דף הבית / חדשות חברות ישראליות / אחרי 80 שנה: חברת החשמל זוכרת את נופלי קרב מסמיה
צילום :יוסי וייס

אחרי 80 שנה: חברת החשמל זוכרת את נופלי קרב מסמיה

חברת החשמל קיימה טקס לזכר  עובדי החברה וששת הנוטרים שנהרגו במארב ירי של פורעים ערביים לפני 80 שנה בדרכם חזרה מתיקון קו חשמל שחובל  באזור מסמיה (צומת ראם)

 

חברת החשמל קיימה היום (יום ג’)  טקס זיכרון בצומת מסמיה ( צומת ראם, בין גדרה לקרית-מלאכי)  לציון 80 שנה לנפילתם של  2 עובדי חברת החשמל ו- 6 נוטרים, אשר נרצחו בעיצומם של מאורעות תרצ”ח.

פרסום

הטקס נערך בהשתתפות  מנכ”ל החברה, עופר בלוך, יו”ר ארגון העובדים, מיקו צרפתי ,נציגי משפחות הנופלים ועובדי החברה.

בתאריך  י”ד באלול תרצ”ח, 10.9.1938, יצאה קבוצה של 12 עובדים מתחנת הכח בתל אביב לתיקון תקלה בקו החשמל שבין גדרה לבאר-טוביה,. שנפגע עקב חבלה.  אזור זה היה בקו הישובים היהודיים  בדרום הארץ .

העובדים יצאו בליווי  נוטרים אשר אבטחו את עבודתם. לאחר תיקון התקלה בשעות אחר הצהריים יצאו העובדים בדרכם חזרה צפונה, לעיר תל אביב בשני כלי הרכב.

ליד צומת מסמיה הותקף הרכב שהיה מאחור מן המארב ע”י פורעים ערביים באש משני צדי הכביש. הנוטרים פתחו באש על התוקפים הערביים והרגו כמה מהם. הקרב נמשך עד שאזלה תחמושתם של הנוטרים.  במהלך הקרב נהרגו 2 עובדי חברת החשמל דוד בןאליהו, ראובן )רומן( צפ, וששת הנוטרים -צבי דיאמנט, אריה הכט, פנחס ולפיש, דב מינצר, דב קליין, נפתלי רייך.

מעדותו של א. יזרעאלי,  שהדיווח  שהגיש  נמצא בארכיון החברה:” האוטו הראשון עבר ולא ניזוק, אבל השני שבו היו בן-אליהו , צ’פ ו-6 נוטרים לא יכול לנסוע הלאה מכיוון שאחדים מהנוסעים נהרגו ונפגעו ”

במשך שנים ניסו בחברת החשמל לאתר את בני משפחות הנוטרים . בימים האחרונים, בעקבות  פרסום בתקשורת וברשתות החברתיות אותרו  קרובי משפחה של 3 מתוך ששת הנוטרים, אשר השתתפו בטקס בנוסף לנציגי משפחות עובדי החברה שנפלו בקרב.

עופר בלוך, מנכ”ל חברת החשמל בטקס:” סיפור גבורתם של מי שיצאו לשטח מלחמה ומסוכן ללא היסוס כדי לבצע את משימת עבודתם, הגם שמסוכנת – הוא אולי בין הסיפורים המרגשים שאנחנו נושאים עימנו במורשתנו.  סיפור על ימים של טרום הקמת המדינה סיפור של אמיצי לב. בגבורתם – כפי שגם כתוב על האנדרטה – סללו נתיב לתקומת ישראל והם נר התמיד המזכיר לנו יום יום את זהותנו ותכלית עשייתנו כאן בארץ הזאת.

יהי זכר הנופלים ברוך – במותם ציוו לנו את החיים, את שגשוגנו ועוצמתנו.  ואנו מצדנו – נמשיך וננחיל בגאווה את מורשתם האמיצה.”

פרסום

האירוע הוא במסגרת חיזוק מורשת חברת החשמל אותה מובילים דירקטוריון חברת החשמל ויושב הראש, האלוף במיל’ יפתח רון טל.

רותי נגרי-צרפתי, בתו של ראובן (רומן) צ’פ ז”ל:” שמונים שנה חלפו ואני לא מפסיקה להרהר כיצד יכלו להתגלגל חיינו, אבי לא היה אמור לעבוד באותו היום וחבר ביקש כי יחליף אותו. זה הגורל. טקס מרגש זה חשוב עבורנו המשפחות ואנו גאים כי הזיכרון וההוקרה לנופלים יישארו לעד” ”

חנה לאור וולפיש, אחותו בת ה-94 של פנחס וולפיש:” ביני ובין פנחס היה קשר בלתי רגיל. השבוע הדלקתי שני נרות זכרון, לו לוחבריו, ופתאום, לאחר יומייים קיבלתי זימון לטקס. זה מרגש אותי מאוד שחברת החשמל זוכרת אותם ואותנו.”

 

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של חשמלנט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל חשמלנט

מערכת פורטל חשמל נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית החשמל ותעשיית התאורה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

מאז 2011 , חברת אנג’יס מבצעת בישראל בדיקת EMI לתחנות הכח הגדולות בישראל .

EMI , ELECTROMAGNETIC INTERFERENCE , הינה בדיקה יעילה ולא פולשנית בעת פעולה (און ליין) ויעילה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.