ישראל צועדת בצעדי ענק לשימוש בגז ובשמש בלבד

בתום ועידת האנרגיה והעסקים הבינ"ל ה 16 שנערכה בכפר המכביה ברמת גן, אומר ד"ר עמית מור מנכ"ל אקו אנרג'י ליעוץ כלכלי אסטרטגי וממארגני הועידה כי המסקנה המשמעותית ביותר היא שמדינת ישראל צועדת בצעדי ענק אל עבר הסתמכות בלעדית על אנרגיה מתחדשת ואנרגיה המופקת מגז. ישראל תפסיק להשתמש במזוט ובפחם לחלוטין בשנים הקרובות.

ד"ר עמית מור המרצה גם במרכז הבינתחומי בהרצליה: "בהינתן האפשרות לאיחסון חשמל שהופכת כדאית, משקל האנרגיות המתחדשות בסל האנרגיות בישראל חייב לגדול, בעיקר אנרגיה סולארית פוטו וולטאית. גם בתחום הרכב הדברים ישתנו ולהערכתנו חדירת הרכב החשמלי תהיה מהירה ביותר ותוך עשר שנים יונעו לפחות ממחצית כלי הרכב באמצעות חשמל".

את הועידה פתח שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ שדיבר על המהפך האנרגטי: " לא יהיה פחם בישראל. נסגור את התחנה הפחמית בחדרה שלפי המחקרים הורגת כל שנה מאות אנשים בישראל. לא ימותו יותר אנשים מהפחם בישראל, ומתים מאות כל שנה. בשלב השני התחנה הפחמית באשקלון תסגר. אם אפשר להשתמש בגורמים שאינם מזהמים – גז טבעי ואנרגיות מתחדשות – חובתנו לבצע את המהפך. קודם כל לסגור את התחנות הפחמיות שהן הגורמים המזהמים והמסוכנים ביותר לבריאות הציבור בישראל." לקראת סופו נאומו של שטייניץ התפרץ בצעקות פעיל איכות הסביבה שהורחק על ידי מאבטחים.

פרסום

במסגרת טקס אנשי השנה הוחלט, באופן חריג, להעניק השנה את הפרס לארגונים ולא לאנשים בולטים בתחום. השנה הפרס הוענק לארגוני איכות הסביבה על פעילותם רבת השנים להגברת המודעות ולהפנמה של ערכים סביבתיים בשיקולי תכנון ופיתוח תשתיות משק האנרגיה. בשם ארגוני הסביבה, קיבלו את הפרס נציגי החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, Green Peace וצלול.

לאורך הועידה התקיימו דיונים רבים בתחומי האנרגיה, איכות הסביבה וכלי הרכב. אחד הנושאים שעלו היו טכנולוגיות האחסון לחשמל שיאפשרו את השימוש באנרגיות מתחדשות לכל אורך שעות היממה ובכל עונות השנה, מה שלא מתאפשר כרגע.

יוסי אבו מנכל דלק קידוחים, הדגיש כי בתכנית להתחיל לייצר גז במצרים כבר בשנה הבאה. מצריים תזדקק לייבוא כמויות גז גדולות מישראל בקפריסין לאור הגידול הצפוי בביקושים לשוק המקומי ולייצוא LNG.

מתאו רוזלי, ראש פיתוח צינור הגז, Edison &IGI Poseidon אמר ביחס לאספקת הגז של ישראל, כי לדעתו בעזרת צינור ה eastmed "ישראל תהפוך לנורווגיה עבור אירופה."

ביני זומר – סגן נשיא לענינים אזוריים  של חברת  נובל דיבר על אסדת הגז  והבטיח כי "הפליטות לא יגיעו לחוף אנחנו נהיה 10 ק"מ מהחוף, תהיה רק פגיעה קטנה בנוף. יש הרבה מחאות נימבי ואנחנו מבינים את התושבים. אופרטיבית ליוויתן נבנית עכשיו עם הטכנולוגיה הטובה ביותר הקיימת כדי למנוע פליטות. "

ישראל דנציגר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה אמר ביום השני לועידה כי: "אסטרטגית האנרגיה צריכה להיות שמש ולא גז. אי אפשר לדבר רק על גז. גם הוא דלק פוסילי ויגמר. זה פתרון זמני לכמה עשרות שנים – לא יעד אסטרטגי. מדינת ישראל צריכה להיות מבוססת שמש ולא גז."

שמעון סרוסי, מנכ"ל משותף אקו אנרג'י וממארגני הועידה, שניהל את מושב המימון סיפר: " ישראל אינה משקיעה מספיק בתשתיות בכלל ובאנרגיה בפרט. בשנים האחרונות חלה אומנם עליה בהשקעה הממשלתית אבל זו נותרה נמוכה בהשוואה למדינות ה- OECD. החוב הממשלתי הנמוך בישראל (יחס חוב תוצר) בהשוואה לממוצע במדינות ה- OECD מאפשר הגדלת ההשקעה בתשתיות ואכן בספטמבר 2017 הכריזה המדינה על תוכנית רב שנתית לפיתוח תשתיות שכללה 147 פרויקטים מתוכננים בין 2017 ל- 2021 בהיקף של כ 34 מילארד $ רובם בתחומי התחבורה האנרגיה והמים. יחד עם זאת אי הבהירות הפוליטית, הגידול הצפוי בגרעון הממשלתי והיותנו בשנת בחירות עלולים לעכב קידום השקעות בתשתית. צורכי ההשקעה במשק האנרגיה בישראל בעשור בקרוב נאמדים בכ 35 מליארד $. להערכת כלכלני אקו אנרג'י יותר ממחצית המימון הנדרש ראוי שיבוא משוק ההון המקומי שידרש להגביר את ההתמקצעות במימון פרויקטים גדולים של תשתית. בשנים האחרונות עיקר המימון לפרויקטים של אנרגיה (תמר, לוויתן, כריש תנין) נעשה בהובלת משקיעים זרים.  "

פרסום

ד"ר צ'רלס אלינס, אורח קבוע בועידה, דיבר על ההכרח ביציבות גיאופוליטית בכל האזור כדי לממש את משאבי הגז של קפריסין, ישראל, מצריים ולבנון.

לא הכל הסכימו עם ההספדים שנערכו לנפט. טוני קווין מנכ"ל טנקבנק חלק על התפיסה בהרצאתו, כמו גם ישראל יניב, יו"ר דור אלון שהתייחס בעיקר לנפט בתחום התחבורה.

בפאנל התחבורה האלטרנטיבית, עלה נושא כלי הרכב החשמליים, הגז הטבעי לתחבורה, כלי הרכב ההיברידים וכמובן יעדי הממשלה לעבור בשנת 2030 לתחבורה נטולת דלקים על בסיס נפט. הוסכם שהיעד לא הכרח ריאלי, אולם כקריאת כוון הוא מותאם לאקוסיסטם הישראלי.

וועידת אנרגיה ועסקים הבינלאומית ה-16 היא זירת מפגש למאות קובעי מדיניות מקהילת האנרגיה, איכות הסביבה, התעשייה, הכלכלה והעסקים מישראל ומהעולם ומשתתפים בה עשרות מרצים מתחומי האנרגיה, העסקים, הממשל והדיפלומטיה מהארץ ומחו"ל. זהו פורום האנרגיה השנתי המרכזי הגדול והמוביל מסוגו בישראל המפגיש תחת קורת גג אחת נציגי חברות וקובעי מדיניות בכירים מהארץ ומהעולם עם הקהילייה הכלכלית והעסקית למפגשים בנושאים "החמים" ובמגמות המסתמנות לשנים הבאות בהיבטים גלובליים, פיננסיים וטכנולוגיים של משק האנרגיה.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

תרגיל חירום חסר תקדים של חברת החשמל יחל ביום ראשון

13 ביולי 2024

"מה שטוב לאירופה טוב לישראל": רפורמת הייבוא החדשה של ממשלת ישראל

13 ביולי 2024

השקעה של 8 מיליון ש"ח בשיקום ופיתוח אטרקציות תיירותיות ומרכזי מבקרים בחבל ת...

11 ביולי 2024

וועדת הכלכלה המשיכה הבוקר להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן...

30 ביוני 2024

שאול גולדשטיין "אחרי 72 שעות בלי חשמל - אי אפשר יהיה לגור כאן"

21 ביוני 2024

מאיר שפיגלר, מנכל חברת החשמל: בישיבת מרכז השלטון המקומי עם ראשי רשויות מכלל...

16 ביוני 2024

תרגיל חירום חסר תקדים של חברת החשמל יחל ביום ראשון

13 ביולי 2024

"מה שטוב לאירופה טוב לישראל": רפורמת הייבוא החדשה של ממשלת ישראל

13 ביולי 2024

השקעה של 8 מיליון ש"ח בשיקום ופיתוח אטרקציות תיירותיות ומרכזי מבקרים בחבל ת...

11 ביולי 2024

וועדת הכלכלה המשיכה הבוקר להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן...

30 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום