העולם צועד לכיוון שימוש באנרגיה סולארית – ואיפה ישראל?

 

שנת 2014 הייתה לאחת השנים המכוננותביותר בתחום האנרגיה הסולארית כאשר נכון לסופה של השנה החולפת נוצרו ברחבי תבל לא פחות מ-177 ג'יגה-וואט של אנרגיה המספיקים לייצור של כ-1% מסך הביקוש הגלובלי לחשמל.

כיום יותר ויותר מדינות ברחבי העולם מקדמות מיזמים המבוססים על שימוש באנרגיה סולארית וזאת במטרה לפתח מקורות אנרגיה חלופיים אשר יקטינו בתורם את התלות בשווקים הנתונים למניפולציות פוליטיות-כלכליות חדשות לבקרים. אחרי הכל, עדיף להשתמש במקור האנרגיה הגדול ביותר שזמין לכולנו – השמש – מאשר להיות תלויים בגחמותיו הרגעיות של שליט זה או אחר.

פרסום

יבשת אירופה מובילה את טבלת השימוש באנרגיה סולארית

מטבלה מרוכזת שפורסמה בשלהי 2014 עלה כי גרמניה היא המדינה שמייצרת את כמות המגה-וואט הסולאריים הגדולה ביותר בעולם (38,200) – כמות המספיקה למתן מענה של 7% מסך צריכת החשמל הביתית במדינה. בה בעת, איטליה מייצרת כ-18,460 מגה-וואט בשנה ומספקת 8% מצריכת החשמל הביתית בשטחה.

בין גרמניה המדורגת ראשונה בסך היקפי הייצור לבין איטליה המדורגת במקום הרביעי הכללי, נמצאות גם סין ויפן המייצרות 28,199 ו-23,300 מגה-וואט בהתאמה, כאשר ממכלול הנתונים עולה כי כבר השנה עשויות מדינות מזרח-אסיה לסגור את הפער בצמרת.

ענקיות הטכנולוגיה משקיעות באנרגיה סולארית

שנת 2014 הייתה גם השנה בה יותר ויותר חברות היי-טק עתירות הון ומשאבים הבינו את הפוטנציאל העצום הטמון בהפקתה של האנרגיה הסולארית, כאשר כבר בתחילתה של 2015 נחתמו שתי עסקאות עתק במסגרתן השקיעו אפל וגוגל 850 מיליון דולרים ו-350 מיליון דולרים בהתאמה במיזמים סולאריים שונים. אפל השקיעה קרוב למיליארד דולרים בהקמתה של חווה סולארית בקליפורניה ואילו גוגל השקיעה את הסכום הלא מבוטל שלה בפרויקט SolarCity שנועד לקדם ולעודד את השימוש באנרגיה סולארית לאספקת צריכת החשמל הביתית – גם כן בקליפורניה.

ומה קורה בישראל?

הבשורות החיוביות בזירה המקומות נעוצות בעצם העובדה שישראל לא נשארת מאחור בכל הנוגע לשימוש באנרגיה הסולארית וב-2014 חלה התקדמות ניכרת ולא מבוטלת בכל הנוגע להסדרות המתווים שעל-פיהם יפעל שוק האנרגיה הסולארית בישראל בשנים הקרובות. לשם המחשה, התקבלה החלטה להסטת מכסות בהיקף כולל של 520 מגה-וואט של טכנולוגיה פוטו-וולטאית בתעריפי הזנה. במקביל, הוגשו המלצות דו"ח קנדל בראשותו של יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, המתייחס לתמחור התועלות של האנרגיה המתחדשת בישראל – והגורמים המוסמכים החליטו על הקמתה של ועדה נוספת (ועדה בינמשרדית) התדאג ליישם את הדו"ח ולהסיר את חסמי היישום הכרוכים בתהליך כולו.

לבסוף, רשות החשמל נקטה בשנה החולפת בצעד מבורך והסדירה את השימוש במתקן מונה נטו המאפשר לכל ארגון או בית-אב בישראל להתקין על הגג שלהם מערכת סולארית ולייצר את החשמל שלהם בעצמם מבלי להיות תלויים בצורה זו או אחרת בחברת החשמל.

פרסום

יתרה מכך, השימוש במונה נטו מאפשר כיום לא רק לחסוך כסף בדמות משום ייצור החשמל באופן עצמאי כי אם גם להרוויח כסף בטווח הארוך משום שחברת החשמל מוכנה לשלם על כל קוט"ש של חשמל אותו ייצרתם. כתוצאה מכך, התקנתן של מערכות האנרגיה הסולארית מוכיחה את עצמה כצעד כלכלי נבון ממדרגה ראשונה – אך גם כמקור הכנסה מניב שלא ניתן להתעלם ממנו.

המאמר נכתב על ידי חברת גרינקו אנרג'י המתמחה בתכנון, פיתוח ושיווק מערכות אנרגיה סולארית

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

הכנות לחירום: ישראל מתמודדת עם תרחיש מלחמה בחזית הצפונית

21 בפברואר 2024

איגוד ערים לסביבה שרון כרמל הגיש השגות לחידוש היתר הפליטה של תחנת הכוח "אור...
הטכנולוגיה של חברת TMC Transformers Italy בתחום חוות השרתים (Data Centers):...
אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

הכנות לחירום: ישראל מתמודדת עם תרחיש מלחמה בחזית הצפונית

21 בפברואר 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום