עיר חכמה בהיבט הבטחוני

העיר החכמה היא תולדה של מציאות חדשה לפיה העולם המודרני עובר תהליך עיור שרק הולך ומתעצם בהיקפיו. עפ"י נתוני האו"ם, הצפי הינו כי עד שנת 2050 64% מהאוכלוסייה בעולם המתפתח ו-85% מתושבי העולם המפותח יחיו בערים. ערים אלו נדרשות להתמודד עם אתגרים המחייבים התנהלות חדשה בהתאם, תוך שדרוג טכנולוגי של התשתיות השונות ומעבר לשיטות וכלי עבודה ארגוניים המאפיינים את המאה ה-21.

ברחבי העולם כבר בחרו בתשתיות עיר חכמה. נחיצותה מתבססת על ניתוח בזמן אמת של מידע הנאסף ממקורות שונים, כדי להגביר את הביטחון האישי והציבורי. טכנולוגיות המשמשות ערים בטוחות משפרות את איכות החיים ומגבירות את תחושת הביטחון, שהיא תנאי הכרחי לשגשוג.

כאשר מחפשים היום בגוגל אחר המושג עיר חכמה (Smart City) עולה כי מדובר בתחום הנשלט על ידי חברות הטכנולוגיה. החברות מספקות שירותים לערים ומטמיעות טכנולוגיות מתקדמות בפיזור סנסורים חכמים ברחבי המטרופולין ומחשוב התהליכים השונים.

פרסום

ישראל מתקדמת לעבר עתיד בטוח ומפותח טכנולוגית

בהתאם להתפתחויות בעולם המודרני, יותר ויותר ערים ורשויות מוניציפליות בישראל מפנימות את הרעיון: המציאות מחייבת להתקדם טכנולוגית לעתיד מבוסס פלטפורמת עיר חכמה, הכוללת היבטים של ביטחון, ניהול יישובי אפקטיבי ושילוב אלמנטים של התייעלות אנרגטית וחיסכון במשאבי אנרגיה.

"עיר חכמה" היא קונספט של שימוש בטכנולוגיה לצבירת מידע וניתוחו במטרה לשפר את ביטחון התושבים תוך ניצול מקסימלי של המשאבים הקיימים בעיר.

 

 

ניהול אירועים בזמן אמת

התשתית הבסיסית הנדרשת לעיר חכמה היא תשתית תומכת חשמל ותקשורת. ערים חכמות הן כאלה המודעות למתרחש בהן ובעלות יכולת להגיב בהתאם, תוך ניהול אירועים בזמן אמת ויכולת חיזוי ומתן התרעה מראש, על ידי הזרמת מידע למוקד העירוני (בטחוני ו/או אזרחי) ועיבודו במערכות הפנים וחוץ ארגוניות הרלוונטיות המתמחות במתן מענה מידי. האנליטיקה של המערכת יודעת ליישם את ההגדרות שהוזנו בה ולתפעל לפיהן תרחישים ואירועים חריגים למשל, במקרה של שריפה יסגרו מידית כל מערכות הגז בגזרה וכך יצומצם הנזק לעיר באופן משמעותי.

יכולות הבינה המלאכותית – ה- BI מאפשרות למערכת להגדיר ולהבין חוקיות. כלומר, המערכת החכמה יכולה לזהות אירוע חדירה לעיר ולהפעיל מידית את מערכת האזעקה ובמקביל את מצלמות האבטחה. המערכת תדאג לכוון אותן לעבר אתר ההתרחשות והן יפעלו בצורה חכמה, שתעקוב אחרי האירוע בזמן אמת ולא רק תדווח עליו בדיעבד. במקביל המערכת דואגת להורדת כל המחסומים והשערים בעיר, להפעלת מערכות הכריזה והאזעקה ולהקפצת כוחות ביטחון רלוונטיים.

ורדית ניב, מנכ"לית חברת Boost Forward להתייעלות אנרגטית: "האפקט המשמעותי ביותר בעיר חכמה בהיבט הביטחוני, מתבטא ביכולת של מערכת השו"ב לנהל ולתפעל מספר רב של מערכות בזמן אמת ובכלל זה לבצע הערכה אנליטית לנתונים הנקלטים במערכת המצלמות ביחס לכיוון התנועה של גורם חשוד. כלומר, אם מצלמה מזהה תנועה כלשהי שמוגדרת כחריגה, המערכת יכולה לנתח את דפוס התנועה ולכוון את המצלמות בגיזרה למעקב אחר התנועה החשודה לצד הפעלת מערכות נוספות. היא עוקבת וחוזה באותו רגע על בסיס ציר התנועה, מה תהיה הנקודה הפוטנציאלית הבאה שאליה יגיע הגורם החשוד והיא מחכה לו בנקודת הצילום הבאה. יכולת ניהול אירוע ביטחוני בזמן אמת בניגוד לתחקיר בדיעבד – יכולה להציל חיים".

 

פרסום

איסוף וניתוח מידע לשירות הציבור

עיר חכמה אוספת מידע רב ממקורות שונים. מידע אשר מאפשר, לאחר עיבודו וניתוחו, להפיק תובנות מועילות, לחזות מגמות שונות, להוזיל עלויות, ולאפשר לעיר לתפקד בצורה יעילה ומשופרת. השילוב בין טכנולוגיות מידע לבין תקשורת ופתרונות, פועל לטובת ניהול מושכל ויעיל של נכסי העיר ומערכותיה השונות, כגון מערכות מידע מקומיות, מוסדות חינוך, מוסדות בריאות, מערכות תחבורה, תשתיות מים וניהול שפכים ופסולת, מערכות תאורה, מצלמות וביטחון, שירותים קהילתיים ועוד. כך ניתן יהיה להגיב לאירועים שונים בזמן אמת, דבר שיאפשר לגורמים עירוניים ליצור התקשרות ישירה עם הקהילה, ולשפר את הקשר בין התושבים לרשויות.

"התפקיד שלנו כחברת ניהול הפרויקט במעבר לעיר חכמה ובטוחה, הוא לוודא שלא משנה באיזה סנסור מדובר – הוא יפעל תחת מערכת העל. כיועצים, אנחנו חייבים להיות אובייקטיביים לסוג הטכנולוגיה בה משתמש הלקוח. תהליכי ההתייעלות יכולים וצריכים להתבצע בכלל מערכות השלטון המקומי, והדוגמאות רבות: במערכת התאורה – תאורת רחוב חכמה המאפשרת כיבוי, הדלקה ועמעום אורות עפ"י הצורך ומתריעה על תקלות. במערכת המים – שימוש בחיישנים לאיתור דליפות וסגירת צנרת. במערכת ההשקיה – השקיה חכמה הפועלת עפ"י הצורך ובהתאם לטמפרטורה, במערכת התחבורה – ניהול רמזורים וניתוב תנועה בהתאם לעומסים. במערכת החשמל – זיהוי צריכה חריגה לצורך מניעת נפילות ברשת ומערכות נוספות כדוגמת ניהול ובקרת מצלמות, חניונים מערכות ניטור אוויר ועוד" מסבירה ניב.

בסופו של דבר, ערים שיתקדמו אל עבר עתיד מפותח טכנולוגית, יהיו ערים המודעות למתרחש בהן ותהיה להן את היכולת להגיב בהתאם, תוך ניהול אירועים בזמן אמת ויכולת חיזוי ומתן התרעה מראש על ידי הזרמת מידע למוקד העירוני (בטחוני ו/או אזרחי) ועיבודו במערכות הפנים וחוץ ארגוניות הרלוונטיות המתמחות במתן מענה בזמן אמת.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

הכנות לחירום: ישראל מתמודדת עם תרחיש מלחמה בחזית הצפונית

21 בפברואר 2024

איגוד ערים לסביבה שרון כרמל הגיש השגות לחידוש היתר הפליטה של תחנת הכוח "אור...
הטכנולוגיה של חברת TMC Transformers Italy בתחום חוות השרתים (Data Centers):...
אימוץ המודל הפיננסי שבו נעשה שימוש בתקופת הקמת המדינה יכול לסייע במימון פית...

11 ביוני 2024

כירי אינדוקציה: הדור הבא בבישול?

10 ביוני 2024

מונה חכם - מה כל כך חכם במונה החכם ?

10 במרץ 2024

הכנות לחירום: ישראל מתמודדת עם תרחיש מלחמה בחזית הצפונית

21 בפברואר 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום