אגירת אנרגיה – מרכיב חיוני ברשת חשמל חכמה

בשנים האחרונות, שוק האנרגיה והחשמל עובר מהפכה של ממש, מאופן הייצור, ההפצה והאספקה של החשמל ועד הדרך בה אנו צורכים אותו וכיצד אנו משתמשים בו.

טכנולוגיות אגירת חשמל בסוללות ומערכות ניטור חכמות הפכו לזמינות מאוד בזמן שמקורות אנרגיה מתחדשת הופכים אף הם לנגישים בשל עלותם היורדת בהתמדה. בכל זאת הלקוחות עדיין לא ממהרים לנצל מערכות אחסון מבוססות על ניהול חכם, ככל הנראה בגלל הצורך בהשקעה בתהליכי הטמעה בקרב ארגון הצורך אנרגיה. גיל חרוט, מנהל בכיר באיטון ישראל מתייחס ליתרונות השימוש במערכות אגירת אנרגיה.

 

פרסום

מהי מידת הפופולריות של השימוש בטכנולוגיית אחסון אנרגיה ואילו מגזרים מאמצים אותה?

 

אחסון אנרגיה כובש את מקומו בהתמדה כי הוא הופך לזמין יותר, מחירו יורד ומגוון היישומים שלו הולך ומתבהר. בכל העולם מסתמנת עליה מובהקת בהטמעת הטכנולוגיה. לדוגמא בגרמניה, ניתנים תמריצים המעודדים התקנות בבתי מגורים; בארה"ב, אחסון אנרגיה ברשת ההולכה עובר לשלב התפעולי;

בבריטניה, הגידול בשימוש מתחלק באופן שווה בין מגזר המגורים למגזר המסחרי ותעשייתי. אפשר לצפות מגמה דומה גם בישראל, ביחוד בעקבות רפורמת החשמל הטריה.

 

אילו גורמים מעודדים את הביקוש?

 

הגורמים המשפיעים על הביקוש משתנים בין מגזרי השוק, אבל ככלל ניתן למנות שלשה גורמים:

 

  • עלות גבוהה לחשמל – עליה במחיר האנרגיה מעודדת ביקוש לאמצעי אחסון. בישראל, למרות ירידה בעלות יצור חשמל סולארי, לא צפויה ירידת מחירים לאור העלייה האחרונה והדיון הסוער בעניין. שוק החשמל הישראלי עדיין ימשיך להתבסס על אנרגיה מסורתית וגז עד לשילוב הדרגתי של אנרגיה מתחדשת. כמו כן, הסכמים במסגרת הרפורמה, לא יאפשרו כנראה ירידת מחירים בשנים הבאות.

 

  • עומס – במצב של מחירים גבוהים ושל הפעלת וויסות צריכת החשמל באמצעות תעו"ז (תעריף עומס וזמן) בזמן עומס, מערכות אגירה משתלבות בצורה מצוינת ומהוות פתרון טוב וחסכוני עבור כל צרכן שיכול לאגור בשעות זולות ולהשתמש ואף למכור בשעות היקרות. במקרה של פנלים סולאריים היתרון ברור ומאפשר לאגור עודפים בשעות היום ולנצלם בערב ובלילה. בכלל אגירת אנרגיה מאפשרת "לגלח את עקומת שיא הביקוש" כלומר לעשות Peak Shaving בזמני עומס ובכך להקל על הייצור.

 

  • ביטחון אנרגטי – אנו עדים לדרישה לחיזוק הביטחון האנרגטי לצד שיקולים סביבתיים. בשעת חירום יכולת אגירה תורמת למרכיב האוטונומיה של מערכות צרכניות. בטווח הארוך אגירה מחזקת את מעמד האנרגיות המתחדשות ומורידה את התלות במקורות חוץ. בנוסף, אחסון אנרגיה הוא כמובן כלי אפקטיבי ביותר להגדלת יציבות הרשת בכך שהוא נותן תשובה לתנודות בשני הכיוונים., הצריכה והייצור.

  

מהן טכנולוגיות אחסון האנרגיה הפופולריות ביותר?

סוללות ליתיום-יון הן הטכנולוגיה השלטת ברוב היישומים, במיוחד במגזרי המגורים והמסחר ומגמה זו תימשך קרוב לוודאי גם בעתיד הנראה לעין. יש פיתוחים מקוריים כמו אנרגיית שמש משולבת עם אנרגיה שאובה: במהלך שעות היום בהן קיים שיא של הפקת חשמל מפאנלים סולאריים, עודף החשמל משמש להעלאת מים בראש מגדל ובערב המים מפעילים טורבינה לייצור חשמל בירידתם. לעומת סוללות ליתיום המסוגלות לאחסן אנרגיה למשך מספר שעות, קיימים יישומים מבוססים על סוללות זרימה (Flow battery) המתאימות לאחסון בקנה מידה גדול יותר.

 האם טכנולוגיית אחסון אנרגיה מסוגלת להעניק תנופה נוספת למגזר האנרגיה ממקורות מתחדשים?

צריך לציין כי שניהם, האחסון והאנרגיה המתחדשת, מתקדמים במסלול משולב, מדרבנים זה את זה ובסופו של דבר ישתלבו למתן פתרון כולל שכולם מצפים לו.

אחסון אנרגיה מהווה כוח מחולל שינוי מוביל עבור מגזר האנרגיה ממקורות מתחדשים, בפרט משמש, בכך שהוא עונה לאתגר התנודתיות בייצור. תנודתיות זו נובעת מהפרשים בין יום ללילה, בין ימים עם יותר ופחות שעות שמש ובתנודתיות בין ייצור לצריכה. בתנאים אלה, אגירה מספקת מענה יעיל לעודף חשמל שנוצר.

האם מערכות אלו יקרות לרכישה ומה לגבי ההחזר על ההשקעה (ROI) במערכות הללו?

המחירים משתנים בהתאם להיקף הפריסה, וקשה לתת ביטוי מכליל להחזר על ההשקעה עקב ריבוי הגורמים הקשורים לכך, אבל חשוב להסתכל על המגמה. נוכח הגידול המתמשך בהיקפי היישומים, כגון כלי רכב חשמליים ומוצרי אלקטרוניקה ביתיים, בשילוב עם התפתחויות טכנולוגיות בכימיה של סוללות ליתיום-יון, ניתן לקבוע בביטחון כי המחירים יורדים ויחס ההחזר רושם שיפור מובהק. מאחר ולא צפויה בשנים הבאות ירידה משמעותית בעלות החשמל, יכולה תקופה זו לשמש להטמעת מערכת אגירה וכן ללימוד כיצד לנצל אותה בצורה חכמה בהתאם לתנודתיות בתעריף החשמל וכך לשפר עוד את החזר ההשקעה.

איזו המלצה ניתן לתת לקבלני חשמל המבקשים להיכנס לשוק האפיון וההתקנה של מתקני אגירת אנרגיה?

קיימים שלושה שיקולים חשובים. ראשית, לעבוד עם יצרן בעל מוניטין. מדובר באגירת חשמל ויש לכך היבט בטיחותי. הקבלנים יעדיפו לעבוד עם יצרן אמין ומהימן אשר ימשיך להיות זמין גם בעוד עשר שנים ויעמוד בהתחייבויותיו.

שנית, חשוב להבטיח שכל העובדים בתחום מקבלים הכשרה נאותה. התנאי חשוב במיוחד במגזר המגורים, מכיוון שלא מדובר רק במילוי דרישות של תקנים. חברת איטון פועלת על פי סטנדרטים שהוכיחו את עצמם, ביניהם ה- Renewable Energy Consumer Code, וגם כאן ניישם זאת.

נדרוש מקבלן הרוצה להתקין את המערכת לאגירת אנרגיה שלנו xStorage Home המיועדת לבתי מגורים, להשתתף בקורס ההכשרה שלנו הכולל מבחנים ומבדקים קפדניים. יחד עם זאת, קבלנים מיומנים לא יתקשו במיוחד לעמוד בזה.

 

שלישית, מומלץ לאתר שותפים המייחסים חשיבות עליונה לנושא הבטיחות, לאיכות ולאחריות על פני שאר השיקולים. בזירה זו פועלים כיום גורמים לא מקצועיים, אשר גורמים נזק, כך שמומלץ לשתף פעולה רק עם גוף רציני שאין ספק לגבי מקצועיותו.

 

האם יש תקנות המשפיעות על אופן הייצור, ההתקנה והשימוש של טכנולוגיית אחסון אנרגיה?

 

קיימת רגולציה נרחבת באשר להיבטי הטיפול, ההובלה, השימוש והמחזור של סוללות ליתיום-יון. לעומת זאת, הרגולציה של מתקני אחסון אנרגיה, נמצאת עדיין בשלבי פיתוח. בבריטניה המכון להנדסה וטכנולוגיה (The Institute of Engineering & Technology) גיבש קובץ כללים בנושא אחסון אנרגיה. בנוסף, טיוטת התקן הבריטי BS EN 62933-5-1, העוסק במיוחד בשיקולי בטיחות של אחסון אנרגיה חשמלית, זמינה מעתה לקבלת משוב מהציבור באנגליה. בכל מקרה גם בישראל התקן צפוי להכיל כללים דומים.

פרסום

יש סימנים מעודדים לכך שההתפתחות בנושא אסדרה מתקדמת במקביל להתפתחות הטכנולוגית.

אחד האתגרים המרכזיים בתחום החקיקה הוא קביעת הגדרה פורמלית של אחסון אנרגיה. הבעיה נעוצה בכך שמערכת אחסון אנרגיה יכולה למלא תפקידים שונים בהתאם לאופן השימוש בה.

היא יכולה להיות בו-זמנית עומס (צרכן) ומחולל (גנרטור), והיא דורשת תגמול הולם על פי תפקודה בזמן נתון.

אנו מאמינים ברגולציה שקופה ויציבה הנוהגת מדיניות תגמול הוגנת כלפי מערכת אחסון אנרגיה בהתאם לשירות שהיא מספקת.

 

אילו אתגרים עומדים בפני טכנולוגיית אחסון האנרגיה ומה התחזיות לגביה?

 

אחת הבעיות העיקריות העומדות בפני אחסון אנרגיה היא קביעת תמורה נאותה, כך שהטכנולוגיה לא תימצא בעמדה נחותה יחסית לאופן בו פועלות תחנות כוח, לדוגמא במקרה של חיוב כפול בגין הולכה והפצה.

שיווק ומכירה בצורה לא נאותה מהווים בעיה. לדוגמה, כבר היום מוצגות פרסומות הטוענות כי אחסון אנרגיה הוא הפתרון להפסקות חשמל. ראשית, מערכת אחסון טובה אינה מיועדת רק להפסקות חשמל, אלא משתלבת במערך ניהול חכם של חשמל. בנוסף, חשוב לציין כי לא כל התקן אחסון נותן מענה נכון להפסקת חשמל, ובמקרים רבים הוא גורם לניתוק מהרשת ואינו מזהה חידוש הספקה. איטון פיתחה פתרון ייחודי לכך, אך לא כל היצרנים מסוגלים להתגבר על בעיה זו.

נקודה נוספת – המרחב הפוליטי והרגולטורי המשתנה, בוודאי בישראל עם הרפורמה הטריה, ולכן יתכנו  התאמות בתחום הרגולציה.

בכל מקרה אין ספק שהמגמה חיובית עם רוח גבית חזקה, ומומחי התעשייה מצביעים על גידול אקספוננציאלי בכל שלושת המגזרים העיקריים – הביתי, המסחרי ורשת החשמל.

היום כל המרכיבים לצמיחה קיימים: הצורך בגמישות, בהתייעלות, בביטחון אנרגטי, בבקרה ושליטה, בביזור, הפרטה של המקטע הסופי, שימוש באנרגיה מתחדשת וכמובן הצורך בשליטה בעלויות חשמל.  בכל הגורמים האלה, אחסון אנרגיה משתלב כחוליה חיונית ביותר.

ריאיון עם  גיל חרוט , מנהל בכיר ב-Eaton ישראל

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

אנרגיה לתקומה – הקמת מערכות אנרגיה סולרית בחבל תקומה לטובת עצמאות אנרגטית: ...

27 ביוני 2024

אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

הכנות לחירום: ישראל מתמודדת עם תרחיש מלחמה בחזית הצפונית

21 בפברואר 2024

איגוד ערים לסביבה שרון כרמל הגיש השגות לחידוש היתר הפליטה של תחנת הכוח "אור...
אנרגיה לתקומה – הקמת מערכות אנרגיה סולרית בחבל תקומה לטובת עצמאות אנרגטית: ...

27 ביוני 2024

אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום