חברת נגה, המנהלת את מערכת החשמל, תוכל להפעיל את תחנות הכוח המזהמות ביותר בישראל

לראשונה בישראל, ובניגוד לעמדת הצוותים המקצועיים והמשרד להגנת הסביבה: חברת נגה, המנהלת את מערכת החשמל, תוכל להפעיל את תחנות הכוח המזהמות ביותר בישראל בניגוד למגבלות חוק אוויר נקי; השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "מהלך זה מסכן את בריאות תושבי ישראל, ובפרט בחדרה, באשקלון ובאשדוד. אנחנו מבינים שיש מצבי חירום במשק החשמל, אבל חירום הוא לא שגרה. צריך למנוע מצב שבו תהיה לנגה יד חופשית להפעיל – ולא רק במצבי חירום – יחידות מזהמות במיוחד שהיו צריכות כבר להיסגר, הפועלות ללא אמצעי הפחתה. לא נוכל להסכים לכך"

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "זיהום האוויר מתחנות הכוח המיושנות, העובדות ללא אמצעי הפחתה מתאימים, פוגע בבריאות הציבור ומעלה את שיעורי התמותה. אנחנו מבינים שיש מצבי חירום במשק החשמל – אבל חירום הוא לא שגרה. בנוסח הנוכחי, חברת ניהול מערכת החשמל נגה ומשרד האנרגיה מקבלים רישיון, תחת ההגדרה של 'מצב סיכון' להפעיל את היחידות ללא הגבלה סביבתית, ולא רק במצבי חירום המייצרים סכנה לאספקת החשמל. בשבועות האחרונים קיימנו דיונים אינטנסיביים במטרה לייצר פתרון מאוזן שייתן מענה למצבים של חשש לאספקת החשמל, ומנגד יצמצם את הזיהום ואת הפגיעה בבריאות הציבור. ההחלטה שעברה מייצגת רק אינטרס אחד, שמאפשר לגוף שאין לו אחריות על נושאי זיהום אוויר ובריאות הציבור לקבל 'צ'ק פתוח' להפעלת תחנות כוח מזהמות, ללא יכולת פיקוח ואכיפה אפקטיבית מצידנו וללא קשר למצב חירום. נמשיך להילחם נגד מהלך זה, שמסכן את בריאות התושבים בחדרה, באשקלון באשדוד ובמקומות רבים נוספים. מחיר ההסדר הוא תג מחיר בריאותי, ואנחנו מצפים מכל חברי הכנסת, ראשי הערים והארגונים להצטרף אלינו למאבקם הצודק של התושבים ושל כלל הציבור הישראלי"

 

פרסום

חוק אוויר נקי מטיל מגבלות הכרחיות וקריטיות להפעלת תחנות כוח בישראל – שחלקן פועלות בטכנולוגיות מזהמות במיוחד, אשר אסורות להפעלה באיחוד האירופי. בישיבת ועדת השרים לענייני חקיקה בשבוע שעבר במסגרת קידום חוק ההסדרים, סוכם בין המשרד להגנת הסביבה למשרד האוצר, כי ההסדר לא יקודם ככל שלא יהיו הסכמות מצד המשרד להגנת הסביבה. בפועל, בוצעו שינויים בחוק ללא הסכמת המשרד להגנת הסביבה. בפרט, סירב האוצר לסיכום שיאפשר למשרד להגנת הסביבה להטיל עיצומים על מנהל המערכת במקרה של הפרה של התנאים – קרי, גרימת זיהום אוויר חמור ולא מוצדק שאינו לצורך מניעת הפסקת חשמל.

 

ועדת שרים לענייני חקיקה התכנסה ביום א' ואישרה את קידום התיקון לחוק אוויר נקי, מבלי לכבד את הסיכום שרק בשבוע שעבר אושר. החלטת ועדת שרים לענייני חקיקה מהיום מבטלת הלכה למעשה את האיזון שבא להבטיח כי אכן תחנות הכוח המזהמות יופעלו רק במצב חירום אמיתי. ההחלטה מונעת מהמשרד להגנת הסביבה לחייב את מנהל מערכת החשמל, משרד האנרגיה וכלל הגורמים המנהלים בישראל את משק החשמל, להטמיע את השיקול הקריטי של בריאות הציבור באופן הפעלת תחנות הכוח ובעצם נותנת למנהל המערכת זכות וטו על התנאים שנקבעו בהיתר הפליטה, שנקבע בהליך ציבורי ושקוף שבמהלכו הציבור יכול להעיר ולהשפיע על החלטות הממונה. רוב תחנות הכוח המדוברות נמצאות בפריפריה הגיאוגרפית של מדינת ישראל ובעקבות החלטה זו, יש סיכון להגדלת החשיפה לזיהום אוויר של אותן אוכלוסיות. כך, לפי קביעת משרד הבריאות, תוספת התמותה שקשורה לזיהום האוויר בשל אי סגירת היחידות הישנות 1-4 באורות רבין מגיעה ל-35 מקרים בשנה בעיר חדרה ו-13 מקרים בפרדס חנה-כרכור, וזאת בנוסף לתחלואה צפויה בדרכי הנשימה, מחלות לב וכלי דם וסרטן.

 

נוסח החלטת הממשלה עבר למרות מאמצים רבים וכנים מצד המשרד להגנת הסביבה לגבש הסדר שיאפשר לתת מענה למצבי חירום במשק החשמל, הנובעים למרבה הצער מחוסר היערכות לסגירת יחידות מזהמות, כדוגמת חדרה, תל אביב ואשדוד, ותוכנית חלקית להסבת התחנה באשקלון. המשרד מתנגד לכך נחרצות, ולא יוכל להסכים להסדר שאינו מאוזן, ושאינו מבטיח שיחידות מזהמות יופעלו כמוצא אחרון בלבד. כמו כן, לא יוכל להסכים להסדר אשר מונע ממנו לבצע אכיפה אפקטיבית במצבים מתאימים.

פרסום

 

לפי ההסדר שאושר השבוע בוועדת שרים לחקיקה, לא תהיה אפשרות למשרד להגנת הסביבה להוציא עיצומים למנהל המערכת על היבטים מהותיים הקשורים להפעלת תחנות הכוח שלא במצב סיכון. פרקי הזמן הארוכים והנסיבות שבהן חברת נגה תוכל להורות לתחנות הכוח לפעול בניגוד להיתר הפליטה, בהליך חד-צדדי ומשיקולים שלא מפורסמים לציבור ושלא ניתן לבחון או להעיר עליהם, אינם מייצרים איזון מול הסיכון לציבור ומול סמכויות המשרד. המשרד ימשיך לפעול בכל דרך קיימת כדי להוריד רעיון זה מהפרק.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

25.7 שוק החשמל יפתח לתחרות

14 באפריל 2024

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום