שמירה ובטיחות של שקעים (בתי תקע), תקעים ומפסקים ומתאמים לתקעים

 

 

 

פרסום
הנושא הסבר המלצה
האם כל השקעים, התקעים והמפסקים שלמים ותקינים

השימוש בשקעים, תקעים ומפסקים שאינם תקינים מסכן את המשתמש ועלול לגרום נזק לציוד.

יש להקפיד על שלמות התקעים, מכסי השקעים וכן על כך שהשקעים יהיו מעוגנים היטב בקיר, ללא סימני חריכה וללא סימני רטיבות סביבם.

יש להזמין חשמלאי מורשה לתיקון הליקויים במידת הצורך.
האם השקעים והמפסקים חמים למגע חיצוני לאחר שמכשיר/גוף תאורה שמחובר אליהם מופעל במשך זמן ממושך הגורמים העיקריים להתחממות השקעים בצורה יוצאת דופן, הם חיווט (חיבור חשמלי) לא תקין, או תקלה באבזרים עצמם אין להשתמש באבזרים ה"חמים". יש להזמין חשמלאי מורשה לאיתור הליקויים ותיקונם.
האם כל התקעים של המכשירים מתאימים לשקעים ומותקנים בצורה יציבה תקעים רפויים בתוך השקעים עלולים לגרום להתחממות יתר של האבזרים ולהוות מקור אפשרי של שריפה יש לפנות לחשמלאי מורשה להחלפת התקע ו/או להחלפת השקע.
האם קיים קושי בהכנסת התקע לשקע שימוש בכוח להכנסת התקע הלא מתאים לשקע, עלול לגרום לשבירת השקע ולהיווצרות מפגע בטיחותי יש לקחת את המכשיר אל החשמלאי מורשה להחלפת התקע, במידה שהמכשיר ניתן לנשיאה, או להזמין חשמלאי מורשה לתיקון
האם ישנם שקעים בעלי שני נקבים, המשמשים באמצעות מתאמים, להזנת מכשירים המצויידים מלכתחילה בתקעים תלת-פיניים שימוש כזה אסור לחלוטין בכל דרך שהיא, בגלל סכנת ההתחשמלות החמורה הטמונה בו. יש להפסיק מיד שימוש בשקעים אלה ולפנות לחשמלאי מורשה כדי שיבצע את הנדרש להבטחת שימוש בטוח בכל נקודות החשמל בדירה.
האם מותקנים שקעים מיוחדים במקומות נגישים לילדים קטנים במקומות כדוגמת חדרי ילדים, מומלץ להתקין שקעים בעלי תריסי מגן פנימיים או בעלי מכסה. כמו כן, ניתן להשתמש בפקקים מיוחדים המיועדים לסגירת שקעים בפני הכנסת חפצים. מומלץ להזמין חשמלאי מורשה להחלפת השקעים החשופים לגישת הילדים ו/או להשתמש ב"פקקים" לסגירת השקעים הנ"ל.
האם מותקנים שקעים מוגני מים במקומות החשופים לרטיבות, כדוגמת מרפסות או קירות חיצוניים שקעים רגילים החשופים למים או ללחות, עלולים לגרום לחשמול. יש להזמין חשמלאי מורשה להחלפת שקעים שאינם מתאימים למקום התקנתם בשקעים מתאימים.
האם קיימים שקעים עם שני נקבים בלבד שקעים מסוג זה מותקנים בדרך כלל בבתים ישנים ואין בהם סידור של מוליך הארקה מותר להשתמש בהם אך ורק לחיבור מכשירים בעלי בידוד כפול המסומנים בסמל

 

 

 

מתאמים ("מעבירים") לתקעים ובתי תקע

 

 

פרסום
הנושא הסבר המלצה
האם מצב המתאמים מניח את הדעת, האם כל הפינים קיימים ויציבים, אין סימני חריכה וכו' ניתן להשתמש אך ורק במתאמים תקינים יש להחליף את המתאמים הפגומים באופן מיידי.
האם המתאמים משמשים לחיבור תקעים תלת-פיניים לשקעים בעלי שני נקבים צורת שימוש זו מסוכנת ביותר כי היא משאירה את המכשיר מנותק מהארקה תוך ביטול ההגנה בפני חשמול. יש להפסיק מיד הזנת מכשירים באמצעות מתאמים מסוג זה.
האם משתמשים בשקעים רבי יציאות חיצוניים (חיבור של מספר מכשירים לשקע אחד באמצעות מעביר) לא מומלץ להשתמש לאורך זמן בשקעים רבי יציאות חיצוניים, כי אלה בדרך כלל אינם יציבים בתוך השקע בגלל משקל הפתילים המחוברים אליהם. הדבר אף חמור יותר כאשר מחוברים דרך מעבירים אלה שנאים ומכשירי חשמל בעלי הספק גבוה (שהם כבדים בדרך כלל) מומלץ לפנות לחשמלאי מורשה לשם הוספת שקעים במקומות הדרושים.

מתקן חשמל או מכשיר חשמלי שאינם תקינים, עלולים להוות סכנה בטיחותית ממשית, עד כדי סכנת חיים.

את התיקונים רשאי לבצע אך ורק חשמלאי מורשה.

לתשומת לבכם: ביצוע עבודות חשמל על-ידי מי שלא הוסמך לכך, מהווה עבירה על החוק ועלול ליצור סכנת חיים ממשית.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

אלגוריתם בדיקת מפסקי מגן

8 במאי 2024

שלטים לבטיחות בחשמל

28 בפברואר 2024

האם יש צורך להתקין מפסק מגן אם אין הארקה  או גם במקרה שייש הארקה?

18 בינואר 2024

מה הדרישות והתקנים לארגון והרכבת מחנה אוהלים .
ניתוח נתונים סטטיסטיים על הגורמים לשריפות בארה"ב ויעילותה של טכנולוגיית AFC...
האם מותר להתקין כבלי חשמל לאורך אותו תווי?
אלגוריתם בדיקת מפסקי מגן

8 במאי 2024

שלטים לבטיחות בחשמל

28 בפברואר 2024

האם יש צורך להתקין מפסק מגן אם אין הארקה  או גם במקרה שייש הארקה?

18 בינואר 2024

מה הדרישות והתקנים לארגון והרכבת מחנה אוהלים .
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום