ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית הקלות שיגבירו שימוש במוצרי חשמל חסכוניים באנרגיה

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית הקלות שיגבירו שימוש במוצרי חשמל חסכוניים באנרגיה – היעד: חיסכון של 1.4 מיליארד שקל עד 2030

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק מקורות אנרגיה, שנועד לבצע הקלות רגולטוריות על יבוא מכשירי חשמל לישראל, באופן שיביא להורדת יוקר המחייה, הגברת השימוש במוצרים חסכוניים באנרגיה, הורדת יוקר המחייה וצמצום זיהום האוויר.

בדיון היום אישרה הוועדה שורה של סעיפים מהצעת החוק, בהם הסעיף הצרכני הקובע כי משווק מוצר יחויב להציג תווית דירוג אנרגטי. עוסק שלא יעשה זאת צפוי לעיצום כספי של 22 אלף שקלים לתאגיד ו-7,000 שקל ליחיד. כמו כן נקבעו עיצומים כספיים נוספים בגין הפרות החוק, שיכולות להגיע עד ל-160 אלף שקל לחברה שתייבא מוצרים ללא אישור ממונה או ללא אישור לפי הצהרה.

פרסום

עוד ביקש משרד האנרגיה לאפשר לשר לקבוע מקרים ונסיבות שבגינן ניתן יהיה לפטור יבואן מהוראות החוק, בהחלטה מנומקת. היו"ר מרגי דרש כי תקנות בעניין זה יובאו לאישור ועדת הכלכלה וכך אושר בהצעת החוק. כניסת החוק לתוקף תעשה לאחר אישור תקנות שיקבעו את הנצילות האנרגטית למכשירי החשמל השונים.

ראש אגף אנרגיה מקיימת במשרד האנרגיה, אוריאל בבצ'יק, הציג בדיונים הקודמים את ההצעה ואמר כי כיום יש בירוקרטיה מיותרת שחלה על יבואני מכשירי חשמל, שמונעת תחרות. הוא הוסיף כי ב-2018 יבאו לפחות 2 מיליון מכשירי חשמל לישראל ו-3 מיליון ב-2019, בשוק שמגלגל 10 מיליארד שקל בשנה במכירות. לדבריו, ההסדרה הקיימת מייצרת הוצאות עודפות ליבואנים. הוא הסביר כי התיקון נועד לאפשר יבוא מוצרי באופן שבו היבואן יצהיר שהמכשיר עומד בתקנות משרד האנרגיה, ללא צורך בבדיקת תקינה. היבואן אף יחויב לשמור מסמכים והמשרד יגביר את הפיקוח בשווקים ויפעל במסגרת אכיפה מנהלית מחמירה.

עוד ציין בבצ'יק כי שיפור נצילות מכשירי החשמל צפוי להביא, עד 2030, לחיסכון של 1.4 מיליארד שקלים בעלויות ובצמצום של 420 אלף טון פליטות גזי חממה. הדבר אף יחסוך 1,200 ג'יגה ואט חשמל בשנה – דבר המקביל לפעילות של כמחצית מתחנת הכוח רידינג.

בישיבות הקודמות אישרה הוועדה את סעיפי הצעת החוק, לפיהן יבואן יצטרך להחזיק אישור, על פי הצהרה, על עמידה בדרישת נצילות אנרגטית, או אישור מהממונה על יישום החוק באשר לעמידה בדרישות הנצילות. עוד אושרו סעיפים העוסקים בתנאים לקבלת אישור לפי הצהרת היבואן, חובת שמירת מסמכים לצורך אכיפה, חובת היצרן להעביר למשווק את תווית הדירוג האנרגטי ועוד.

פרסום

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

מאיר שפיגלר, מנכל חברת החשמל: בישיבת מרכז השלטון המקומי עם ראשי רשויות מכלל...

16 ביוני 2024

מנכ"ל מפעל כבלי החשמל סינרגי בשדרות, עידן בן ארי, שב וביקש להחריג את כבלי ה...

16 ביוני 2024

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

מאיר שפיגלר, מנכל חברת החשמל: בישיבת מרכז השלטון המקומי עם ראשי רשויות מכלל...

16 ביוני 2024

מנכ"ל מפעל כבלי החשמל סינרגי בשדרות, עידן בן ארי, שב וביקש להחריג את כבלי ה...

16 ביוני 2024

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום