דף הבית / חדשות החשמל / היכן ממוקמת העיר שלך? מדד חדש להערכת ערים חכמות ומקיימות .

היכן ממוקמת העיר שלך? מדד חדש להערכת ערים חכמות ומקיימות .

לראשונה בישראל: מדד חדש להערכת ערים חכמות ומקיימות –

 

המרכז הבינתחומי הרצליה שוקד בימים אלה על בניית המדד הבינתחומי לערים חכמות ומקיימות, להערכת ערים ורשויות בישראל בתחומים שונים, בין היתר על מנת לבחון תכניות פיתוח ארוכות טווח והטמעה של טכנולוגיות חכמות ושל ערכי קיימות עירונית. את בניית המדד, שתוצאותיו צפויות להתפרסם ב-31 במאי, מלווים היועצים המומחים של AVIV AMCG, חברת ייעוץ וניהול פרויקטים במגוון תחומי פעילות וסקטורים.

פרסום

המדד לערים חכמות נבנה לאחר מחקר מקיף של כלי הערכה מרכזיים בעולם ומבוסס על פיתוח כלי מדידה ישראלי ראשון מסוגו בישראל לערים חכמות ומקיימות, אשר יאפשר לראשונה להעריך את העשייה העירונית הישראלית בתחום ערים חכמות. המדד מתאים למציאות העירונית הישראלית המגוונת, של ערים גדולות, בינוניות וקטנות ויאפשר לרשויות ותושבים להעריך את מידת התקדמותן בהיבטים השונים של העיר החכמה. היבט מהותי עליו יושם דגש בהתאמת המדד לשוק הישראלי, נגזר מהשונות הגבוהה בין רשויות בארץ ביחס לגודלן ומשאביהן, המדד יכלול בחינה נושאית וכוללנית בהתייחס לסוג הרשויות המקומיות ומאפייניהן. כך, רשויות גדולות ועצמאיות ייבחנו בקבוצה אחת ואילו רשויות קטנות יותר ייבחנו בנפרד.

המדד יסקור את הערים והרשויות המובילות בישראל במספר נושאים מרכזיים, וביניהם תשתיות ושירותים שיתופיים ומבוססי קהילה, ניהול תכנון ושותפות מבוססי ידע, הערכות לשינוי אקלים ובניית חוסן עירוני, שקיפות בהנגשת מידע ושירותים לאזרחים.

בחודשים הקרובים יחל הצוות לבחון רשויות מקומיות הפעילות בתחום, ובמחצית השנה צפוי המרכז הבינתחומי להציג את ממצאי המדד באתר ייעודי שיאפשר לרשויות ולציבור הרחב להתרשם מהיקפי העשייה ולהעריך את “החוכמה” והקיימות העירונית בישראל. כמו כן, יוכלו רשויות מקומיות שטרם התנסו בעשייה בנושא, ללמוד מניסיונן של רשויות אחרות ולהיערך ליישום מיזמי עיר חכמה ומקיימת.

פרופסור יואב יאיר, דיקן בית הספר לקיימות בבינתחומי אומר:  “בעוד שמגמת שילוב הטכנולוגיות בשלטון המקומי הינה במגמת עלייה, ומיזמים אף זוכים בתיקצוב מהמדינה, אין בישראל כיום כלי שיאפשר בחינה איכותנית של השימוש בטכנולוגיות ופתרונות ומידת ההשפעה שלהן על הניהול העירוני, הקיימות העירונית ועל כלל תושבי העיר. לכן העדר כלי מדידה רלבנטי לישראל, מונע בקרה על היוזמות העירוניות, השוואה בין רשויות והוקרה על הישגים של רשויות מובילות”.

“המדד יסייע להנהלות הערים לבנות אסטרטגיה אפקטיבית לצמיחת העיר לחכמה, כזאת שמציעה ערך מוסף לתושביה” אומר דניאל רוזנברג, מנכ”ל AMCG תשתיות ותחבורה. “כחברה שמנהלת פרויקטי תשתיות ומלווה רשויות מקומיות במגוון היבטים, אנו רואים שישנו צורך אמיתי מצד מנהלי הרשויות לעצור לרגע ולפתח תפיסת מבט הוליסטית, שתיקח בחשבון את כל הצרכים המשתנים תוך כדי ניהול נכון של פרויקטי הטרנספורמציה בצורה אפקטיבית, לפני הדהירה לאימוץ מהיר של טכנולוגיות”.

פרסום

“הטכנולוגיה היא האמצעי ולא המטרה”, כך אומרת טל ונגר, סמנכ”ל תכנון וסביבה מקבוצת AVIV AMCG. “המרדף אחר החדשנות והקצב המהיר של הטכנולוגיה עלול להוביל להשקעות כספיות ניכרות בחידושים שנכשלים או שאינם נותנים מענה לצורך המקורי שלשמו הוטמעו. עיר חכמה היא כזו שיודעת להשתמש בטכנולוגיה במטרה לקיים תפיסת ניהול גמישה. הנהלת עיר יעילה תדע להפיק מהמידע שמפיקות הקהילות החכמות בעיר, ערכים שיתורגמו להחלטות אופרטיביות בהווה והחלטות אפקטיביות בתכנון לעתיד”.

המדד נבנה בחסות  משותפת של קבוצת AVIV AMCG , קבוצת מילגם, פרטנר תקשורת, קבוצת ארד וגעש.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של חשמלנט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל חשמלנט

מערכת פורטל חשמל נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית החשמל ותעשיית התאורה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

היום, במעמד שר האוצר, הועבר אתר ירקון (עתידים, ת”א) למדינה.

במסגרת הסדר הנכסים של חברת החשמל: היום, במעמד שר האוצר, הועבר אתר ירקון (עתידים, ת”א) …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.