חברת החשמל: ממשיכים למגן עמודים לשמירה על בעלי הכנף

עובדי חברת החשמל מיגנו השבוע עמודים למניעת התחשמלות של בעלי כנף באזור טל שחר שבשפלה ומושב היוגב שבעמק יזרעאל. הפעילות הינה במסגרת פרויקט פורשים כנף, בשיתוף חברת החשמל, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, שמטרתו להגן על בעלי הכנף.

 

במסגרת המיזם, חברת החשמל מיגנה עד כה 3,300 עמודים והתחייבה למגן כ-6,000 עמודים נוספים בשנים הקרובות, וע"י כך לצמצם בכ-80% את אירועי ההתחשמלות של העיטיים הנמצא בסכנת הכחדה בישראל, ובכללם את העייט הניצי – הנמצא בסכנת הכחדה חמורה.

פרסום

פעילות זו מעידה על החשיבות שניתנה לנושא בחברה, שבעבר מיגנה כ-100 עמודים בשנה.

בהכרח, פעילות המיגון תצמצם את סיכויי ההתחשמלות של מיני עופות נוספים, ולא רק של עיטים, כדוגמת חסידות.

 

העמודים הממוגנים נבחרים בקפידה בעבודה מדעית משותפת עם רט"ג והחברה להגנת הטבע, ומרביתם נמצאים באיזורי רגישות אקולוגית גבוהה (כדוגמת שמורות טבע ושטחים פתוחים) בהם הפוטנציאל להתחשמלות גבוה.

 

בשנה האחרונה, חברת החשמל ביצעה את כל ההכנות הנדרשות לעמידה ביעדיי הפרויקט בצורה מייטבית שכללה למידה מעמיקה של הנושא, הכשרה מקצועית של צוותים יעודיים, הגדלת הליכי רכש, ייבוא ציוד המיגון מחו"ל, שיפור ושדרוג של ציוד המיגון הקיים, ובחינת טכנולוגיות נוספות, חדשניות בעולם, להתקנת המיגון בשיטות יעילות ומהירות יותר.

 

יש לציין, כי מתחילת הפרויקט בשנת 1996, אחת מהצלחותיו הגדולות ביותר הינה מיגור תופעת ההתחשמלות בקרב נשרים בישראל, אשר צומצמה מעשרות אירועים בשנה לכארוע אחד בשנתיים (בממוצע).

 

אורן הלמן, סמנכ"ל שירות שיווק ורגולציה של חברת החשמל  ציין, כי כחלק ממדיניות ה- ESG והאחריות התאגידית וברת הקיימא אותה חברת החשמל מובילה, פרויקט פורשים כנף מהווה נדבך משמעותי בפעילות החברה.

 

הפרוייקט במסגרתו אנחנו ממגנים עוד ועוד עמודים ומשפרים ומחדשים את האמצעים על מנת להגן על הטבע בכלל ועל בעלי הכנף בפרט – הוא חשוב מאוד עבורנו".

 

ד"ר יהושע שקדי, המדען הראשי ברשות הטבע והגנים: "יש לשבח את חברת החשמל שהתגייסה ופועלת לצמצום הפגיעות בעופות דורסים הנגרמים ממערכת אספקת החשמל. קבלת אחריות היא תמיד צעד חשוב לפתרון בעיות. ככל שימוגנו יותר עמודים כך הסכנה לעופות הדורסים מגורם ההתחשמלות תצטמצם".

 

בנוסף, חברת החשמל נמצאת כיום בעיצומו של פיילוט בנושא צמצום התנגשויות בעלי כנף בקווי מתח (להבדיל מהתחשמלויות) שמטרתו לבחון את מידת היעילות של אביזרים שונים בצמצום התופעה והפחתת הפגיעה בבעלי כנף.

פרסום

 

זאת ועוד, חברת החשמל עובדת בשיתוף פעולה עם חברת "קרונוס רחפנים" לפיתוח של שיטת התקנה של שרוולי המיגון למניעת התחשמלות ציפורים באמצעות רחפנים .  מדובר באתגר משמעותי, בפריצת דרך חדשנית בתחום ובפיתוח ראשוני וייחודי מסוגו בעולם, שטרם נוסה במדינות אחרות.

כיום, אחרי למעלה משנה, במהלכה עסקה חברת החשמל בפיתוח שיטת ההתקנה המורכבת, החברה נמצאת בסיום השלב הניסויי, ועומדת לקראת התקנת השרוולים בשטח על עמודי מתח גבוה.

 

כאמור, פרויקט פורשים כנף קיים כבר 27 שנים והוא מהווה נדבך משמעותי במדיניות חברת החשמל לשמירה על הטבע ולצמצום מקסימלי של טביעת הרגל של החברה בסביבה, ערך עיקרי בתחום הקיימות אותו היא מובילה.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

25.7 שוק החשמל יפתח לתחרות

14 באפריל 2024

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום