אושרה תמ"א למתקן אגירת אנרגיה ראשון מסוגו בארץ

לראשונה בישראל: אושרה תוכנית מתאר ארצית מפורטת למתקן אגירת אנרגיה ראשון מסוגו, שיאפשר להקים, בהתאם לצרכי משק החשמל, מתקני אגירה משמעותיים ויביא לניהול מיטבי של מערכת החשמל הארצית.

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה החליטה להעביר לאישור הממשלה את תוכנית המתאר הארצית למתקני אגירת אנרגיה במבואות גלבוע – תמ"א 10/ב/11/ב, אותה מקדם משרד האנרגיה והתשתיות.

מדובר בתוכנית בעלת חשיבות גדולה למשק החשמל, המהווה סנונית ראשונה בתכנון של מתקני אגירה גדולים ומערכתיים המחוברים לרשת הולכת החשמל הארצית. מתקני אגירה מאפשרים את ייעול השימוש ברשת החשמל בעיקר בשילוב עם ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות. תוכנית זו תאפשר קליטה ואגירה של חשמל שיופק באנרגיות מתחדשות בעמק יזרעאל, עמק המעיינות ובצפון הארץ בכלל, ואת הולכת החשמל למרכזי הביקוש בשעות הצריכה.

פרסום

התוכנית ממוקמת בסמיכות לקו חשמל ארצי, באזור בו יש מתקנים פוטוולטאיים רבים ובצמידות דופן לאזור תעשייה קיים ומתפתח. שטחה כ-290 דונם המיועדים להקמת מתקני אגירת אנרגיה ולתחמ"ג. את התוכנית מקדם משרד האנרגיה והתשתיות, והיא תאפשר למדינה ליזום הקמה של מתקני אגירת אנרגיה גדולים, בשלביות בהתאם לצורכי המערכת ובטכנולוגיות אגירה שונות.

בתחום התוכנית ניתן יהיה להקים ארבעה מתחמים של מתקני אגירה בהספק של כ-200 מגה ואט ובתכולת אנרגיה של כ-800 מגה ואט שעה כל אחד, ובסך הכל – הספק של כ-800 מגה ואט ותכולת אנרגיה של כ-3,200 מגה ואט שעה.

פרסום

יצוין כי משרד האנרגיה והתשתיות מקדם כיום תוכנית מתאר ארצית למתקני אגירת אנרגיה, המסדירה את הליכי התכנון לקידום תוכניות והיתרים למתקני אגירה. התמ"א מגדירה מדרג של מתקני אגירת אנרגיה במנעד גדלים וטכנולוגיות, וכן קובעת, בין היתר, עקרונות תכנון, מיקומים מותרים להקמה והוראות לאופן בחינת היבטים סביבתיים. תמ"א זו, המצויה בהליכי תכנון מתקדמים, תהווה את פרק מתקני אגירת אנרגיה בתמ"א 1.

"אגירת אנרגיה בדרך זו, תאפשר לנו להגדיל את הייצור באנרגיות מתחדשות, לשפר את אמינות אספקת החשמל ולייצב את תפקוד הרשת – צעדים שיתרמו ישירות לצמיחה במשק. אנחנו מחויבים לקידום אנרגיות מתחדשות והמהלך הנוכחי מהווה צעד משמעותי בדרך להשגת מטרה זו", אמר שר האנרגיה והתשתיות, ישראל כ״ץ.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

25.7 שוק החשמל יפתח לתחרות

14 באפריל 2024

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום