דף הבית / בטיחות בחשמל / דליקות ממקור חשמלי – לסגור את פער הבטיחות

דליקות ממקור חשמלי – לסגור את פער הבטיחות

על פי נתוני רשות הארצית לכבאות והצלה, כשלים חשמליים אחראיים לבין 25% ל- 28% ממקרי הדליקות בארץ מדי שנה, ולמרות ההתקדמות העצומה בנושא דרישות הבטיחות כגון גלאי עשן, עדיין מדובר בנושא שאינו מטופל מספיק, המודעות לו נמוכה ובסופו של דבר הוא גורם לנזקי גוף ורכוש רבים. כך למשל, באירופה, דליקות כתוצאה מכשלים חשמליים גורמות לכ- 4,000 מקרי מוות מדי שנה, ל-70 אלף  מקרי טיפול בבתי חולים ולפגיעה ברכוש בהיקף של כ- 126 מיליארד יורו.

על מנת לצמצם את מקרי הדליקות הנובעות ממקור חשמלי ואת תוצאותיהן ההרסניות לעתים קרובות, עלינו לשאול עצמנו, האם כל הצעדים האפשריים לשמירה על בטיחות מערכות החשמל במבנה בו אנו מתגוררים או עובדים, אכן ננקטו. על שאלה זו צריכים לענות אנשי מקצוע מתחומי תכנון, אפיון והקמה של מערכות חשמל.

על מנת לצמצם את הסיכון של דליקה ממקור חשמלי, כמו גם פציעות ומקרי מוות הנובעים ישירות ממכות חשמל, השימוש במפסקים זעירים MCB –Miniature Circuit) Breakers)  ומפסקי מגן בפני התחשמלות (RCD- Residual Current Device) מאוד מקובל במדינות רבות. ה- MCB מזהה כשלים כאשר גובה הזרם עובר רמה קריטית ובכך נמנע הרס טרמי של חלקים כתוצאה מקצרים או עודף זרם. ה- RCD מזהה זרם שיורי, אשר אינו זורם בחזרה אל נקודת האספקה אלא זורם בכיוון אחר, תקלה המוכרת בשם “כשל אדמה”.

פרסום

 הכלי השלישי לטיפול בתקלות גורמות דליקה, הוא זיהוי כשל קשת חשמלית, אשר דורש טכנולוגיה דיגיטלית מתוחכמת יותר ובדרך כלל לא נעשה בה מספיק שימוש. התקנה של מערכות לזיהוי כשל קשת (AFDD arc fault detection devices ) מומלצת אך אינה בגדר חובה על פי  התקן הבינלאומי IEC 60364 חלק 4-4. מדינות מסוימות כמו גרמניה, אימצו תקנים לאומיים הדורשים ליישם פתרונות אלה במצבים מסוימים, מה שהופך אותם לחובה חלקית. בארה”ב, בה ה- AFDD מוכרים בהגדרתו כ- AFCI (  arc fault circuit interrupters), והשימוש בזיהוי כשל קשת חשמלית נדרש על ידי תקן החשמל הלאומי, ה- National Electric Code .

בעקבות הבדלים בין מדינות, באשר לאופן בו מקטלגים ומדווחים על דליקות, קשה לערוך התאמות בין אימוץ גלאי כשל קשת וירידה במקרי דליקות. בגרמניה למשל, 31.7% מהדליקות נובעות מכשל חשמלי, ובארה”ב מדובר ב- 13% על פי האיגוד הלאומי להגנה מפני דליקות (National Fire Protection Association (NFPA) ) ובישראל כאמור – מעל 25%. ה- NFPA הגיע למסקנה ב-שנת 2013 , כי קצרי קשת היו אחראים לרוב הדליקות ממקור חשמלי בבתים, הרבה יותר ממקרי חימום יתר, ביחס של לפחות שתיים לאחד ואולי אף ביחס של שבע לאחד . על כן, נקיטת צעדי מניעה הופכים לעניין קריטי.

כשלי קשת קורים לעיתים דחופות ומהווים סיבה מרכזית לדליקות ביתיות ובכל זאת התקנים מקובלים כמו RCD ו-MCB אינם מזהים אותם. כשל קשת, אותו אפשר לתאר כ-“מיני-ברק”, הנו פריקת חשמל במתח גבוה בין שניים או יותר מוליכים, הגורם להצטברות חום שיכול לפגוע בבידוד תיל חשמל ולהצית אש. קיימות סיבות רבות אשר מתפתחות לעיתים בצורה שקטה לאורך זמן. הדבר יוצר סט של תנאים לא גלויים, אשר יכול להחמיר ולהוביל ליצירת כשל קשת ללא כל סימן סכנה ברור ומוקדם.

מספר רב של כשלי קשת נובעים מנזק הנגרם בלי לשים לב על ידי בעלי בתים פרטיים הפוגעים בבידוד תיל חשמלי בגלל קידוח, בורג או מסמר. באופן דומה, כשלי קשת יכולים לנבוע מתקע חשמלי או תיל מכופף, תיל נמעך או נקרע, נתק, חשיפה לקרינת UV או כרסום בידי מכרסמים. לפעמים, התיישנות מתקן, או עומס על המערכת כתוצאה משימוש יתר, יכולים להיות בין הגורמים האחראים לכשל קשת. יחד עם זאת, אין ספק כי כשלי קשת הם אחת  הסיבות לדליקות ממקור חשמלי ולכן חיוני לנקוט צעדים למניעתיים.

כשלי קשת לא קלים לזיהוי מפני שלזרמים הנוצרים על ידם יש לרוב אותה עוצמה של זרם נומינלי או אף קצת נמוך. ההתמיינות הברורה ביותר נמצאת בתדירויות הגבוהות המתווספות על גבי הזרם הנומינלי , על ידי כשלים בטור או במקביל. לתקנים לזיהוי כשל קשת יש יכולת ייחודית מאוד לזהות תדירויות גבוהות אלה ולהגיב מהר מאוד על ידי ניתוק. הרגישות של התקני AFDD חיונית מאחר וכשלי קשת של אפילו כמה אמפרים בודדים, יכולים להצית חומר הנמצא סביב מיקום הכשל.

יחד עם זאת, פריסה של AFDD נותר במדינות רבות מתחת לרמה הנדרשת למקסום הגנה מפני דליקות ממקור חשמלי.  יתכן שמדובר בבעיה של מודעות, אולם מלבד נושא המודעות, סיבה נוספת לפריסה נמוכה של התקני AFDD במערכות חשמל, יכולה לנבוע מהעדפה היסטורית להתקני MCB ו-RCD נפרדים. למרות כניסה של התקנים משולבים כמו RCB עם הגנה מפני עודף זרם RCBO) ), התקנים נפרדים לרוב מועדפים, אולי מטעמים של עלות.

פרסום

יחד עם זאת, עידן ההגנה מסוג “All-in-one” אפשרי עבור מתכננים בזכות התקני AFDD המשלבים פונקציות של MCB ו-RCD בהתקן אחד. התקן כזה קל להתקנה, זול, נוח ונותן הגנה כוללת. התקן זה גם משתמש בטכנולוגיה דיגיטלית ולכן הוא מדויק יותר ממוצרים סטנדרטיים, עמיד  מפני ניתוקים לא רצויים, וגם מספק זיהוי כשלים נוח ויעיל ביותר.

דליקות כתוצאה מכשל חשמל וצעדים למניעתן, הופכים להיות יותר ויותר מטרה להתייחסות בטיחותית ברחבי העולם. יישום פשוט של חוקי התקנה והתקני הגנה עדכניים  נגד זרם יתר, הגנה מפני זרם שיורי וזיהוי כשל קשת, מספקים למתכננים, מתקינים ומפעילים של מתקני מתח נמוך, אפשרויות טכניות יעילות לצמצום הסיכון לפגיעה באנשים וברכוש.

מאת גיל חרוט, מנהל תחום Life Safety, איטון ישראל 

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של חשמלנט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל חשמלנט

מערכת פורטל חשמל נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית החשמל ותעשיית התאורה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

בטיחות במנורות, נורות ובתי נורה

מנורות, נורות ובתי נורה     פרסום פרסום הנושא הסבר המלצה האם הספק הנורות תואם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.