דף הבית / חדשות החשמל / היום, במעמד שר האוצר, הועבר אתר ירקון (עתידים, ת”א) למדינה.
יוסי וייס, חברת החשמל

היום, במעמד שר האוצר, הועבר אתר ירקון (עתידים, ת”א) למדינה.

במסגרת הסדר הנכסים של חברת החשמל:

היום, במעמד שר האוצר, הועבר אתר ירקון (עתידים, ת”א) למדינה.

זאת, כחלק מיישום הסדר הנכסים עליו חתמה חברת החשמל עם המדינה, רשות מקרקעי ישראל ורשויות מקומיות ערב אישור הרפורמה.

פרסום

————————————————————————————————————————————————————————————————————

היום (שלישי, 5.2.19), במעמד שר האוצר משה כחלון, בהשתתפות, אלוף במיל. יפתח רון-טל, יו”ר חברת החשמל, עופר בלוך, מנכ”ל החברה, שמרון עדיאל, מנכ”ל רשות מקרקעי ישראל ומנכ”ל עיריית ת”א, התקיים טקס סמלי של “העברת המפתח” ומסירת אתר ירקון (עתידים) בת”א מחברת החשמל למדינה במסגרת הסדר הנכסים.

מדינת ישראל, חברת החשמל, רשות מקרקעי ישראל ועיריית ותל אביב-יפו, חתמו בינואר אשתקד על הסכם להסדר נכסיה של חברת החשמל לישראל. ההסכם מביא למיצוי התועלות המשקיות מנכסיה של חברת החשמל ובכך מקל על החסמים לפיתוח ולדיור בכל רחבי הארץ.

על פי ההסכם, תמסור חברת החשמל נכסים בכל רחבי הארץ, ביניהם נכסים מרכזיים בעיר תל אביב-יפו, באופן שיאפשר פיתוח מידי של אלפי מ”ר לדיור בלב אזורי הביקוש, הקלת עומסי תנועה והקמת שטחי ציבור פארקים, אזורי תעסוקה ומסחר.

בהתאם להסכם שנחתם, הועברו כבר בחודש אוקטובר 2018 נכסים למדינה, לעיריית אילת ולעיריית תל אביב. ביניהם שטחי אתרי הדלק בצמוד ובסביבת תחנת הכוח רדינג ושטח של כ 200 דונם באשדוד.

שר האוצר משה כחלון: “השבת אתר הירקון מחברת החשמל לידי המדינה היא בשורה שהציבור יהנה ממנה, וזה לא מובן מאליו. בשנים עברו, מדינת ישראל היתה מספסרת בקרקע שלה לטובת רווחים לקופת המדינה. גם כאן יכלו לגזור קופון לקופת המדינה באמצעות מכירת הקרקע למרבה במחיר. אך ימי הספרות בקרקע הסתיימו, ובאתר הזה, בלב אזור הביקוש בת”א, תקום שכונה עם כ-750 יח”ד שימכרו במסגרת פרויקט מחיר למשתכן לזוגות הצעירים. אני מודה לחברת החשמל, רמ”י, רשות החברות הממשלתיות ועיריית תל אביב יפו על שיתוף הפעולה בהעברת הנכס ועל שאר המהלכים שנעשים במסגרת הסדר הנכסים ברחבי המדינה.”

אלוף במיל. יפתח רון-טל, יור חברת החשמל:  “החתימה על הסדר הנכסים הושגה באמצעות המחויבות והנחישות של אנשי רשות מקרקעי ישראל, הנהלת חברת החשמל, משרד האוצר, רשות החברות ועיריית תל אביב . ההסדר יאפשר לחברה וודאות גבוהה וחיונית בניהול נכסיה, וכן יכולת להסדיר את כלל צרכי הדיור של החברה לאור השינויים הארגוניים הנעשים בחברה במסגרת הרפורמה, ובעיקר ישפר באופן משמעותי מאוד את האיתנות הפיננסית של החברה. מדובר בצעדים אסטרטגיים-ניהוליים מתבקשים בעידן של הרפורמה במשק האנרגיה”.

עופר בלוך, מנכל חברת החשמל:  “חברת החשמל מיישמת את התחייבויותיה תוך עמידה בלוחות הזמנים. כחלק מצעדי התייעלות הנגזרים מהרפורמה בחברת החשמל, החברה מתאימה את עצמה לשינויים ומפנה נכסים בעלי פוטנציאל פיתוח בכל הארץ. לרבות, שטחים במרכז תל אביב. השטחים המפונים יתוכננו לצרכי המשק : למגורים, תעסוקה, שטחי ציבור, שטחים פתוחים ומסחר.

עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל:  ” רשות מקרקעי ישראל רואה באדמות המדינה אותן היא מנהלת משאב מחולל צמיחה והתפתחות כלכלית וחברתית. הרשות מקדמת שורה של הסכמים אסטרטגיים דוגמת ההסכם עם חברת חשמל במטרה להשיב לידי המדינה עתודות קרקע משמעותיות שניתן לשווקן כקרקע לדיור ברחבי הארץ ובה בעת לסייע לאיתנות הפיננסית של חברות וגורמים ממשלתיים המחזיקים בקרקעות אלו מכוח הבנות היסטוריות”.

 

בין הנכסים המתפנים שטחים סביב אתר רידינג שיאפשרו את פיתוח רצועת החוף, חוף באילת, שטחים בתחנת הכוח אלון תבור, באתר חפצי-בה, שטח רוגוזין , ושטחים פוטנציאליים לדיור בירושלים.

פרסום

 

כאמור, מדובר בהשבת נכס נוסף וחשוב אותו משיבה חברת החשמל לרשות מקרקעי ישראל כחלק מיישומו של ההסכם האסטרטגי אשר נחתם לפני כשנה במסגרתו היה על החברה להשיב לרשות 16 נכסים נבחרים .

בשטח המושב של כ75 דונם בתל אביב, ניתן להקים 750 יח”ד וכן עשרות אלפי מ”ר למסחר ומאות אלפי מ”ר לתעסוקה. כל זאת לצד יעוד שטחים נרחבים לצרכי ציבור. בין היתר, כביש חיוני המקשר את הפעילות העסקית ברמת החייל צפונה לכוון עתידים ורצועת הנופש, שטחים פתוחים ושטחי פארק גדולים.

סטאטוס התכנית מפורטת כרגע בשלבי הכנה.

 

השלמת התכנון ומימושו יאפשר את השלמת המרקם התכנוני של האזור כולו, הקטוע כיום על ידי תחנת המשנה כמו גם חיבור תחבורתי חיוני בציר צפון -דרום, לתועלת העיר והאזור כולו.  מיצוי הפוטנציאל של השטח נאמד בכ 1.7 מליארד ₪.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של חשמלנט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל חשמלנט

מערכת פורטל חשמל נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית החשמל ותעשיית התאורה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

נערך הכינוס הבינ״ל הראשון למציאת אנרגיה חלופית של מרכז הננו טכנולוגיה באוניברסיטת תל אביב

חם בחורף באוניברסיטת תל אביב: 200 חוקרים ומדענים התכנסו בשבוע שעבר על מנת לענות על …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.