חלוקת הכנסות האנרגיה הסולארית יעשו צדק חברתי

רליק מינץ

לא יעלה על הדעת שמעטים, בעלי הון , יזכו בכל הקופה מאנרגיות מזהמות * זאת כאשר ניתן לרבים להרוויח מאנרגיות נקיות וירוקות * הנה דרך נוספת לעשות צדק חברתי

 להלן נוסחה פשוטה לעשיית צדק חברתי בישראל, והפעם במשק האנרגיה: הממשלה תלווה ל-160 אלף משפחות 100 אלף שקלים לכל אחת, להקמת מערכות סולאריות לייצור חשמל. מערכות אלה תייצרנה חשמל נקי, שיחסוך עלויות הוצאות החשמל מהמשפחות ויאפשר להן להחזיר את ההלוואה לממשלת ישראל. כולנו נרוויח פעמיים, פעם אחת להרבה אנשים יהיה יותר כסף ולכולנו תהיה מדינה פחות מזוהמת.

פרסום

הרי בסופו של דבר הכול עניין של סדר עדיפות. אני מאמין שעתה לאחר הצל הכבד שהטיל בג"צ על מתווה הגז, יש לממשלת ישראל את האפשרות לבחור מסלול מחדש. היא יכולה עתה לבחור ולהשקיע את הכסף במסלול צודק ונכון –  השקעה של 16 מיליארד השקלים לתחנת כוח עתידית בהקמת והפעלת רידינג ד', או ברווחים שיפיקו חברות הגז ממשאבי הציבור באתרי כריית הגז. אגב, היא יכולה לבחור בשתי הדרכים גם יחד. החלטה נכונה שלה יכולה לקחת מסלול שיאפשר לכולנו חיים טובים יותר.

במישור המעשי, התמונה היא שרשות החשמל סבסדה את הענף הסולארי בתחילת הדרך. אלא שהיום, לשיטתם, הענף צריך להצדיק את עצמו עבור צרכנים כבדים המשתמשים בחשמל אשר הם מייצרים. כלומר, הסיוע מוקדש לגדולים ולא ליצרנים פרטיים קטנים אשר רוצים להתפרנס מייצור חשמל. בפועל כיום, לשיטה המכונה "מונה נטו" יכולים להיכנס מוסדות גדולים כמו עיריות, בתי חולים, בתי ספר וקיבוצים. זאת שמכיוון שלהם יש גורם אחד שמרכז את ייצור החשמל, אף הרבה גגות.

אלא שכאן אין מדובר בצדק חברתי ולא בצדק חלוקתי. שאם כן רשות החשמל ומדינת ישראל היו משתמשות בצרכנים הקטנים. נתון זה אומר שייצור חשמל על ידי גגות סלולריים של  27 אלף משפחות, שווה ערך ליכולות הייצור לרידינג ד׳ שהוא 400 מגה וואט. על פי החישוב המקובל, מדובר בחלק ה-30 ממה שהמדינה צורכת מחשמל פרטי

אם העולם ואנחנו שואפים ל 20 אחוז אנרגיה מתחדשת – RE זה אומר שבארץ יכלו לתת ל 162 אלף משפחות לייצר חשמל. זה היה עולה לכל משפחה מאה אלף ₪ הם היו מייצרים כל אחד 24 אלף קוט"שים בשנה אשר עולים לצרכן רגיל 12 אלף ש״ח. בעשרים שנה 240 אלף ש״ח. או 580 ש״ח לחודש.

כך 162 אלף משפחות שיש להן 100 אלף ש״ח וגג של 150 מ״ר יכולות להיות שותפות, לזכות בחשמל חינם ולייצר שווה ערך של 6 רידינג ד׳. אם המדינה תלווה את הסכום לבעלי הגגות זה יעלה לה16 מיליארד ₪

תחנת כוח עולה מיליון שקל למגה וואט שזה שישית ממחיר ה RE אבל עלות הפעלה של תחנת כוח כמו רידינג חצי מיליון ש״ח לשנה למגה וואט שהם בעשרים שנה 10 מיליון ש״ח שהם בסה״כ 11 מיליון ש״ח למגה מול שישה וחצי מיליון ש״ח הדרושים להקמת 66 תחנות ביתיות של 15 קילוואט מה שדרוש לכל מגה בעלות הקמה של 100 אלף ש״ח אחת. ז״א הקמת תחנות סולאריות על 166 אלף בתים תעלה בעצם חצי מעלות הקמת תחנות על ידי המדינה או גורם כלשהו. גם אם המדינה תיתן את המערכות מתנה היא תצא מורווחת ואם המדינה רק תרשה לאנשים פרטיים להתקין לבד תחנות קטנות על חשבונם היא תצא מורווחת כפליים. עוד לא הזכרנו את החיסכון בזיהום.

בארץ יש כ 8000 התקנות על גגות של לולים רפתות ובתים פרטיים. הפרטיים אולצו להסתפק ב 15 קילו וואט והחקלאים עם הרפתות והלולים זכו בחיבור של עד 50 ק׳ וואט. היזמים הגדולים התחרו על עוגה של עוד 300 מגה אשר זכו לפיסות ממנה 160 יזמים מתוך 450 שהתאמצו להתקבל למכסה. יש עוד מכסה של 200 מגה ושם הגישו מועמדות כ 20 חברות. זכו כ 4 קבוצות.

פרסום

הענף מתקדם ומתפתח ויש מעל 600 מגה מותקן אבל זה ממש לא בכיוון של לייצר הכנסה נאה ל 160 אלף משפחות. המכסה של מונה נטו לשנת 2015 ושנת 2016 החטיאה את המטרה. עובדה שלקוחות פרטיים שהיו צריכים לפתע להתמודד עם ארנונה מוגדלת, דיווח למס הכנסה ואפילו מע״מ קיבלו רגליים קרות רק מן המחשבה להיכנס למערבולת הזו. לעומתם החברות הגדולות יודעות לתחשב, לתזמן ולהיערך וכל זמן שההשקעה מאפשרת החזר הוצאות ותשואה הן יכולות לבנות אתרים סולאריים.

יכולה רשות החשמל שהיא הרגולטור מאז 1996 לקבוע וליישם בחשבון החשמל את המפתח לגבייה של המדינה אם בכלל צריכה המדינה להרוויח משהו על ייצור חשמל. כמו שקרן השתלמות וקרן פנסיה פתורות ממס יכולה המדינה לפתור את ייצור החשמל ממס ליצרן הפרטי. ברגע שמונה נטו נקבע והוא לא מאפשר להרוויח אלא רק לחסוך הלך לאיבוד האינסנטיב של הצרכן הפרטי להשתתף במכסה.

טעתה המדינה והחמיצה הזדמנות להפקיד את ענף ייצור החשמל בידי האזרחים. יכלה המדינה במשיכת קולמוס להפוך 160 אלף בתי אב ליצרנים קטנים המרוויחים 580 ₪ לחודש והעדיפה לתת לקבוצות הגדולות להתמודד מולה. אז היכן הצדק החברתי?

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

אנרגיה לתקומה – הקמת מערכות אנרגיה סולרית בחבל תקומה לטובת עצמאות אנרגטית: ...

27 ביוני 2024

אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

הכנות לחירום: ישראל מתמודדת עם תרחיש מלחמה בחזית הצפונית

21 בפברואר 2024

איגוד ערים לסביבה שרון כרמל הגיש השגות לחידוש היתר הפליטה של תחנת הכוח "אור...
אנרגיה לתקומה – הקמת מערכות אנרגיה סולרית בחבל תקומה לטובת עצמאות אנרגטית: ...

27 ביוני 2024

אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום