לרשויות מקומיות יתאפשר להקים תאגידי אנרגיה

משרד הפנים ומשרד האנרגיה והתשתיות הכריזו (ראשון) על צעד פורץ דרך להאצת המעבר לאנרגיה מקיימת בשלטון המקומי לאחר שמנכ"ל משרד הפנים חתם על חוזר מנכ"ל אשר יאפשר לרשויות מקומיות להקים תאגידי אנרגיה, בין היתר בשיתוף חברות מהמגזר הפרטי, על פי התנאים שייקבעו על ידי משרד הפנים
תאגידי האנרגיה המשותפים יאפשרו לרשויות מקומיות שיבחרו באפשרות זו, להאיץ את קצב התקנת המערכות הסולאריות, מתקני האגירה ועמדות הטעינה לכלי הרכב החשמליים בשטחיהן. כמו כן, התאגידים יאפשרו לרשויות המקומיות להתייעל בצריכת האנרגיה שלהן ולנהל אותה בצורה טובה יותר. מהלך זה יסייע להן לחסוך בהוצאות שוטפות ולתעל אותן לטובת שיפור השירות לאזרח, בד בבד עם הפחתת פליטות גזי חממה.


שר הפנים, חה"כ משה ארבל: "השלטון המקומי הוכיח את עצמו פעם אחר פעם כזרוע ביצוע יעילה ומשמעותית לקידום מדיניות ותהליכי עבודה. המהלך המסמיך הקמת תאגידי אנרגיה מקיימת יאפשר לשלטון המקומי לממש את יכולותיו ויאפשר צמיחה כלכלית ושיפור ברמת החיים. צעד זה מצטרף למהלכים נוספים אותם מוביל המשרד לחיזוק ומתן סמכויות וכלים לשלטון המקומי בכלל ההיבטים הנוגעים לחיי התושבים. אני מברך את שר האנרגיה היוצא ישראל כץ על קידום המהלך המשמעותי תוך שיתוף פעולה של כלל גורמי המקצוע״.

מלחמת "חרבות ברזל" הציפה את החשיבות ובעיקר את הדחיפות של יצירת ביטחון אנרגטי, לצד הצורך בביזור ייצור אנרגיה מתחדשת ואגירה. מנגנון זה, של הקמת תאגידי אנרגיה משותפים, יאפשר להאיץ את הביטחון האנרגטי באמצעות מעבר לאנרגיה מקיימת – אנרגיות מתחדשות, אגירה, כלי רכב חשמליים והתייעלות באנרגיה. כל אלו, ישפרו את החוסן באנרגיה של הרשויות המקומיות, בין היתר במתקנים חיוניים הנדרשים לרציפות תפקודית בעת חירום, כדוגמת מרכזי קליטה לשעת חירום במבני ציבור וחמ"לים רשותיים.

צעד היסטורי זה מהווה צעד נוסף ביישום אסטרטגית משרד הפנים ומשרד האנרגיה והתשתיות, למעבר לאנרגיה מקיימת בשלטון המקומי. המשרדים פועלים בשיתוף פעולה לתמיכה בפרויקטים ולבניית יכולות ברשויות המקומיות, לטובת השגת היעדים הלאומיים בתחום האנרגיה וליצירת עוגנים כלכליים חדשים עבור הרשויות המקומיות והגדלת ההכנסות העצמאיות שלהן, דבר שיביא לשיפור מצבן הכלכלי ואיכות החיים של התושבים.

פרסום

שר האנרגיה והתשתיות, חה"כ ישראל כ"ץ: "כשנכנסתי לתפקידי החזון שלי היה להפוך את ישראל למעצמת אנרגיה אזורית – לייצר חשמל, לאגור אותו ולייצא לבנות בריתנו באזור. זה עוד צעד. המלחמה מחייבת אותנו לעמוד לצד הרשויות המקומיות ולחזק אותן כדי שיוכלו להתמודד בהצלחה עם היום שאחרי. תאגידי האנרגיה העירוניים יהוו עבור הרשויות המקומיות מנוע צמיחה מרכזי, יאפשרו לרשויות להתמודד עם שינויים בתחום האנרגיה, ויספקו להן רווחים גדולים שיושקעו ברווחת התושבים. אני מודה לשר הפנים משה ארבל ולמנכ״ל משרדו רונן פרץ על אימוץ החזון המשותף".

מנכ"ל משרד הפנים, מר רונן פרץ:*"החל מפרסום ההנחיות, יוכלו הרשויות המקומיות להאיץ את המעבר לאנרגיה מקיימת במגוון תחומים ובכך להפוך לחדשניות יותר, יעילות מבחינה אנרגטית ובעלות יכולת טובה יותר לאספקת שירותים איכותיים לתושביהן. המשרד רואה בכך חשיבות רבה ומעריך את העבודה המשותפת עם משרד האנרגיה והתשתיות, שאפשרה מהלך חשוב זה."

פרסום

מנכ"ל משרד האנרגיה והתשתיות, קובי בליטשטיין: "משרד האנרגיה והתשתיות מקדם במהלך השנים האחרונות תהליך אסטרטגי שהופך את השלטון המקומי לשותף מרכזי בקידום היעדים הלאומיים הנוגעים לאנרגיה מתחדשת, התייעלות באנרגיה, הפחתת פליטות ותחבורה נקייה. מתן אפשרות לרשויות המקומיות להקים תאגידי אנרגיה הינו צעד נוסף במסגרת שיתוף הפעולה זה, שמתווסף למהלכים מגוונים שהובלנו בשנים האחרונות וביניהן: תמיכה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בשנה בפרוייקטים עירוניים למעבר לאנרגיה מקיימת, בניית יכולת ברשויות המקומיות לעיסוק בתחום האנרגיה, סיוע בגיבוש תכניות פעולה אסטרטגית להיערכות לשינויי אקלים ואנרגיה מקיימת ברשויות, ועוד. אנו מאמינים שתאגידי אנרגיה יסייעו לרשויות לשלטון המקומי לבצע קפיצת מדרגה בתחום האנרגיה ובד בבד יסייעו לרשויות המקומיות להגדיל את מקורות ההכנסה לטובת שיפור השירות לתושב".

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

נחנכה תחנת ״גבעת אלה״ במועצה האזורית עמק יזרעאל

30 באפריל 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

25.7 שוק החשמל יפתח לתחרות

14 באפריל 2024

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

נחנכה תחנת ״גבעת אלה״ במועצה האזורית עמק יזרעאל

30 באפריל 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום