איננו יכולים לצפות לעתיד אנרגיה מהימן מבלי לדון בנושא המים

פורסם באתר www.forbes.com
14, ינואר 2014.אין זה סוד שהפקת אנרגיה מצריכה כמויות משמעותיות של מים, ומקורות אנרגיה שונים צורכים כמויות משתנות של מים. כמו כן, לא מפתיע שמדינת טקסס ואזורים אחרים במערב ודרום‑מערב ארה"ב מצויים בעיצומה של בצורת רבת-שנים. בהתחשב בנתונים הללו, מפתיע שהמחסור במים כמעט ולא עולה בדיון על אילו מקורות אנרגיה יהיו המהימנים ביותר בעתיד האנרגיה שלנו.

הדיווחים האחרונים בתקשורת נחפזו להכריז על אתגר המהימנות, כבעייתי רק במקורות אנרגיה מתחדשים. הלוגיקה היא בערך כך: אם השמש לא זורחת או אם הרוח לא נושבת, לא יהיה לנו חשמל, ולכן מקורות אנרגיה אלה לא מהימנים. אך אם אין לנו גישה מהימנה למקורות שופעים של מים, כדי להפיק, לשנע ולנהל אנרגיה המגיעה ממקורות זוללי אנרגיה כגון דלקי  מאובנים (fossil fuels),  טיעון זה נגד "הסרוגיות" (intermittency) של מקורות האנרגיה המתחדשים, הופך ללא רלוונטי.

כאשר מתקדמים לעבר עתיד אנרגטי לא וודאי, עוצמת צריכת המים של מקור אנרגיה מסוים חייבת להילקח בחשבון.
אנו יודעים שאנרגיה סולארית ואנרגית הרוח הם למעשה מקורות אנרגיה שאינם צורכים מים, ולמרות זאת אנחנו ממשיכים לאמץ מדיניות החוסמת את שילובם, לטובת שימוש במקורות גז ופחם, עתירי צריכת המים. צירוף מקורות אנרגיה מתחדשים נוספים לרשת החשמל הוא אפשרי מבחינה טכנולוגית, אך יש מחסומים פוליטיים משמעותיים העומדים בדרך לצירופם. אנחנו צריכים לחשוב מחדש איך לתכנן את צרכי האנרגיה ולהכניס את המים למשוואה כבר בהתחלה.

פרסום

מים הם משאב במחסור, אבל כך הם גם הנתונים
בעוד שלרוב חברות  כוללות את השימוש במים  בתהליך הרישוי לבניית מפעל חדש, הנתונים האמיתיים של אותו שימוש במים אינם עקביים או זמינים. בנוסף לכך, כאשר מנתחים את זמינות המים לצרכי הפקת אנרגיה, על המתכננים לבחון את המצב במגזרים אחרים. אם  הם לא יקחו בחשבון, את צרכי המים של המגזר החקלאי, למשל, ההערכות של מתכנני החשמל לגבי מה שיהיה זמין בעתיד,  עלולות להיות לא מדויקות  בייחוד לאור שינויי האקלים. מגזר החשמל צריך גם לבצע הערכות סדורות  לגבי השימוש במים, ככל שהתנאים משתנים – גלי חום, בצורת רב-שנתית, תשתית שניזוקה מסערות או אירועי אקלים אחרים, כל אלה  עלולים להשליך על איכות  המים וכמותם.

הוספת  מים למשוואת האנרגיה
לאחרונה התנהלו דיונים רבים על הצורך לשמור על תמהיל הדלק הנוכחי, הנשען במידה רבה על דלקי מאובנים (fossil fuel), ותלוי מאד במים. לפי ההערכה האחרונה של Energy Information Agency , בשנת 2012 פחם סיפק 37% מצריכת החשמל של ארה"ב, גז סיפק 30%, תחנות כוח גרעיניות 19% ומקורות אנרגיה מתחדשים 12%. למרבית הצער, תחזית תמהיל הדלקים לשנת 2040, אינה מעודדת יותר.

איור 1: ייצור חשמל על-ידי דלק בשנים 1990 – 2040

הדבר המדאיג הוא שבשנת 2040 עדיין רוב החשמל שנצרוך יגיע ממקורות דלק המשתמשים בכמות רבה של מים. מאיפה אמורים המים האלה להגיע, כאשר כבר כיום אנחנו מנהלים את משק המים באופן בלתי מספק?

נבחן אנרגיה גרעינית: סיפור חדשותי מהזמן האחרון באתר NPR לגבי תחנות כוח גרעיניות בקליפורניה, מדגיש את חילוקי הדעות בקרב אנשי איכות הסביבה לגבי פסולת גרעינית לעומת פליטת פחמן. אבל, הסיפור החדשותי לא מציין בשום מקום את הנושא שיגרום לכל השאר להיות לא רלוונטי: אם לא יהיו מספיק מים להפעלת תחנות הכוח הגרעיניות זוללות המים, פליטת הפחמן הנמוכה כתוצאה מהפקת האנרגיה או בעיות הפסולת הגרעינית עליה מתווכחים, כלל לא יתקיימו.

מחסור במים אינו קיים רק במערב (ארה"ב)
מחסור במים הפך לנושא לאומי בארה"ב. בשנים האחרונות צפינו בהשפעות המחסור במים על הפסקות חשמל, באזורים שבדרך כלל אינם קשורים לעקת מים. במהלך הבצורת של שנת  2008 באזור דרום-מזרח ארה"ב, כמו גם בעת הבצורת שתקפה בשנת 2012 את המערב התיכון, חזינו  חשמל בהשבתה/כמעט השבתה של תחנות כוח גרעיניות במדינות כגון אלבמה, צפון-קרוליינה ואילינוי. ואל לנו לשכוח את מלחמת המים המתמשכת באזור Tri‑State בין אלבמה, ג'ורג'יה ופלורידה לגבי חלוקת המים, שחסרונם מורגש יותר ויותר בשימושים רבים, כולל אספקת כוח חשמלי.

פרסום

יתרה מזו, תחזית החורף השנתית של  (National Oceanic and Atmospheric Administration) צופה חורף חם ויבש יותר לדרום-מזרח ארה"ב (וכמובן המשך תנאי היובש ברוב המערב, כולל חלקים של טקסס שככל הנראה יראו "התפתחות מחודשת" של תנאי שרב במהלך החורף הנוכחי).

מחסור במים גורם לאנרגיה מתחדשת להיות אופציה בת קיימא, למרות הופעתה לסירוגין (intermittency)
הופעה לסירוגין של מקורות אנרגיה מתחדשים מהווה "הסחת דעת" שניתן לטפל בה דרך מחקר משופר, פיתוח ושימוש בטכנולוגיות זמינות כגון אגירת אנרגיה, ומדיניות טובה יותר  כדי לסייע בשילוב האנרגיות המתחדשות ברשת. אבל העובדה ששימוש במים ברוב האנרגיות המתחדשות הוא זניח, משמעה כי הן מקור הכוח האידיאלי עבור עתיד האנרגיה שלנו שיסבול ממחסור במים.

הדיון מתחיל לשנות כיוון. עלינו לדון בעוצמת השימוש במים בחזית תכנון ההספק כיון שאם לא נתייחס לנושא המים במהלך התכנון, אנו מתכננים עתיד קודר.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

אנרגיה לתקומה – הקמת מערכות אנרגיה סולרית בחבל תקומה לטובת עצמאות אנרגטית: ...

27 ביוני 2024

אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

הכנות לחירום: ישראל מתמודדת עם תרחיש מלחמה בחזית הצפונית

21 בפברואר 2024

איגוד ערים לסביבה שרון כרמל הגיש השגות לחידוש היתר הפליטה של תחנת הכוח "אור...
אנרגיה לתקומה – הקמת מערכות אנרגיה סולרית בחבל תקומה לטובת עצמאות אנרגטית: ...

27 ביוני 2024

אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום