מערכות סינכרון גנרטורים ומערכות סולאריות

במאמר קודם, כתבנו כבר לגבי החשיבות שבהפרדה בין מערכת סולארית והגנרטור, סקרנו את הסכנות והנזקים שעלולים להיגרם. אולם, מה קורה כאשר הגנרטור מסונכרן לחח"י וניתקנו את המערכת המקומית, אולם בשנאי ליד או, שבאותה רשת מ"ג מחוברות מערכות סולאריות נוספות. 

לכאורה, הן אינן קשורות אלינו. אנו מחוברים דרך שנאי ואין לנו קשר ישיר עם המערכת הסולארית. 

להפתעתנו הקשר חזק ועלול לגרום לנו בעיות קשות. 

פרסום

כאשר אנחנו רוצים לייצר חשמל ו"לדחוף" לרשת, ולא משנה כרגע אם זו מערכת סינכרון לגנרטור, או מערכת סולארית, אנו נשאף שהמערכת שלנו תהיה חזקה יותר מהרשת כדי שנוכל לדחוף הספק לכיוון הרשת. 

בואו נניח שהמתח ברשת הוא 400 וולט, ועכשיו נפעיל מערכת סולארית, המתח של המערכת הראשונה יהיה במקרה הטוב 401 וולט, כדי שהיא תוכל לדחוף לרשת ובהכרח של השניה יהיה לפחות 402 וולט. וכן הלאה, וכן הלאה. ועכשיו נתקין עוד מערכת די גדולה והיא כבר תטפס למתח 420 וולט. והמתח בכל האזור יעלה. ההסבר הזה קצת פשטני, אבל, העיקרון ברור. 

עכשיו נכניס למשוואה גנרטור שצריך להסתנכרן לרשת, אולי בגלל הפעלה יזומה, אולי בגלל הפסקת חשמל מקומית, המתח באיזור נמצא סביב 420 וולט, והוא כדי להסתנכרן ולשמור על מקדם הספק סביר לגנרטור, נאמר סביב 0.92 (בניגוד למערכת סולארית שבה מקדם ההספק הוא בד"כ 1), המתח שהגנרטור צריך לייצר כבר עולה לכיוון 425 וולט, והגנרטור שלנו בכלל מכוון למתח נומינלי של 400 וולט. בקר הסינכרון ינסה להגיע ל425, אולם ווסת המתח מוגבל ביכולת הוויסות, ויש סיכוי טוב שבקר הסינכרון לא יגיע למתח הרשת. מה יקרה אז? 

יכולים לקרות מס. דברים: לדעתי, הטוב ביניהם, הגנרטור לא יצליח להסתנכרן, העומס ימשיך להיות על הגנרטור עד שימצאו פתרון למתח הרשת המקומית, כולנו מבינים כמובן, שזה לא הפתרון, העומס צריך לחזור לרשת והגנרטור לחזור לתפקידו כגיבוי.  

אפשרות שניה, לבצע החזרה רועשת, ללא סינכרון, עם המשמעויות שיש על הצרכן שאולי, פחות אוהב ניתוקים. 

אפשרות שלישית, הבקר יצליח לסנכרן בקצה גבול היכולת שלו, הפרש המתחים יהיה כזה שייווצר זרם ריאקטיבי גבוה שעלול במקרים מסוימים להקפיץ מפסקים, וגם זו אפשרות פחות טובה. 

פרסום

הפתרונות לבעיה הזו, טמונים כל הנראה בשנאי שלנו. ייתכן ויהיה צורך להתאים את הדרגות שלו, ואולי במקרים מסוימים להשקיע בשנאי בעל כיוון דרגות משתנה אוטומטי 

בכל מקרה, לבעלי גנרטורים מסונכרנים, כדאי לפתור את הבעיה אם התעוררה או לפחות לעקוב אחריה, כדי שלא נמצא את עצמנו בבעיה גדולה בהפסקת חשמל הבאה. 

אם אתם צריכים עזרה בעניין, אתם יודעים מה לעשות 

קובי הימן- 0502476048 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

חופת השתקה בגנרטור

10 במרץ 2024

מערכות סינכרון גנרטורים ומערכות סולאריות

9 במרץ 2024

הבהלה לגנרטור ותרחיש העלטה כל מה שאתם צריכים לדעת מההיבט המקצועי והבטיחותי

7 במרץ 2024

כנס מקצועי בנושא גנרטורים והזנות חירום בבתים

19 בדצמבר 2023

הגנת גובה מים בגנרטור
תקלת התנעה בגנרטור
חופת השתקה בגנרטור

10 במרץ 2024

מערכות סינכרון גנרטורים ומערכות סולאריות

9 במרץ 2024

הבהלה לגנרטור ותרחיש העלטה כל מה שאתם צריכים לדעת מההיבט המקצועי והבטיחותי

7 במרץ 2024

כנס מקצועי בנושא גנרטורים והזנות חירום בבתים

19 בדצמבר 2023

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום