הוחלט לדחות את הקמת תחנת הכוח OPC, ולהחזיר לדיון בות"ל את ההחלטה על הקמת תחנת כוח ריינדיר.

בישיבת הממשלה באפריל הוחלט לדחות את הקמת תחנת הכוח OPC ולחדש את הדיון בהקמת תחנת הכוח ״ריינדיר״. שר הפנים ארבל טען כי שר האנרגיה, אלי כהן, מעכב את הקמת התחנות מסיבות פוליטיות. כהן בתגובה: ״טענות שקריות״

בישיבת הממשלה שהתקיימה באפריל, הוחלט לדחות את הקמת תחנת הכוח OPC, ולהחזיר לדיון בות"ל את ההחלטה על הקמת תחנת כוח ריינדיר. גורמים שנכחו בישיבה תיארו בזעזוע את הדיון כ"לא ראיתי דבר כזה באף ישיבת ממשלה".למעשה, שר הפנים משה ארבל דרש לתקן את פרוטוקול הדיון, ולהכניס לתוכו את הנימוקים הפוליטיים והלא ענייניים ששר האנרגיה אלי כהן העלה. לדברי ארבל: "הפרוטוקול חסר ולקוי ואינו משקף את "הנימוקים" (המרכאות במקור) שהביאו שרי הממשלה המתנגדים לתוכניות…. שר האנרגיה התייחס בדבריו להתנגדותם של חברי הליכוד הבוחרים בפריימריז לתוכניות אלו, ולצורך הפוליטי להתנגד להן".

ארבל ממשיך וכותב כי "שר האנרגיה ביטל בדבריו בבוטות לא ראויה את גורמי המקצוע באופן שפגע ביכולת שלהם להשמיע את עמדתם המקצועית בפני הממשלה". במהלך הדיון, החליט אלי כהן לתקוף את הדרג המקצועי במינהל התכנון ואמר: "למה מינהל התכנון מתעסק כל כך הרבה זמן בנושא של תחנת הכוח? אין דברים אחרים להתעסק בהם? משהו מריח כאן לא בסדר".

הניסיון המגושם להטיל את האשמה ב"שקילת שיקולים לא עניינים" על פקידי המקצוע הקפיץ את שר הפנים ארבל, שהחל לתקוף בקול את כהן. גם רפי אלמליח, מנכ"ל מינהל התיכנון, לא נשאר חייב ואומר: "תראה עם כמה גורמי מקצוע אני הגעתי, אתה הגעת לבד, אין גורמים מקצועיים במשרד שלך שתומכים בעמדתך".

פרסום

שאלת הקמת תחנות הכח בישראל היא שאלה רוויית יצרים ואינטרסים שונים. היא מערבת כוחות פוליטיים ועסקיים, וברור כי החלטת הממשלה שלא לקדם את תחנות הכוח תותקף בבג"ץ, ושאלת הענייניות של קבלת החלטת הממשלה עשויה להיות דרמטית. זו הסיבה שארבל דורש לתקן את הפרוטוקול: "הפרוטקול לא מציין את האמירות הקשות והדבר חמור במיוחד לאור הצפי הסביר שההחלטה הזו תיתקף בבג"ץ על ידי יוזמי הפרויקטים או על ידי עותר ציבורי".

לדברי גורמים שנכחו בישיבה, בשלב מסוים הודה כהן כי שיקוליו קשורים גם ללחץ פוליטי של בוחריו. לדברי גורמים שנכחו בישיבה, הוא אמר לשרים החרדים: "אני דואג למגזר שלי כמו שאתם דואגים למגזר שלכם". אחרים מדווחים כי הוא אמר לארבל: "לי בניגוד אליך, יש פריימריז". כהן מכחיש כי מניעיו פוליטיים וכי אמר את המשפטים הללו. מלשכת השר כהן נמסר: "הציטוטים שקריים, השיקול היחיד שעמד לנגד השר הינם שיקולים מקצועיים וטובת כלל הציבור״.

פרסום

בתוך כך, עשרה ראשי רשויות שיגרו לארבל מכתב ובו הם דווקא תומכים בטענת כהן וטוענים, כי העובדה שרק ש"ס ויהדות התורה תומכות בהקמת תחנות הכוח מלמדת כי "לא ברור איך ניתן להאשים את השרים המייצגים מספר מפלגות באינטרסים זרים". על המכתב חתומים ראשי הערים ברשויות המשיקות לתחנות הכוח. בין ראשי הרשויות ניתן למצוא את יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון שיש לו כוח פוליטי משמעותי בליכוד; ראשי רשויות מהתנחלויות נוספות מהשומרון (אלפי מנשה, עמנואל, קדומים, וקרני שומרון); שתי ראשי רשויות ערביות (טירה, וג`לג`וליה); ושלושה ראשי ערים שאינם מזוהים עם הקואליציה (דרום השרון, כפר סבא, וכוכב יאיר-צור יגאל).

מהשר אלי כהן נמסר בתגובה: "הפרוטוקול נערך על ידי מזכירות הממשלה ואכן חשוב שייצג את הנאמר בדיון. ההחלטה בעניין תחנות הכח נסובה על שיקולים מקצועיים בלבד. ראוי שהשר ארבל שעוסק בנושא תחנות הכוח באובססיביות ייתן התייחסות מדוע רצה לקדם תוכנית בניגוד לתקנות שקובעות שחייב להיות קו סולר לשעת חירום ומדוע תמך בהקמת תחנת כוח נוספת בחדרה, שתפגע בתושבי העיר ותגביר את זיהום האוויר, כפי שנטען על ידי המשרד להגנת הסביבה".

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

תרגיל חירום חסר תקדים של חברת החשמל יחל ביום ראשון

13 ביולי 2024

"מה שטוב לאירופה טוב לישראל": רפורמת הייבוא החדשה של ממשלת ישראל

13 ביולי 2024

השקעה של 8 מיליון ש"ח בשיקום ופיתוח אטרקציות תיירותיות ומרכזי מבקרים בחבל ת...

11 ביולי 2024

וועדת הכלכלה המשיכה הבוקר להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן...

30 ביוני 2024

שאול גולדשטיין "אחרי 72 שעות בלי חשמל - אי אפשר יהיה לגור כאן"

21 ביוני 2024

מאיר שפיגלר, מנכל חברת החשמל: בישיבת מרכז השלטון המקומי עם ראשי רשויות מכלל...

16 ביוני 2024

תרגיל חירום חסר תקדים של חברת החשמל יחל ביום ראשון

13 ביולי 2024

"מה שטוב לאירופה טוב לישראל": רפורמת הייבוא החדשה של ממשלת ישראל

13 ביולי 2024

השקעה של 8 מיליון ש"ח בשיקום ופיתוח אטרקציות תיירותיות ומרכזי מבקרים בחבל ת...

11 ביולי 2024

וועדת הכלכלה המשיכה הבוקר להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן...

30 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום