסגרת האיחוד האירופי) לקידום סטטוס החוכמה של העיר. בן-ארי מפרט את מטרות העל של העיר החכמה: “עיר חכמה היא עיר שמנוהלת בצורה חכמה, משתמשת בטכנולוגיות שונות כדי להתייעל ולחסוך במשאבים, תוך מתן שירות אופטימלי לתושבים והעלאת רמת איכות החיים. קיימות שלש מטרות-על אליהן יש לשאוף כדי להיות עיר חכמה יותר, ולכל מטרת על קיימים שני מאפיינים הנדרשים להשגת מטרות העל הללו. מטרת-על אחת היא קיימות – SUSTAINABILITY , שמאפייניה הם תנועה/תחבורה חכמה וסביבה חכמה. מטרת על שנייה היא תעסוקתיות – WORKABILITY , הכוללת מאפיינים של אנשים וכלכלה חכמה. מטרת על שלישית היא חיות – LIVEABILITY– חיים חכמים וממשל חכם”.

“תכנית אב לעיר חכמה הינה תכנית אסטרטגית במהלכה אנו בוחנים את המצב הקיים בכל מאפיין מששת המאפיינים של העיר החכמה ומתכננים תכנית עם חזון העונה לשאלה לאן רוצה העיר להגיע מבחינת “חכמתה”. בכדי להצליח בתכנון וביצוע של תכנית עיר חכמה חשוב ביותר שאת התהליך יוביל ראש העיר בחזון של עיר חכמה ומנכ”ל העיר באופן מעשי. הטכנולוגיה הינה הגורם המאפשר לעיר להיות חכמה יותר, כאשר בכל תחום כמעט ניתן להשתמש בטכנולוגיה כדי לשפר את ההתייעלות ולחסוך במשאבים , כמו גם לשפר את השירות לאזרח ואת איכות חייו בעיר. עם זאת, חשוב להבין שהטכנולוגיה הינה ה”מאפשרת” ואינה המטרה של תכנית האב”

בתחילת ינואר (3/1/19) יתקיים ב LAGO ראשל”צ הכנס השנתי המרכזי בישראל לתקשוב בשלטון המקומי- SMART CITY 2019. בכנס ייקחו חלק ראשי ערים, מנהלים בכירים ברשויות, מנהלי טכנולוגיות, מנהלי אגפים וחברות סטארט אפ הפועלות בזירת הפתרונות לערים חכמות.  הכנס יערך בשיתוף עם פורום המנמ”רים (מנהלי מערכות מידע) ברשויות המקומיות, והוא יתמקד בכמה נושאים חדשניים: טרנספורמציה דיגיטלית במערכות תקשוב עירוניות, חיבור בין הפיסי לדיגיטלי לתועלת התושבים, איכות הסביבה, קיימות, אנרגיה סולארית, גגות חכמים ועוד. נושא נוסף יהיה הפערים הקיימים בין מרכז ופריפריה ביישום מודלים של ערים חכמות, עליו ירחיב חבר הכנסת והשר לשעבר אופיר פינס-פז, המשמש ראש המכון לשלטון מקומי באוני’ ת”א. יהודה קונפורטס עורך ראשי “אנשים ומחשבים”, המפיקה את האירוע, ינחה פאנל מנהלים בכירים ברשויות מקומיות. ליאורה שכטר, מנמ”רית עיריית ת”א-יפו ויו”ר פורום המנמ”רים בשלטון המקומי, תרצה בנושא ערים חכמות- הדור הבא. עוד ישתתפו, אבי כהן, מנכ”ל המשרד לשוויון חברתי, ושלמה דולברג, מנכ”ל השלטון המקומי. אורי בן-ארי, יועץ מומחה לערים חכמות, נשיא ומייסד קרן אתנה, יציג באירוע את מורכבות נושא מדדי העיר החכמה, יסביר כיצד ניתן לבחון מצב קיים של עיר וכיצד ניתן לטוות תכנית אב לעיר חכמה.

 

פרסום

****רקע: אורי בן ארי: מומחה לנושא של ערים חכמות, ביצע עד כה שמונה תכניות אב לערים חכמות בישראל. אורי בן-ארי הינו איש עסקים עם ניסיון עסקי ניהולי בינלאומי של כ 30 שנה במהלכן עבר שתי הנפקות עם חברות טכנולוגיה ישראליות בNASDAQ, בוגר MBA וכלכלה מאוניברסיטת תל אביב. לפני עשור הקים את קרן אתנה, עמותה להענקת מחשבים ניידים והכשרת מקצועית למורות ומורים בישראל ותרם עד כה למעלה מ 21,000 מחשבים ניידים למורות ומורים במסגרת פעילותה של קרן אתנה.

 

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של חשמלנט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל חשמלנט

מערכת פורטל חשמל נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית החשמל ותעשיית התאורה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

CES 2019 – בשנת 2030 ניסע בהייפרלופים ולכל אחד יהיה רובוט ביתי

סקר של CITE Research/Dassault Systèmes מגלה שבשנת 2030 ניסע בהייפרלופים ולכל אחד יהיה רובוט ביתי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.