שקע עם פחת מובנה

שקע עם פחת מובנה  

בשימוש במכשירי חשמל  תמיד יש חשש לסכנת התחשמלות, במיוחד  באם נמצאים בחדר רטוב ואף חדרי ילדים.

אף אחד לא מבוטח מפני שריפה אפשרית. כמובן, אנחנו מנסים להשתמש במכשירי חשמל באיכות גבוהה, אבל אינסטלציה חשמלית היא לא תמיד במצב מושלם, במיוחד בבתים שהם ישנים, ולכן, עבור מכשירי חשמל ביתיים המשמשים במטבח או בחדר האמבטיה, או לחדרי ילדים רצוי להשתמש, בשקעים עם פחת  מובנה כלומר מכשיר עם מפסק נגד התחשמלות מובנה, אשר ינתק את שקע מחשמל במקרה של נזק בבידוד או זרם זליגה.

פרסום

כמובן, שקע עם פחת מובנה הוא לא תרופת פלא לכל המחלות, מומלץ להשתמש באינסטלציה חשמלית באיכות גבוהה ולהתקין ממסר פחת בארון חשמל עבור שדה שקעים שלם. (ופחת מובנה בשקע להשתמש כאמצעי הגנה נוסף), אבל עבור בתים ישנים, איפה שבחיווט בתוך הקיר כבר קיימת זליגה ותוספת קטנה תפעיל את הפחת בלוח ולכן אין אפשרות להתקין ממסר פחת  עם רגישות פחות מ 30 מילי אמפר.

המחיר של שקע עם פחת גבוה באופן משמעותי מאשר שקע רגיל. זה לא מפתיע אף אחד, כי המכשיר עבור מפסק מגן אינו נכלל באביזרי הבסיסים של שקע חשמלי פשוט אשר מוביל לעלייה  משמעותית במחיר של המוצר. עם זאת, בריאות וחיים יקרים יותר, כך שלא צריך לחסוך על בטיחות חשמל, במיוחד בעת שימוש בציוד חימום מים או  בבטיחות עבור ילדים.

בעבודות בנייה ותעשייה, בצה"ל ובחיי היומיום בעת השימוש בציוד חשמלי צריך להתעסק להתמודד עם  מגוון של כלי חשמל שונים אשר, למרבה הצער עם חיבור לא תקין, שימוש לא מורשה בכבלים הארכה, נזק הכבלים – מוביל לתאונות. אנשים רבים ואחראים מקבלים עונש רציני על כך שלא נקטו את האמצעים הדרושים לניהול בטוח של העבודה, אשר הביאה לטרגדיה למרות קיומו של אמצעי הגנה יעיל מפני פציעות חשמל – ממסר פחת, אנשים עדיין מעדיפים לסכן את חייהם ואת חייהם של העובדים שלהם.

לא נשכח שהסיכון של פגיעה חשמלית גבוהה לא רק בייצור, תעשייה או בניה, אלא גם בחיי היומיום. היו מקרי מוות של זעזועים חשמליים בחדרי אמבטיה. אנשים רבים יכולים להציל את חייהם בזכות ממסר  פחת אחד במידה והוא היה מותקן בבתיהם מראש.

דבר זה חשוב ביותר בעת הגנה על ילדים.

האמצעים הייחודיים המספקים הגנה אמינה מפני התחשמלות הם מוצרים עם ממסר מגן  (פחת) שקע עם פחת מובנה. מוצרים אשר יכולים מיד לנתק את הציוד בשל זליגה, ובכך למנוע פגיעת חשמל שעלולות להתרחש כאשר:

– הצתה של כלי חשמל

– הפרה של בידוד של מכשירי חשמל ביתיים

– הופעה מקרית של מים על חלקים מחושמלים

– קצר במעגלים

– את האפשרות של מגע בו זמנית על פני השטח של מכשירי חשמל ביתיים ומשטחי מתכת

אותנו מעניין  ניתוק  הזרם של ממסר פחת. זה הפרמטר שקובע עד כמה נדהמו לפני הממסר פחת יופעל. מטבע הדברים, ככל שהוא קטן יותר, יהיה פחות כאב. על שקעים בחדר האמבטיה, מומלץ לשים ממסר עם זרם ניתוק של 10 mA. בשאר שקעי הדירה 30mA. בחדר האמבטיה משתמשים בפחות זרם, מכיוון שיש לחות והסכנה להלם גבוהה יותר.

כדי להתקין שקע עם פחת מובנה, לא תצטרך חיווט חדש. ניתן להתקין אותו באינסטלציה  קיימת

המבנה שקע עם פחת

המבנה והעיקרון של פעולתו של מפסק פחת המובנה בשקע חשמל אינו שונה מהאביזרים שאנו מכירים.

האלמנט העיקרי של מכשיר המגן הוא שנאי מדידה המסוגל להגיב להבדל בזרמים בשני החוטים.

פרסום

אם מכונת הכביסה בחדר האמבטיה מחוברת דרך מכשיר כזה, אז היא יכולה להיות מוזנת רק אם ההבדל בין זרמי הפאזה וניטרלי אינו עולה על ערך מסוים. פרמטר זה נקרא הזרם דיפרנציאלי נומינלי והוא מסומן על ידי שקע ΔI

חיבור

לחיבור הנכון של השקע עם פחת יש להקפיד על אותם כללים כמו בעת התקנת חיבור שקע רגיל. התכונה היחידה שאסור לשכוח היא – הצורך להתקין בהזנה מפסק זרם בהגנה עורפית, מיועד להגן על הצרכנים מפני קצרים. הזרמים הגדולים המופיעים במקרה זה מסוכנים במיוחד בעת הפעלת מכונות כביסה בחדר האמבטיה.

תכונות עיקריות

בהתאם למטרה ולמקום השימוש בשקע, יש דרגות שונות של הגנה מפני רטיבות ואבק. לחדרים יבשים משתמשים בדגמים זולים יותר עם הגנת IP21 או IP22; בחדרים עם לחות גבוהה מותר להתקנים עם דרגת הגנה IP44. הזרם הדיפרנציאלי הוא אחד המאפיינים החשובים ביותר של הפחת, פרמטר זה הוא בין 10 ל 30 Am.

יש להדגיש. כללי, ממסר פחת לא מגביל זרם (אפילו בתקנות חשמל ישנן תפיסות שגויות בעניין זה), אך מקטין את זמן זרימת הזרם למצב בטוח ולא מסוכן

אז ממסר פחת, הותקן בתוך השקע הוא מהר יותר

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

ממסר פחת אחד או כמה? הבחירה הנכונה של ממסר פחת. כיצד לבחור ממסר פחת

3 ביוני 2024

400 וולט- קצר דו פאזי

3 ביוני 2024

כנס הארקות

29 במאי 2024

שסתום השוואת לחץ בתאורה

29 במאי 2024

הפחתת התנגדות חשמלית של אלקטרודת הארקה באמצעות גרפיט והידרו ג'ל לייצוב הפרמ...

18 במאי 2024

הזרקת אבקה מוליכה במקום האלקטרודה הארקה.

18 במאי 2024

ממסר פחת אחד או כמה? הבחירה הנכונה של ממסר פחת. כיצד לבחור ממסר פחת

3 ביוני 2024

400 וולט- קצר דו פאזי

3 ביוני 2024

כנס הארקות

29 במאי 2024

שסתום השוואת לחץ בתאורה

29 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום