דירוג האנרגטי של דירות – התקנה שמחייבת את היזמים להציג את הדירוג האנרגטי של דירות

בעוד שבוע תיכנס לתוקף התקנה שמחייבת את היזמים להציג את הדירוג האנרגטי של דירות. האם היזמים מוכנים לכך? האם הרוכשים מודעים לכך?

לפי בדיקה שערכה חברת אלטנוילנד דירוג אנרגטי גבוה של דירות מגורים יביא לחיסכון של כ-2,000 שקל בהוצאות החשמל למשפחה בשנה.

בקרוב ייכנס לתוקף התיקון לחוק המכר (דירות) שקידמו משרדי הבינוי והשיכון, האנרגיה, והמשרד להגנת הסביבה, הקובע כי היזמים והקבלנים מוכרי הדירות יידרשו לציין בפני הרוכשים את הדירוג האנרגטי של הדירות הנרכשות. המטרה היא לעודד בנייה ירוקה שבמסגרתה יהיה חיסכון והתייעלות באנרגיה בענף הנדל"ן הישראלי, ובהתאם היא תביא לחיסכון כספי לרוכשים בהוצאות החשמל. בכך, מצטרפת ישראל ל-27 מדינות של האיחוד האירופי שקבעו גם הן חובה דומה בחקיקה.

פרסום

התקנות נועדו לקבוע דירוג אנרגטי ליחידות דיור מ-(A+) ל-F, ממש כמו במוצרי חשמל, ויחייבו את היזמים בהצגתו במעמד רכישת דירה חדשה, והם יידרשו גם לדווח על הדירוג למערכת ממוחשבת של משרד האנרגיה. ככל שצריכת האנרגיה הנדרשת לדירה קטנה יותר, כך הדירוג של יחידת הדיור יהיה גבוה יותר. ככל שהדירוג יהיה גבוה יותר, החיסכון באנרגיה ובכסף לדיירים יהיה גדול יותר.

הדירוג האנרגטי של כל דירה כולל את רמת התכנון של מרכיבי המעטפת שלה ומרכיבים שונים במבנה, לפי האזור האקלימי בו הוא נמצא. הדירוג משקלל את הבידוד התרמי של הבניין, את גודל החלונות, איכות הזכוכית, מיקום המבנה ויכולת ניצול אור השמש.

במשרד האנרגיה מציינים, כי כ-30% מצריכת החשמל הכוללת בישראל מתבצעת בבנייני מגורים, ולכן ישנה חשיבות גדולה בהתייעלות אנרגטית בבנייה. לפי בדיקה שנערכה עבור חברת הנדל"ן אלטנוילנד על ידי מומחי אנרגיה, הסכום הממוצע שמוציאה על חשמל משפחה בת 4 נפשות בישראל בשנת 2022 הוא כ-400 שקל בחודש, 4,800 שקל בשנה. החיסכון בהוצאות שיגיע מהתייעלות אנרגטית יכול להגיע לאלפי שקלים בשנה: דירה בדירוג אנרגטי A מייצרת חיסכון של עד 40% בצריכת החשמל, והחיסכון הכספי מסתכם בכ-2,000 שקל בשנה; בדירה בדירוג B החיסכון בחשמל הוא עד 30% והחיסכון הכספי השנתי – כ-1,440 שקל; דירה בדירוג C מייצרת חיסכון של עד 20% בצריכת החשמל ושל כ-1,000 שקל בשנה.

"בטווח הארוך, עבור רוכשי הדירות ישתלם מאוד לגור בבית שנבנה בבנייה ירוקה, זה עשוי לחסוך להם הרבה כסף בעלויות השימוש והאחזקה השוטפות, כמו חיסכון בחשמל ובמים, צמצום משמעותי של הפסולת ועוד יתרונות לחיי היומיום המגיעים מ`בית חכם`", אומר ערן לוי, מנכ"ל ובעלים משותף בחברת אלטנוילנד. "הבנייה הירוקה אמנם מייקרת את עלות הקמת הפרויקט ובסופו של דבר את מחיר הדירות, אבל במבט קדימה של עשור והלאה, היא משתלמת לרוכשים. כך למשל, הבנייה הירוקה כוללת מערכות התראה שונות שחוסכות הרבה זמן וכסף בתיקונים שנעשים לעתים בשנה הראשונה לאחר המסירה; היא חוסכת המון בהוצאות על קירור וחימום הבית, בצורך בהצללה, בפינוי אשפה, בתאורה ובידוד ועוד. בנוסף, פרויקט ירוק מציע יתרון תחרותי וערך מוסף לרוכשי הדירות, שחשוב להם לממש את האג`נדה שלהם הלכה למעשה. השקעה בתחומים האלה לא רק סביבתית יותר, היא גם משפרת את איכות המוצר. ככל שהמודעות לאיכות הסביבה גדלה, כך הביקוש לדירות ירוקות גדל. אני סבור שזו מגמה שרק תלך ותתרחב, ככל שהביקוש יגיע מהשטח".

דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלי חברת שיווק הנדל"ן דרא, מחזק את דברי לוי ואומר כי "ככל ותעלה המודעות של הציבור לנושא הדירוג האנרגטי וליתרונות הבנייה הירוקה בכלל, השינוי יתבצע בשטח. כשהבנייה הירוקה תהפוך למחייבת יותר והיא תעוגן בחוק, הקבלנים ייחסו לה יותר תשומת לב, והם ביחד עם חברות שיווק הנדל"ן יצטרכו להסביר לרוכשים את המשמעויות הכספיות והסביבתיות שלה. ככל שהביקוש לבנייה ירוקה עדיין לא מגיע מהשטח, קשה לנו לתמחר כמה היא עולה יותר לצרכני הקצה, אבל אנחנו בהחלט יכולים להוון את הערך השיווקי של מוצר ירוק שחוסך באנרגיה. יש עוד עבודה לעשות בנושא, אבל הדירוג האנרגטי הוא צעד חשוב בכיוון".

 

פרסום

חברת אלטנוילנד השיקה בשנה האחרונה סדרה של פרויקטים תחת השם NOY בתל אביב ובהוד השרון. מדובר בפרויקטים שייבנו כולם עפ"י תקן מחמיר של בנייה ירוקה ויהיו בעלי 3 כוכבי בנייה ירוקה לפחות, כאשר התקן המחייב היום הוא של כוכב אחד בלבד. לדברי לוי "אנחנו מקדמים אג`נדה ירוקה ובנייה בת קיימא שמטרתה להפחית את הזיהום הסביבתי שנוצר בעת תהליך הבנייה ולייצר פרויקטים שייבנו תוך אחריות אקלימית וחיסכון אנרגטי לטווח הארוך".

במסגרת האג`נדה הירוקה, בחברת אלטנוילנד גם יזמו וגיבשו מהלך חקיקתי מהפכני שמטרתו להוביל לשינוי רחב היקף בדרכי הפעולה של כל ענף הנדל"ן לשיטות ידידותיות יותר לסביבה – לא ברמת הבניין או הפרויקט הבודד, אלא ברמת השוק בכללותו. החברה מיפתה את החסמים לתחום הבנייה הירוקה ויזמה את `המסלול הירוק` – מסמך מדיניות פשוט וישים להפיכת כל השלבים בחייו של פרויקט נדל"ני לתומכי קיימות וסביבה – מהתכנון, דרך הרישוי ועד לבנייה. זאת, תוך רתימתם למשימה של כלל הגורמים הפועלים בשוק הנדל"ן, בהם יזמים, רשויות תכנון, עיריות, משרדי ממשלה ובנקים. "אנו בחברה רואים זאת כחשיבות ראשונה במעלה להטמיע אצלנו ובכל הענף תקני בנייה ירוקה מחמירים שיובילו לצמצום פליטת גזי החממה וצריכת החשמל, וכך יסייעו לשמירה על הסביבה ועל כדור הארץ למען עתיד ילדנו", לדברי לוי.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

נחנכה תחנת ״גבעת אלה״ במועצה האזורית עמק יזרעאל

30 באפריל 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

25.7 שוק החשמל יפתח לתחרות

14 באפריל 2024

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

נחנכה תחנת ״גבעת אלה״ במועצה האזורית עמק יזרעאל

30 באפריל 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום