דף הבית / חדשות החשמל / אסדרת פעילות מתקני החשמל באתר אלון תבור

אסדרת פעילות מתקני החשמל באתר אלון תבור

לאחר מכירתם על ידי חברת החשמל ​

הרפורמה בחברת החשמל קורמת עור וגידים, כאשר בהתאם להחלטת הממשלה, רשות החשמל מפרסמת אסדרה לפעילותם של מתקני הייצור באתר אלון תבור. זאת, בהתאם למועדים שנקבעו בהחלטת הממשלה.

באתר אלון ישנה יחידת ייצור יעילה בגז טבעי בהספק של 363 מגה וואט מותקן ושתי יחידות הפועלות בסולר בהספק של 110 מגה וואט כל אחת. בנוסף, ההחלטה מאפשרת הקמה של מתקני ייצור גמישים בגז טבעי בהספק מותקן של עד 230 MW שייתנו מענה לצורך בזמני תגובה מהירים הנובע מהטמעה נרחבת של אנרגיות מתחדשות הצפוייה בשנים הקרובות.

פרסום

במסגרת ההחלטה נקבע כי יחידות הייצור הפועלות בגז טבעי באתר ישתלבו בשוק הסיטונאי לחשמל המוקם בימים אלו, בדומה לשוקי החשמל הפועלים בארצות הברית, כך שהמחיר עבור האנרגיה המוזרמת לרשת ישתנה בכל חצי שעה בהתאם לביקושים ולהיצע במשק החשמל. במסגרת זו מתקני הייצור יגישו בכל יום הצעות מחיר לייצור אנרגיה וההחלטה על הפעלתן תיעשה על ידי יחידת ניהול המערכת על בסיס שיקולים כלכליים ותפעוליים. בהתאם לאופן פעולתם של מתקני הייצור בשוק האנרגיה, הרשות לא מפקחת על הסכם הגז של היצרן באתר ולא מכירה באופן ישיר בעלויותיו. במקום מנגנון של בקרת עלויות, היזם יהיה חופשי להשיג גז בצורה גמישה, באמצעות חוזים ורכישות נקודתיות, ויגלם עלויות אלו במסגרת הצעות המחיר לאנרגיה המוגשות למנהל המערכת מדי יום. יחידות הייצור בסולר הקיימות באתר יועמדו לרשות מנהל המערכת והמחיר עבור האנרגיה המיוצרת על ידם נקבע על ידי רשות החשמל באופן מפוקח.

יחידות הייצור באתר יועמדו כולן לרשות מנהל המערכת ולא יוכלו לבצע עסקאות עם צרכני קצה. בתמורה יהיו זכאיות היחידות לתשלומים קבועים לתקופה של 15 שנה (או 20 שנה ליחידות ייצור חדשות) בהתאם לזמינותן התפעולית. באופן זה רשות החשמל אינה חושפת את היזם לשינויים אפשריים בתעריף החשמל, מה שבתורו מאפשר הגשת הצעת מחיר גבוהה יותר לרכישת האתר מצד היזם. גובה התשלומים הקבועים נקבע כך שיאפשר את רכישת התחנה מחברת החשמל תוך החזר מלא של עלויות התחנה, וכן על מנת לתמרץ את היזם הזוכה לתחזק את היחידות באופן מיטבי.

במקביל לפרסום ההסדרה על ידי רשות החשמל, ההליך המכרזי לרכישת אתר אלון תבור מקודם על ידי חברת החשמל אשר פירסמה בשבוע שעבר הזמנה להשתתפות בהליך התחרותי.

פרסום

ההסדרה המפורסמת כעת תוטמע באופן מפורט באמות המידה בחודשים הקרובים, ותהיה זמינה ליזמים אשר יגישו הצעה לרכישת האתר. אמות המידה שיפורסמו יקבעו כללים רוחביים במשק החשמל, וככלל כללים אלה יחולו גם על תחנות נוספות שירכשו מחברת החשמל או יוקמו באופן עצמאי במשק החשמל.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של חשמלנט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל חשמלנט

מערכת פורטל חשמל נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית החשמל ותעשיית התאורה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

CES 2019 – בשנת 2030 ניסע בהייפרלופים ולכל אחד יהיה רובוט ביתי

סקר של CITE Research/Dassault Systèmes מגלה שבשנת 2030 ניסע בהייפרלופים ולכל אחד יהיה רובוט ביתי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.