אנרגיית רוח – משרד התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים

 אנרגיית רוח היא משאב האנרגיה המתחדשת המתפתח בקצב המהיר ביותר ברחבי העולם. הפקת חשמל מאנרגיית רוח אפשרית במדינות רבות, בחלקן בעלות תחרותית לעומת ייצור חשמל בדרכים קונבנציונליות. בשוק קיימות טכנולוגיות מוכחות ואמינות לניצול אנרגיית הרוח, והן ממשיכות להתקדם ולהשתפר.

 

במספר אזורים בישראל קיים פוטנציאל מוגבל לניצול אנרגיית הרוח, אך גם מגבלות סביבתיות וקרקעיות המקשות על ניצולו היעיל. עד כה הוחל בייצור חשמל בדרך זו בהיקף מצומצם ברמת הגולן. כמו כן מקודמות חוות רוח נוספות בגולן, בהספק כ-200 מגה-וואט, ניתנו רישיונות מותנים להקמת טורבינות רוח באתרים נוספים כגון רמת סירין, הגלבוע ונבחנים אזורים נוספים בתחום הנגב ויו"ש.

פרסום

 

משרד האנרגיה והמים ביצע במהלך השנים סקרים ומחקרים רבים בתחום אנרגיית הרוח, ורובם מופיעים באתר האינטרנט. בחלק מהנתונים ניתן לעיין רק בספריית המשרד ובתיאום מראש.

 

עם זאת, חשוב לציין כי חלק מהנתונים נמדדו בגבהים שאינם מאפיינים את טורבינות הרוח המודרניות, ובמשך תקופות קצרות מהרצוי לקבלת תמונה אמינה של פוטנציאל הרוח במקום, ולכן יש לעשות בהם שימוש זהיר. בכל מקרה אין המשרד אחראי לשימוש שייעשה בנתונים אלה.

 

אטלס אנרגיית הרוח בישראל – תוצאות ראשוניות

משרד התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים יזם בשיתוף השירות המטאורולוגי הישראלי מיפוי של פוטנציאל הרוח בישראל לצורך

הקמת טורבינות רוח ליצור חשמל. השירות המטאורולוגי הישראלי נמצא בשלב מתקדם של הפקת האטלס.
בשלב זה הופקה מפה המציגה את מהירות הרוח הממוצעת בכל הארץ בגובה 100 מטר מעל הקרקע וברזולוציה במישור של 100 מטר. בנוסף חושבה עבור כל נקודה במפה תפוקת האנרגיה השנתית הפוטנציאלית עבור טורבינה בגודל 2MW.
התוצאות הראשוניות ופרטים נוספים לגבי תהליך העבודה, נמצאים במצגת להלן, שהוצגה בכנס האגודה האקולוגית ב- 18.9.2014.

 

אטלס אנרגיית הרוח בישראל – הנגב והערבה

​בשנת 2003 יזם המשרד סקר מקיף לעדכון ממצאי נתוני הרוח. לצורך כך, ביצע השירות המטאורולוגי מיפוי מקיף של שדה אנרגיית הרוח באזור הנגב והערבה. השלב הראשון של הסקר התמקד בדרום הרי יהודה, בנגב ובערבה, והעלה כי האזורים בעלי פוטנציאל לערכים גבוהים של מהירות רוח והספק הם החלק הגבוה של הר הנגב, דרום מזרח הרי יהודה, הרי אילת ומפרץ אילת. בעקבות המיפוי פרסם המשרד את אטלס אנרגיית הרוח בישראל – הנגב והערבה, המהווה כלי עזר חיוני למתכננים וליזמים בתחום זה.

 

  • אטלס אנרגיית הרוח בישראל – הנגב והערבה

סקרי רוח

סקר איתור אתרים לחוות רוח בנגב
הסקר נערך במשך כשנה (1988-1989) ב-6 אתרים על ידי חברת מגל, בתמיכה מקצועית של משרד האנרגיה והתשתית ותחת פיקוחו של היועץ המטאורולוגי פרופ' יצחק מרר. הסקר בוצע באמצעות מדי רוח אלקטרוניים שמדדו את מהירות הרוח וכיוונה בגבהים 10 ו-20 מ'.
סקר איתור אתרים לחוות רוח ברמת הגולן 
הסקר נערך בשנים 1984-1989 ב-20 אתרים, בשיתוף אגודת מי גולן אגדות מים שיתופית למשקי רמת הגולן וחברת מי גולן אנרגית רוח, בפיקוח השירות המטאורולוגי ובסיוע המחלקה לאווירונאוטיקה בטכניון. הסקר כולל נתוני מהירות רוח בגובה אחיד, פילוג כיווני רוח ושינויי מהירות רוח עם עלייה בגובה פני הקרקע, וניתוח השפעת התנאים הטופוגרפיים, תופעות עונתיות ושינויים במהלך היממה.

טורבינות רוח

מינהל התכנון במשרד הפנים הפיץ לשימוע בחודש יוני 2011 מסמך מדיניות לקידום תוכניות להקמת טורבינות רוח לייצור חשמל במטרה לקדם תמ"א מנחה בדומה לתמ"א 10/ד/10.

הפעלת מתקן ייצור חשמל על ידי טורבינת רוח 
טורבינת רוח הינה מתקן חשמלי לכל דבר, אשר התקנתו והפעלתו כפופים לעמידה בדרישות והוראות חוק החשמל ותקנותיו.

אין צורך בהיתר לטורבינת רוח בהספק עד 1 קו"ט. להפעלת טורבינת רוח קבועה בהספק העולה על 1 קו"ט, נדרש היתר של מנהל ענייני החשמל במשרד האנרגיה והמים.

לקבלת ההיתר יש להגיש טופס בקשה חתום בצירוף כל המסמכים המפורטים בו, הכולל תוכניות חתומות ביד מתכנן המתקן או מתכנן השינוי בו, ודו"ח בדיקה של חשמלאי-בודק בעל רישיון מתאים. כמו כן נדרש היתר לשינוי יסודי של טורבינת רוח כנ"ל. בעל ההיתר רשאי לייצר אנרגיה חשמלית רק באמצעות המתקן המוגדר בתוכנית.

הטורבינה תיבדק תקופתית אחת לשלוש שנים לפחות בידי חשמלאי-בודק בעל רישיון מתאים, כמפורט בטופס בדיקת מתקן – טורבינת רוח. אי-ביצוע הבדיקה יגרום לביטול ההיתר.

ההנחיות המעודכנות התקפות, אשר מתעדכנות מעת לעת, מופיעות באתר המשרד. למידע נוסף ניתן לפנות אל מנהל ענייני חשמל במשרד.

 

פרסום

רשימה ומיפוי של אזורים המתאימים להקמת טורבינות רוח

משרד האנרגיה והמים מפרסם רשימה ומיפוי של אזורים המתאימים להקמת טורבינות רוח, בהם מהירות הרוח הממוצעת היא בין 6.5 ל- 8 מטר לשנייה.

רשימת המפות והאזורים המתאימים להקמת טורבינות רוח נמצאים בעדכון. המעוניינים להציג אזורים נוספים להקמת חוות רוח לשם עדכון המפות מוזמנים לפנות למר איגור סטפנסקי, סגן מנהל מינהל החשמל.

קישורים רלוונטיים

קבצים להורדה

מידע ונתונים מסקרי רוח המצויים בספריית המשרד

טופס בקשה למתן היתר להפעלת מתקן חשמלי – טורבינת רוח

נוהל טיפול במתן הרשאה לביצוע עבודות והקמת מתקני ייצור חשמל באמצעות אנרגיית רוח (חוות רוח) וחיבורם לרשת החלוקה

באדיבות משרד התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים

http://energy.gov.il/

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

אנרגיה לתקומה – הקמת מערכות אנרגיה סולרית בחבל תקומה לטובת עצמאות אנרגטית: ...

27 ביוני 2024

אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

הכנות לחירום: ישראל מתמודדת עם תרחיש מלחמה בחזית הצפונית

21 בפברואר 2024

איגוד ערים לסביבה שרון כרמל הגיש השגות לחידוש היתר הפליטה של תחנת הכוח "אור...
אנרגיה לתקומה – הקמת מערכות אנרגיה סולרית בחבל תקומה לטובת עצמאות אנרגטית: ...

27 ביוני 2024

אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום