דף הבית / מאמרים חשמל / אנרגיה מתחדשת: יעד לאומי

אנרגיה מתחדשת: יעד לאומי

אינדקס חברות וספקים

משרד האנרגיה והמים פועל לפיתוחן ולשילובן של אנרגיות מתחדשות במשק האנרגיה של ישראל, וזאת מתוקף החלטות הממשלה בנושא, במטרה לקדם ביטחון ועצמאות אנרגטיים ולחזק את היבטי איכות הסביבה. יעדים אלה יושגו תוך מינוף התהליך לפיתוח התעשייה והטכנולוגיה הישראליות, ובמקביל לפיתוח מקורות פרנסה, במיוחד בפריפריה.
בישראל ובעולם כולו עולה המודעות לחשיבות עידוד המעבר לאנרגיה מתחדשת – אנרגיה שמקורה בניצול קרינת השמש, רוח, ביומסה ומקורות לא מתכלים נוספים שאינם דלק פוסילי. מדינות רבות משקיעות בפיתוח ובהקמה של תחנות כוח המבוססות על אנרגיה נקייה, משיקולי איכות סביבה, עליית מחירי הדלקים הפוסיליים והתלות בספקי אותם דלקים, שחלקם מצויים במדינות עוינות או בלתי אמינות. בבסיסן של מגמות אלה עומדת ההבנה כי מאגרי מקורות האנרגיה המתכלות לא יישארו לעד, וכבר כיום עלינו להיערך לכך באמצעות גיוון מקורות.  
אנרגיה מתחדשת: יעד לאומי
בשנת 2002 החליטה ועדת השרים לענייני חברה וכלכלה לעודד הקמה והפעלה של מתקני חשמל ותחנות כוח המופעלים באנרגיות מתחדשות על ידי יצרני חשמל פרטיים וחברת החשמל (החלטה 2264 – חכ/44). ההחלטה קבעה יעד של 2% מאספקת החשמל לצרכנים החל משנת 2007, ועלייה של אחוז אחד כל שלוש שנים עד לרמה של 5% מסך ייצור החשמל בשנת 2016 ושל 10% עד שנת 2020. בהתאם לכך פרסמה הרשות לשירותים ציבוריים חשמל פרמיות עבור ייצור חשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות, שגובהן יהיה בהתאם לרמת התועלת שתיגרם למשק בזכות הפחתת הזיהום.
בשנת 2007 החליטה מממשלת ישראל (החלטה 2178) על הסרת חסמים במשק האנרגיה ועידוד ייצור חשמל על ידי יזמים פרטיים, הקמת תחנות כוח המופעלות באנרגיה מתחדשת ומעבר לשימוש בגז טבעי לייצור חשמל, בין היתר באמצעות בחינה של תעריפים לפיתוח חשמל באנרגיה סולארית ושל עידוד הקמת תחנות כוח כאלה באמצעות הטבות מס.
בהמשך, החליטה הממשלה בשנת 2009 (החלטה 4450) על קביעת יעד מנחה וגיבוש כלים לקידום אנרגיה מתחדשת, תוך התמקדות באזור הנגב והערבה. ההחלטה מגדירה יעד של ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת בהיקף של 10% מצורכי האנרגיה של המדינה לשנת 2020, וקוראת לפעול להקמת תחנות כוח המבוססות על אנרגיה מתחדשת באזור הנגב והערבה, בהיקף של לפחות 250 מגוואט בכל שנה. בנוסף הוגדר יעד ביניים של ייצור 5% מצריכת החשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות עד שנת 2014.
בהתאם לכך פרסם משרד האנרגיה והמים בשנת 2010 מסמך מדיניות לשילוב אנרגיה מתחדשת במערך ייצור החשמל בישראל.
בחודש יולי 2011 קיבלה ממשלת ישראל את המלצות המסמך (החלטה 3484), אישרה מחדש את היעדים שנקבעו בשנת 2009, והגדירה מכסות לייצור חשמל מאנרגיות סולאריות, אנרגיית רוח ואנרגיה המבוססת על ביוגז, ביומסה ופסולת, בהתאם למסמך מדיניות המשרד. ההחלטה מטילה על משרד האנרגיה והמים לגבש מדיניות מעודכנת למימוש יעדי הממשלה לשנת 2020, ולקדם יישום ושילוב טכנולוגיות ישראליות יעילות וחדשניות לייצור חשמל באמצעות אנרגיה מתחדשת. לשם כך הוקצו למשרד 10 מיליון ש"ח לתמרוץ פרויקטים ספציפיים כמתקני הדגמה מסחריים.
מדיניות המשרד
משרד האנרגיה והמים מעודד ייצור חשמל באנרגיה מתחדשת, בעיקר שמש, רוח, וביומסה (התססת פסולת, גז ממטמנות, התססת בוצה מטיפול בשפכים וכד'), בשיתוף משרד האוצר והרשות לשירותים ציבוריים – חשמל.
מטרות
 • צמצום יבוא אנרגיה ראשונית למשק (בעיקר נפט ופחם) תוך צמצום הנטל הכלכלי על המשק, התלות האסטרטגית והגירעון המסחרי.
 • הפחתת זיהום האוויר והשלכותיו הכלכליות על המשק כגון עלות טיפול רפואי.
 • קידום טכנולוגיות מקומיות והטמעת טכנולוגיות חדישות ממדינות זרות.
על מנת לקדם את החלטות הממשלה, פרסם המשרד כאמור בשנת 2010 מסמך מדיניות לשילוב אנרגיה מתחדשת במערך ייצור החשמל בישראל.
עקרונות מנחים
 • יצירת ודאות בתחום האנרגיה המתחדשת, תוך הבהרת יעדי ייצור החשמל עד שנת 2020
 • עידוד הקמת מתקני ייצור חשמל באמצעות אנרגיה מתחדשת במדינת ישראל בכלל ובאזורי הפריפריה בפרט
 • עידוד המחקר, הפיתוח ותעשיית האנרגיה המתחדשת בישראל
 • הגדלת הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל
 • עידוד ייצור חשמל באמצעות טכנולוגיות ידידותיות לסביבה
 • הגדלת ייצור החשמל באמצעות אנרגיה מתחדשת תוך צמצום הנטל התעריפי לצרכנים.
הטכנולוגיות המרכזיות שעשויות להיות מעשיות ליישום במשק החשמל הישראלי:
 • אנרגיית שמש: ישראל היא ארץ שטופת שמש ובעלת פוטנציאל רב לניצולה כמקור אנרגיה. מכרז להקמת שתי תחנות כוח סולאריות תרמיות באתר אשלים שבנגב, בהספק כולל של כ-250 מגה-ואט ותחנת כוח פוטו-וולטאית בת 30 מגה-ואט נמצא בשלבים סופיים.
  בנוסף, כתוצאה מהסדרה ממשלתית שהחלה ב-2008, מתרחב בישראל השימוש במערכות פוטו-וולטאיות מבוזרות המחוברות לרשת החשמל, ועד היום הותקנו מתקנים בהיקף של מאות מגה-ואט.
 • אנרגיית רוח: מסיבות גיאוגרפיות, טופוגרפיות וסביבתיות פוטנציאל ניצול אנרגיית הרוח בישראל אינו גדול. כיום פועלות בגולן מספר טורבינות רוח בהיקף מצומצם. נבחנת הקמת חוות טורבינות רוח באתרים נוספים, והממשלה מסייעת בקביעת תעריפים ייעודיים ובאיתור אתרים מתאימים.

 

פרסום
 • ביומסה (פסולת, מטמנות ושפכים): ניתן להפיק אנרגיה מפסולת עירונית וחקלאית בשתי דרכים עיקריות: שריפה ישירה או התססה ושימוש בביוגז הנוצר מהפסולת והמכיל גז מתאן CH4. כמו כן, ניתן להפיק ביוגז משפכים, וכן לאסוף ביוגז הנפלט באופן טבעי ממטמנות. בישראל פועלים פרויקטים בהיקפים שונים לייצור ביוגז ולשימוש בו, וכן קיימת הסדרה תעריפית. צוות בין משרדי בוחן נושא זה.

באדיבות משרד התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים

http://energy.gov.il/

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של חשמלנט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל חשמלנט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל חשמל נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית החשמל ותעשיית התאורה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הרשמו לניוזלטר