לראשונה באו"ם דוח ממשלתי, המסכם יעדי פיתוח בר קיימא בנושאים של מיגור העוני, שינוי אקלים, אנרגיה נקייה, שוויון מגדרי, תעשייה וחדשנות

המשלחת הישראלית בראשות השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, הציגה לראשונה באו"ם דוח ממשלתי, המסכם יעדי פיתוח בר קיימא בנושאים של מיגור העוני, שינוי אקלים, אנרגיה נקייה, שוויון מגדרי, תעשייה וחדשנות; הדוח מדגים כיצד רותמים את החדשנות הישראלית כדי לא להשאיר אף אחד מאחור – בארץ ובעולם

 

במסגרת כינוס הפורום הפוליטי הבכיר במפגש "אג'נדה 2030 – יעדי פיתוח בר קיימא" באו"ם בניו-יורק, הציגה מדינת ישראל את הדוח הראשון הבין-משרדי שלה המקיף את יישום יעדי הפיתוח שלה (SDGs). זאת, לאחר שבתחילת השבוע אישרה ממשלת ישראל החלטת ממשלה לפיה מעתה מדדי פיתוח בר-קיימא עולמיים ל-2030 ישולבו ויוטמעו בתוכניות אסטרטגיות של הממשלה, וישפיעו על התכנון ארוך הטווח של מדינת ישראל.

פרסום

 

בראש המשלחת הישראלית עומד השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, שאמר באירוע: "ישראל צריכה להתמודד עם אתגרים ושינויים רבים. התגובה שלנו תמיד – חדשנות. אנו הופכים את האתגרים שלנו לפתרונות יצירתיים ולמקור הכוח שלנו. חדשנות ישראלית יכולה לשמש מקור השראה וידע למדינות רבות שמתמודדות עם אתגרים דומים לשלנו בתחומים כמו: קליטת מהגרים, מים, בריאות, חקלאות ועוד. לכן יש כאן הזדמנות להפוך את החדשנות שלנו למנוף נוסף לחיזוק מעמדנו הבין-לאומי ומשאב לפיתוח הכלכלי של המדינה".

 

הדוח שהציגה ישראל יוצר תמונת מצב כלל ממשלתית של נתונים לפי מדדי ה-SDGs והפעולות שישראל מבצעת, וכעת יתבצע שלב היישום שהוא פעילות כלל מגזרית: שלטון מרכזי ומקומי, הסקטור הפרטי, החברה האזרחית וכלל בעלי עניין. שהכנת והצגת הדוח יהיו רק צעד אחד בבחינה המעמיקה של תרומת ה-SDGs  למדינה, ותחילתו של תהליך רב שנתי ומתמשך להטמעת המרכיבים הרלוונטיים עבור ישראל.

 

לדוח המלא:

https://sustainabledevelopment.un.org/content/documents/23576ISRAEL_13191_SDGISRAEL.pdf

 

במשלחת הישראלית לוקחים נציגים בכירים משלל גופים ממשלתיים: המשרד להגנת הסביבה, משרד החוץ, הכנסת, משרד הבינוי והשיכון, משרד הפנים, מינהל התכנון, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ואחרים. כמוכן נמצאים במשלחת נציגים של גופים לא ממשלתיים, נציגי החברה האזרחית, אקדמיה וחברות עסקיות.

 

המוטו בדיונים באו"ם הוא "לא להשאיר אף אחד מאחור", וישראל הציגה בדיווח שלה, בהובלת השר אלקין, כיצד החדשנות הישראלית מספקת את הפתרונות כדי לא להשאיר אף אחד מאחור, החשיבה והטכנולוגיות להתמודדות עם מחסור במים, רעב, היעדר אנרגיה ועוד, לפי 17 היעדים שהוצבו, הן בישראל והן בעולם כולו.

 

מצורף סרטון שהוצג באו"ם על-ידי ישראל בהשתתפות לוסי אהריש, שממחיש את התרומה הייחודית של ישראל להשגת יעדי פיתוח בר-קיימא של האו"ם, ואת רתימת החדשנות הישראלית כדי "לא להשאיר אף אחד מאחור" והתמודדות עם בעיות עולמיות:

https://drive.google.com/file/d/1Pugc_yAoCQ_2zStW5oz4NRsSJCFYnHgQ/view?usp=sharing

להורדה באיכות גבוהה. קרדיט: באדיבות המשרד להגנת הסביבה ומשרד החוץ

 

לינק להורדה של השידור מאתר האו"ם:

http://webtv.un.org/live-now/watch/2019-high-level-political-forum-on-sustainable-development-hlpf-2019-20th-meeting/5828435033001

 

 

הרחבה –

 

דוגמאות: מה ישראל מביאה לעולם?

 

יעד 1 – מיגור עוני:

רואנדה: יישום טכנולוגיות לגידולי שדה, זנים שישראל פיתחה, בניית יכולות ייעוץ וליווי מחקר. באמצעות מש"ב (סוכנות הסיוע של ישראל). מכניסים לרואנדה זנים חדשים, כדי שהמדינה תוכל לספק אוכל לעצמה ולצמצם פערים.

עמ' 34 בדוח

 

יעד 2 – אפס רעב:

גיאורגיה: הגדלת יבול הירקות, הפיכת החקלאות למודרנית – לשם צריכה מקומית. עם מש"ב, משרד החקלאות הגיאורגי ו-USAID, מעודדים עצמאות כלכלית.

עמ' 51 בדוח

 

יעד 3 – בריאות טובה ואיכות חיים:

מדינות מרכז אסיה: יישום כלים ישראליים לניהול אירועים רבי-נפגעים ואימון צוותי חירום רפואיים, כולל ביטחון סייבר למגזר הבריאות – שיתוף פעולה זה של משרד הבריאות הישראלי עם WHO (ארגון הבריאות העולמי) מתרחש במדינות דוגמת אזרבייג'ן, קירגיסטן, קזחסטן

עמ'  76 בדוח

 

טוגו: מש"ב מסייעת בשדרוג שירותי בריאות בפריפריה במדינה, באמצעות הכנסת יחידה לטיפול נמרץ בבתי חולים אזוריים.

עמ' 78 בדוח

 

יעד 7 – אנרגיה נקייה:

אפריקה: אינוביישן אפריקה – מיזם של החברה אזרחית בישראל, באמצעות טכנולוגיות ישראליות, המספק אנרגיה סולארית ומים נקיים ושירותי בריאות למיליוני תושבי כפרים מרוחקים באפריקה (באוגנדה, במלאווי, בטנזניה, בדרום אפריקה, בסנגל, באתיופיה ועוד).

עמ' 143 בדוח

 

יעד 8 – עבודה ראויה וצמיחה כלכלית:

אמריקה הלטינית והקריביים: משב, יחד עם ארגוני חברה אזרחית במדינות וארגון מדינות אמריקה הלטינית, יצרו מודל להכשרה שמקנה ידע ומסייע ליזמויות בקרב בני נוער. מודל זה הוא פרקטי, ומלווה אותם בפועל.

עמ' 161 בדוח

פרסום

 

יעד 9 – תעשייה יזמות ותשתיות:

ארמניה: תוכניות של מש"ב ביחד עם האו"ם לסיוע טכני, בניית יכולות והטמעת טכנולוגיות ישראליות לקידום תעשייה מתקדמת בארמניה, חקלאות, יזמות נשית, ידע בניהול מים ואנרגיה, שיווק ויוזמות תיירותיות.

עמ' 179 בדוח.

 

דרום אמריקה: שיתוף פעולה של רשות החדשנות למחקר ופיתוח במדינות האזור, לצורך בחירת פרויקטים לפיתוח מוצרים חדשניים ותהליכים תעשייתיים.

עמ' 180.

 

לא רק מעבר לים: דוגמאות כיצד בישראל לא משאירים אף אחד מאחור:

 

 • תוכנית של רשות החדשנות להשקעה בשלבים ראשוניים של יזמות בחברות בבעלות מיעוטים וחרדים. מסייע למיזמים לגייס כספים שכן נוטלים מהם את הסיכון מצד אחד, ולא נוטלים מהם רווחים. החברות מחזירות את המימון כשמתחילות למכור.
  עמ' 18 בדוח
 • יעד 7 – אנרגיה נקייה – שכונה טובה: שיתוף פעולה של המשרד להגנת הסביבה, קק"ל, משרד השיכון והבינוי, עמידר ועמיגור לביצוע שיקום שכונות בלבוש סביבתי: שיפוץ שטחים ציבוריים וכן בניינים ברשויות בדירוג חברתי-כלכלי נמוך, ומימון התחזוקה למשך 20 שנה באמצעות הכנסות שיגיעו מייצור החשמל מפאנלים סולאריים שמוצבים על הגגות.
  עמ' 141 בדוח
 • בית איזי שפירא – תוכנית לשימוש בטכנולוגיות על-ידי אנשים עם מוגבלויות, והכרה בכך שהמיומנויות הטכנולוגיות הן קריטיות לצורך שילובם בחברה. מרכז טכנולוגי שהוקם כדי לספק עם גורמים עסקיים פתרונות לאנשים עם מוגבלויות.
  עמ' 21 בדוח
 • יעד 9 – תעשייה, יזמות ותשתיות: שיתוף פעולה של המשרד להגנת הסביבה עם רשות החדשנות לתוכניות לעידוד טכנולוגיות סביבה בישראל במספר אספקטים: תוכנית לאתרי הדגמה (אתרי בטא) – פיילוטים של טכנולוגיות סביבתיות חדשות שמאפשר התנסות והדגמה בתמיכת המדינה; מעבדת חדשנות – בתהליך של מכרז תוקם מעבדת חדשנות לעידוד יזמויות חדשניות; ובתכנון גם תוכנית חדשה למחקר ופיתוח תעשייתי – שידוך בין הטכנולוגיה החדשה, סטארט-אפים ומחקר אקדמי, כדי שהמוצרים יענו על דרישות השוק ומשום כך, יהיה להם ביקוש.
  עמ' 174 בדוח

 

רקע- יעדים לפיתוח בר-קיימא:

 

בספטמבר 2015 אימצה העצרת הכללית של האו"ם את "אג'נדה 2030 לפיתוח בר קיימא" הכוללת תוכנית פעולה של 17 יעדים אותם יש להטמיע במדינות החברות על מנת להוביל להתפתחות עולמית בת קיימא עד לשנת   2030 והם מכונים Sustainable Development Goals – SDGs. היעדים נועדו בעקר למגר עוני תוך הגנה על כדור הארץ וכל זאת במסגרת צמיחה כלכלית עולמית ותחת עקרון Leave No One Behind – לא משאירים אף אחד מאחור.

 

לכל יעד מפורטות מטרות ואינדיקטורים קונקרטיים: סה"כ 169 מטרות ו-250 מדדים למעקב התקדמות. מתחילת 2016, מדינות מדווחות על יישום היעדים הללו, אבל הכוונה העיקרית אינה לייצר רובד נוסף של דיווחים לגוף בינלאומי אלא לסייע בהעלאת המודעות וקביעת מדיניות משופרת ביחסי הגומלין המורכבים בין כלכלה, חברה וסביבה.

 

חלק מהמדדים רלבנטיים יותר למדינות מתפתחות. דוגמה לכך היא מדד של אחוז האוכלוסייה המחוברת לחשמל, אך אחרים כגון הקטנת צריכת משאבים לפי נפש, הערכות לשינוי אקלים,  או השפעת השמנת יתר על בריאות, מודדים פיתוח בר קיימא גם במדינות מפותחות ולכן יכולים בהחלט להתוות דרך, ולהיות כלי עזר גם בישראל. כוחה של אג'נדה 2030 הוא ביכולתה להפגיש את כל ממדי הפיתוח בר-קיימא – הסביבתי, הכלכלי והחברתי, ולעודד רתימת כל המשרדים ובעלי עניין אחרים רלוונטיים ומחייבת יצירת פעילות משותפת להשגת היעדים.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

מאיר שפיגלר, מנכל חברת החשמל: בישיבת מרכז השלטון המקומי עם ראשי רשויות מכלל...

16 ביוני 2024

מנכ"ל מפעל כבלי החשמל סינרגי בשדרות, עידן בן ארי, שב וביקש להחריג את כבלי ה...

16 ביוני 2024

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

מאיר שפיגלר, מנכל חברת החשמל: בישיבת מרכז השלטון המקומי עם ראשי רשויות מכלל...

16 ביוני 2024

מנכ"ל מפעל כבלי החשמל סינרגי בשדרות, עידן בן ארי, שב וביקש להחריג את כבלי ה...

16 ביוני 2024

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום