"טלפון חכם- עשור מאז שפרץ לחיינו"

חה"כ יעל כהן פארן: "המדינה זוכה לציון כושל בטיפול בסוגיה, מדובר בתופעה ממכרת ויש להתמודד עימה בכלים המשמשים להתמודדות מול כל תופעה ממכרת אחרת"

 

כנס ראשון מסוגו בנושא "טלפון חכם- עשור מאז שפרץ לחיינו" נערך היום (ב') בכנסת, ביוזמת חה"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) ובהשתתפות מומחים שסקרו את התחום על כל היבטיו.

פרסום

במהלך הכנס נידונו סוגיות חברתיות ובריאותיות במסגרת שולחן עגול בו לקחו חלק חברי כנסת, מומחים, נציגי ממשל, נציגי הורים ותלמידים ועוד.

חה"כ יעל כהן פארן ציינה בפתח הכנס כי "השפעת הטלפונים החכמים ניכרת בצורה ברורה בכל נדבך בחיינו ואין שיח ציבורי הולם סביב הנזקים הקשים הידועים ואלה שאינם ידועים, הורים נאלצים להתמודד יום יום עם סוגיה זו בהשלכה על ילדיהם. כנס זה מגיע בכדי להביא לשולחן הדיונים בכנסת את הנושא ולבחון מהי ההתערבות הדרושה מצד המחוקק וכיצד אנו כחברה בולמים את התופעה ההרסנית של בהייה במסכים".

ד"ר תמיר ליאון, אנתרופולוג יישומי, טען שהטכנולוגיה משנה את האדם, וכי הסמארטפון הביא לשינוי גדול בכל אחד מאתנו. לדבריו, המוח האנושי בנוי לחבר בין אנשים להם דרושים 3 תכונות חשובות להצלחה בחייהם: כישורים חברתיים, יצירתיות ואינטליגנציה רגשית. כך, המצב היום מקשה על בני הנוער לתקשר ביניהם והם בורחים לאלכוהול על מנת לתקשר.

ד"ר מיכל דולב כהן, מרצה וחוקרת בתחום הפסיכולוגיה של האינטרנט, (מכללת אורנים) ציינה שהילדים ובני הנוער מושפעים מאתנו המבוגרים ומהתמכרותנו למסכים, שכן, להם אין יכולת שיפוט והבחנה בין נכון ללא נכון.

מר רוני דיין, מנהל אגף חינוך טכנולוגי במשרד החינוך ציין שאכן קיים חוזר מנכ"ל על איסור שימוש בטלפונים חכמים בזמן למידה, אך לא מדובר במדיניות סדורה ומפוקחת.

דרור גלוברמן, עיתונאי "קשת", עורך "נקסטר"-"מאקו", הגיע לדיון במסגרת צילומי "קשת" לסרט בנושא, טען שחברות הטכנולוגיה מנצלות את החולשות שלנו על מנת למנוע מאתנו להתגבר על התמכרותנו לטכנולוגיה. לדבריו החברות מושכות את תשומת הלב של ההורים שלא מבחינים בכך והילדים נפגעים. גלוברמן הוסיף כי ענקיות הטכנולוגיה כדוגמת פייסבוק יודעות אף לזהות ילדים שנמצאים במצב נפשי רגיש. "אנחנו משלמים בתשומת לב, זמן ובפרטיות במקום בכסף, על חיפוש, וידאו ותקשורת בחינם. אם בשנות השמונים התחלנו עם הסיגריות, עכשיו זה אותו הדבר ודרוש רגולטור בנושא".

חה"כ קסניה סבטלובה, המחנה הציוני: "למה אנחנו לא מלמדים את הילדים לחצות בבטחה את המרחב הווירטואלי כמו את הכביש".

פרופ' סיגל סדצקי, מכון גרטנר במשרד הבריאות הציגה את ההיבטים הבריאותיים של שימוש "במכשירים חכמים" וטענה שכולנו נחשפים לרשת האינטרנט האלחוטית ובכל מקום. "הסמארטפון לא יכול לשמש כמכשיר לימוד מנגד בלי וואטסאפ ורשתות חברתיות הילד הוא ילד מנודה שלא יכול לתקשר עם אף אחד בסביבתו. זוהי מלחמה של האתמול אל מול החברות הגדולות".

חה"כ יעל גרמן, לשעבר שרת הבריאות (יש עתיד): "הטכנולוגיה מפתה אותנו ומנצלת אותנו לרעה, אך כולנו צבועים, כי אף אחד מאתנו לא יוותר על הטכנולוגיה ועל פייסבוק. עד כמה אנחנו מסוגלים לוותר על הטכנולוגיה ולהתערב בה כרגולאטורים?".

גיא לוי ורונית מסיקה (מט"ח): "דרך הטכנולוגיה המורים של היום מצליחים לרתום את תשומת הלב של התלמידים ללמידה גם בזמנם הפנוי. בשנתיים האחרונות אנחנו מנתבים את תהליך הלמידה לטלפון הנייד כדי להפוך את הלמידה לנגישה עבור המורים והתלמידים".

גב' גלית זיגמן נחמיאס, המרפאה לסמכות הורית, שניידר: "יותר ויותר הורים מגיעים ואומרים שהילדים מכורים לאינטרנט ולסמארטפון. אנחנו עסוקים בשאלה אחת: איזה מהתפקודים החשובים של הילד נפגעו? הבדיקה והתהליך הטיפולי הוא סביב הפגיעה בתפקוד. אנחנו לא אומרים להורה לספור כמה שעות ביום הילד בסמארטפון. איך מטפלים? מוותרים על הפנטזיה של "שליטה על הילד".

גב' שרון קייזר, מרכז הורשת: "קשה לקשור את הפגיעה באמפטיות של הדור הנוכחי לטכנולוגיה אלא בבעיות אחרות כמו סמכות הורית. נוכחות של הורים ומורים ברשת היא חשובה, לדעת איך לתקשר ברשת, לבוא מתוך מקום חיובי של השלמה עם מה שקורה. עם זאת, צריך להיזהר מאמירות מוחלטות של פגיעה בתכונה אנושית כזאת או אחרת".

גב' יעל מן-שחר, מרכז הורשת  ציינה את ההשלכות הקשות של האור הכחול על השינה שלנו: "ברגע שאנחנו מסתכלים בשעות הערב על המסך, הוא פוגע בהפרשת המלטונין ופוגע ביכולת שלנו להיכנס לשינה ובשינה הרציפה שלנו. להורים אין מספיק ידע בנושא והם זקוקים להסברה".

פרסום

מר צביקה כספי, ארגון ההורים הארצי אמר כי "לא צריך לפחד מהטכנולוגיה אך הגיע הזמן שמישהו יגיד שהמסכים ממכרים כמו סמים. אנחנו מנהלים מאבק נגד הכנסת Wi-Fi לכיתות הלימוד, אי אפשר לדעת מה יקרה עם הילדים בעוד כמה שנים בזמן שמשרד החינוך מרשת את הכיתות ובתי הספר בראוטרים".

דניאל זליקוביץ', מועצת התלמידים הארצית הציג את עמדת המועצה: "גישת האיסור רק מובילה אותנו אחורה. בדרך לכאן (לכנסת) למדתי באמצעות הפלאפון, דרך האיסור מקלקלת ולא מתקנת".

חה"כ יפעת שאשא-ביטון, יו"ר הוועדה לזכויות הילד, (כולנו): "אין שום דבר רע בטלפון, אנחנו פשוט צריכים להיות חכמים בקשר לזה, כולם חוטאים בשימוש בטלפון ואנו המבוגרים משמשים דוגמה לילדנו באופן לא מודע. לכן, חשובה המודעות לעצמנו, חשוב לחנך את עצמנו להתנהגות שהיא אחרת".

חה"כ מרב מיכאלי, (המחנה הציוני): "זו החובה שלנו, המבוגרים, להגן על הילדים מהמסכים הממכרים. הנזקים של ההתמכרות לא הופכים אותנו לפחות אינטליגנטיים. במסכים יש אלמנטים של טמטום, כשרמת פעילות המוח היא הנמוכה ביותר".

נציג מערך מאור, משרד הבט"פ: "המוקד המשטרתי נותן מענה לבני נוער שנתונים למצוקה בעקבות הרשת: שיימינג, סחיטה, פדופיליה, והם מסווגים בין הפלילי ללא-פלילי. ילד שמרגיש במצוקה יידע למי להתקשר ברגע שהמודעות תגבר, ואנחנו עוסקים בזה. עולם האנונימיות, מאפשר לתופעות האלה לגבור ולפגוע בבני נוער ובמבוגרים. יש תוכן שניתן ואפשר למנוע ממנו להגיע לסמארטפון".

חה"כ יעל כהן פארן סיכמה את הדיון "עד כה המדינה זוכה לציון כושל בטיפול בסוגיה, כמו שהציגו דוברים שונים היום, מדובר בתופעה ממכרת ויש להתמודד עימה בכלים המשמשים להתמודדות עם כל תופעה ממכרת אחרת. הרשתות החברתיות הצבעוניות נתונות לילדינו ולנו תחושות חיוביות של יחד ושמירה על קשר, אך לטווח הארוך רב המפריד על המחבר, הן בינינו לבין הזולת והן בינינו לבין עצמנו. נפעל לגבש נייר עמדה שיטווה מדיניות בסוגיה, אותו נגיש למשרד החינוך".

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

הכנות לחירום: ישראל מתמודדת עם תרחיש מלחמה בחזית הצפונית

21 בפברואר 2024

איגוד ערים לסביבה שרון כרמל הגיש השגות לחידוש היתר הפליטה של תחנת הכוח "אור...
הטכנולוגיה של חברת TMC Transformers Italy בתחום חוות השרתים (Data Centers):...
אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

הכנות לחירום: ישראל מתמודדת עם תרחיש מלחמה בחזית הצפונית

21 בפברואר 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום