דף הבית / מאמרים חשמל / עושים את זה חכם – “עיר חכמה” ובטוחה היא מחויבת מציאות !
תאורת לד שפיר

עושים את זה חכם – “עיר חכמה” ובטוחה היא מחויבת מציאות !

ניטור מפגעים, מקסום משאבים ושיפור איכות החיים: פתרונות חכמים לערי העתיד

חברות סטארט אפ וחברות הייטק העומדות מאחורי המושג Smart Cityמספקות שירותים לערים ומטמיעות טכנולוגיות מתקדמות, הכוללות חיישנים המנוהלים באמצעות מערכות שליטה ובקרה ובהן חיישני תאורה, פסולת, מים וביוב, חניה, מצלמות ועוד, לצד הקמת תשתית של סיבים אופטיים וקישוריות סלולר להעברת קבצי אודיו ווידאו ולרשת אינטרנט מהירה. תוכנת השליטה והבקרה עוברת אינטגרציה פרטנית לכל פריסת חיישנים/סנסורים בכל פרויקט באופן מותאם לפי כמות הסנסורים, סוגם ומאפיינים. התוכנה למעשה מייצרת סינרגיה בין המערכות השונות המאפיינות עיר חכמה ובטוחה.

העיר החכמה היא תולדה של מציאות חדשה, לפיה העולם המודרני עובר תהליך עיור שרק הולך ומתעצם בהיקפיו. עפ”י נתוני האו”ם, הצפי הינו כי עד שנת 2050 64% מהאוכלוסייה בעולם המתפתח ו-85% מתושבי העולם המפותח יחיו בערים. כחלק ממגמת העיור המתגברת אנו עדים למספר הולך וגדל של מגה-ערים בנות למעלה מ-10 מיליון תושבים ברחבי העולם, ואנו עתידים למנות 37 ערים כאלה עד שנת 2025. גם ערים קטנות יותר מתפתחות בצורה מואצת ונדרשות להתמודד עם אתגרים המחייבים התנהלות חדשה בהתאם תוך שדרוג טכנולוגי של התשתיות השונות, ומעבר לשיטות וכלי עבודה ארגוניים מוטי טכנולוגיה המאפיינים את המאה ה-21.

פרסום

ישראל מתקדמת לעבר עתיד מפותח טכנולוגית

בהתאם להתפתחויות בייתר העולם המערבי,  יותר ויותר ערים ורשויות מוניציפליות בישראל מפנימות את הרעיון: המציאות מחייבת להתקדם טכנולוגית לעתיד מבוסס פלטפורמת עיר חכמה, הכוללת היבטים של ניהול יישובי אפקטיבי, ביטחון ושילוב אלמנטים של התייעלות אנרגטית וחיסכון במשאבי אנרגיה.

“עיר חכמה” היא קונספט של שימוש בטכנולוגיה לצבירת מידע וניתוחו במטרה לשפר ולייעל את ניהול ותיפעול המערכות העירוניות השונות, לטייב את השירות לתושבים ולהשיג חיסכון במשאבים. תחת מטרייה זו מתקיימות יוזמות רבות שחלקן מיועדות לרשויות העירוניות (למשל, ניהול חניה, תעבורה, תאורת רחוב, אשפה, ביטחון ובטיחות), ואחרות לתושבים (אפליקציה עירונית, מערכת וירטואלית לקשר בין הרשות לתושב).

אחד ההיבטים ביישום טכנולוגיות של עיר חכמה, הוא הפיכת פחי אשפה ל “פחים חכמים” ולמעשה, להפוך את פינוי האשפה בעיר ליעיל יותר ומותאם לצרכים המשתנים של העיר. כך למשל, ניתן יהיה למנוע מצב בו פחים ריקים מפונים לשווא ואילו פחים מלאים יפונו מידית, תוך התאמת נתיב פינוי הפסולת. הטכנולוגיה ניתנת ליישום על ידי התקנת חיישנים בפחי האשפה כמו גם על גבי משאיות אשפה ובכך מאפשרת להתמודד עם בעיות האשפה המאפיינות ערים רבות.

בנוסף, מנגנון של עיר חכמה מאפשר לזהות תרחישים חריגים בכל מערכת, ולהתריע בהתאם על כל מדד אבנורמלי. השלב המתקדם ביותר באינטליגנציה של עיר חכמה מתבטא ביכולת לנהל אירוע, וליצור שרשרת אירועים ותגובות בתוך מערכת אחת או בין מערכות שונות. התשתית הבסיסית הנדרשת לעיר חכמה היא תשתית תומכת חשמל ותקשורת. עיר חכמה יכולה לנצל כל מערך ובכלל זה: סיבים אופטיים, רדיו ותשתית סלולארית, תוך עמידה בדרישות החשמל והתקשורת של המערכות התפעוליות והחיישנים העירוניים.

ורדית ניב, מנכ”לית חברת Boost Forward להתייעלות אנרגטית: “התפקיד שלנו כחברת ניהול הפרויקט במעבר לעיר חכמה ובטוחה, הוא לוודא שלא משנה באיזה סנסור מדובר – הוא יפעל תחת מערכת העל. כיועצים, אנחנו חייבים להיות אובייקטיביים לסוג הטכנולוגיה בה משתמש הלקוח. תהליכי ההתייעלות יכולים וצריכים להתבצע בכלל מערכות השלטון המקומי, והדוגמאות רבות: במערכת התאורה – תאורת רחוב חכמה המאפשרת כיבוי, הדלקה ועמעום אורות עפ”י הצורך ומתריעה על תקלות. במערכת המים – שימוש בחיישנים לאיתור דליפות וסגירת צנרת. במערכת ההשקיה – השקיה חכמה הפועלת עפ”י הצורך ובהתאם לטמפרטורה, במערכת התחבורה – ניהול רמזורים וניתוב תנועה בהתאם לעומסים. במערכת החשמל – זיהוי צריכה חריגה לצורך מניעת נפילות ברשת ומערכות נוספות כדוגמת ניהול ובקרת מצלמות, חניונים מערכות ניטור אוויר ועוד.”

עיר חכמה אוספת מידע רב ממקורות שונים. מידע אשר מאפשר, לאחר עיבודו וניתוחו, להפיק תובנות מועילות, לחזות מגמות שונות, להוזיל עלויות, ולאפשר לעיר לתפקד בצורה יעילה ומשופרת. השילוב בין טכנולוגיות מידע לבין תקשורת ופתרונות, פועל לטובת ניהול מושכל ויעיל של נכסי העיר ומערכותיה השונות, כגון מערכות מידע מקומיות, מוסדות חינוך, מוסדות בריאות, מערכות תחבורה, תשתיות מים וניהול שפכים ופסולת, מערכות תאורה, מצלמות וביטחון, שירותים קהילתיים ועוד. כך ניתן יהיה להגיב לאירועים שונים בזמן אמת, דבר שיאפשר לגורמים עירוניים ליצור התקשרות ישירה עם הקהילה, ולשפר את הקשר בין התושבים לרשויות.

התאורה החכמה בעיר החכמה- בשירות החיסכון באנרגיה

פרסום

אחד מפתרונות העיר החכמה הוא שימוש בתשתית תאורה חכמה כבסיס להזנת חשמל ותקשורת לעיר כולה – ולשאר רכיבי העיר החכמה. התייעלות אנרגטית בתאורת רחובות מורידה את צריכת החשמל ב-60% ובאופן מידי. המהפך הזה מתרחש במעבר מתאורת נל”ג וכספית לתאורת לד. נהוג להתייחס לנתון זה כאל 100% חיסכון בתחזוקה לאחר ייצוב המערכת, זאת כפועל יוצא מתוחלת החיים הארוכה של פנס הלד ותשומות האחזקה הנמוכות שלו.

עם מערכת תאורת רחוב חסכונית, הכוללת תקשורת שליטה ובקרה – כל הניהול מתבצע ממוקד אחד בלחיצת כפתור. כשקיימת שליטה כזו ברמת הפנס הבודד, הפוטנציאל לחיסכון באנרגיה הינו עצום והתאורה החכמה מספקת יכולת ניצול והעברת חשמל ותקשורת, שידור WIFI וחיבור אלמנטים חכמים נוספים – ממצלמות ועד חיישני תנועה ומהירות. זוהי דוגמה לתשתית של התייעלות אנרגטית, המהווה בסיס לחיסכון בפני עצמו, כמו גם הזדמנות להעצמת החיסכון במספר צעדים קדימה בדרך לעיר חכמה.

בסופו של דבר, ערים שיתקדמו אל עבר עתיד מפותח טכנולוגית, יהיו ערים המודעות למתרחש בהן ותהיה להן את היכולת להגיב בהתאם, תוך ניהול אירועים בזמן אמת ויכולת חיזוי ומתן התרעה מראש על ידי הזרמת מידע למוקד העירוני (בטחוני ו/או אזרחי) ועיבודו במערכות הפנים וחוץ ארגוניות הרלוונטיות המתמחות במתן מענה בזמן אמת.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של חשמלנט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל חשמלנט

מערכת פורטל חשמל נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית החשמל ותעשיית התאורה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

נזקי המדוזות למתקני התשתית הארץ.

הקיץ עוד מעט יסתיים, אבל המדוזות לא מתכוונות לעזוב את החופים שלנו. בהעדר מתרחצים בים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.