האם התאורה שתותקן בטיילת באילת תגרום נזק משמעותי לשונית האלמוגים ?

 

 

לטענת החוקרים, גופי התאורה שיותקנו בטיילת החדשה, שמוקמת בימים אלה בחופיה הצפוניים של העיר, עלולים לגרום נזק משמעותי לשונית ואף לסכן את המשך קיומה
עיריית אילת מקימה בימים אלה טיילת חדשה בתחומה, ו–250 מדענים מזהירים כי התאורה שתותקן בה תגרום נזק משמעותי לשונית האלמוגים — וקוראים למנוע זאת. המדענים, שפנו לעירייה באמצעות האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה, ביקשו מאנשיה לשתף פעולה עם אנשי המקצוע במשרד להגנת הסביבה וברשות הטבע והגנים, כך שגם אם המלצתם לא תתקבל — תצומצם ככל האפשר פגיעת האור המלאכותי בשונית.

בשבועות האחרונים עוסקת חברה ממשלתית של משרד התיירות בפיתוח טיילת חדשה בחופיה הצפוניים של העיר, ובין השארגם באזור חוף ציון הצפוני ובחוף אלמוג הדרומי יותר. התוכנית כוללת התקנת גופי תאורה לכל אורך הטיילת. שונית האלמוגים, הצמודה לחופים, היא אחת מהשוניות הצפוניות ביותר בעולם, ומיקומה הגיאוגרפי מקנה לה כושר עמידות גבוה בפני שינויי האקלים. עובדה זו מגבירה את חשיבותה בעתיד כמקלט בטוח למגוון ביולוגי עשיר, וגם מגדילה את הסיכוי שהשונית תמשיך לשמש מוקד משיכה לתיירים.

פרסום

עם זאת, השונית חשופה לסיכונים סביבתיים שונים ובהם פיתוח נרחב של החופים, זיהום ודיג יתר. לפי מחקרים שנערכו במפרץ אילת ובחוץ לארץ, השונית רגישה ביותר למפגעי תאורה מלאכותית בלילה, והמשך קיומה תלוי בסנכרון טבעי של אור וחושך. השימוש בתאורה חסכונית של נורות LED — שהן בעלות עוצמה גבוהה וגוון בהיר יותר — משבש את הסנכרון ופוגע ביכולת של הצומח הטבעי לקיים תהליכי פוטוסינתזה, וכן בתהליכי רבייה של האלמוגים ושל צבי הים.

"תוספת התאורה המלאכותית, תשפיע לרעה על בריאותה של המערכת האקולוגית במפרץ אילת", כתבו המדענים. "היא עלולה לסכן את עצם הישרדותה של השונית הייחודית". אם העירייה תבנה את הטיילת בניגוד להמלצות, המדענים מבקשים להפעיל את התאורה בעוצמה מינימלית, לתכנן את כיוון האור כך שיופנה ליבשה ולנטר את התאורה במקום אחת לתקופה. "העירייה פועלת בניגוד לכל היגיון ובמקום להגן על אוצר הטבע היא פוגעת בו", אמר מנכ"ל האגודה לאקולוגיה ומדעי הסביבה, ד"ר אורי שרון. "היא חייבת לשנות כיוון ולעצור את העבודות".

לפני תשעה חודשים הציגו מינהל התכנון במשרד הפנים ומשרד התיירות מסמך מדיניות לפיתוח מפרץ אילת, המהווה מסמך מנחה עבור מוסדות התכנון והבנייה. בין השאר, נכתב במסמך כי תאורה מלאכותית היא אחד מגורמי הסיכון הסביבתי במפרץ. עוד נקבע שעיריית אילת תפעל לצמצום זיהום אור חריג במוקדי פיתוח ומסעדות, במסגרת תנאים שתקבע ברישיונות עסק.

פרסום

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "הרשות מברכת על מכתב המדענים ומזדהה עם דאגתם. אין ספק שתאורה מלאכותית משבשת מנגנונים פיזיולוגיים רבים וחשובים. אין לנו ספק שבחלק מהקטעים שלה, הטיילת נבנית קרוב מדי לקו החוף – ובניגוד להמלצתנו. הקמתה תחייב הפעלת תאורה במקום רגיש ביותר מבחינה סביבתית, שברור שאין להאיר אותו. על כך חשוב שהתאורה תהיה מינימלית ולצרכי התמצאות ולא מעבר לכך. כך הפוסעים בטיילת בשעות הלילה יוכלו להנות משמי הלילה של אילת".

מעיריית אילת נמסר: "אנו שמחים על המודעות הגוברת לשמירה על ערכי הטבע במפרץ אילת. בבדיקה מול גורמי התכנון עולה כי התאורה המתוכננת בפרויקטים המבוצעים תעמוד בכל הדרישות הסביבתיות ובהן אורך הגל הנדרש של האור, הימנעות מהפניית מקור האור לכיוון הים, וזליגה מינימאלית שלו לתחום המים. תכנון התאורה נעשה תוך הקפדה על איזון בין צרכי בטיחות ושמירה על המערכת האקולוגית. יש לציין שזיהום האור המשמעותי הדורש טיפול אינו מגיע מהטיילת, אלא ממתקני תשתיות הכבישים והתאורה העירונית שהאור המלאכותי שלהם מהווה את האתגר המרכזי בנושא זה".

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

25.7 שוק החשמל יפתח לתחרות

14 באפריל 2024

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום