דף הבית / חדשות החשמל / מכרז הענק של רשות החשמל לאנרגיה סולארית הביא לירידה חדה נוספת במחיר

מכרז הענק של רשות החשמל לאנרגיה סולארית הביא לירידה חדה נוספת במחיר

האנרגיה הסולארית שוברת שיאים חדשים – כאשר למכרז חוות הענק הסולאריות שפרסמה רשות החשמל הוגשו מספר דו ספרתי של הצעות, בהספק כולל של למעלה מ-730 מגה-ואט!

כל ההצעות במכרז שברו את השיא הנוכחי שנקבע למחירי אנרגיה סולארית (19.78 אג’ לקוט”ש במכרז האחרון) –וחלקן אף עמדו על פחות מ-15 אגורות לקוט”ש, ירידה של למעלה מ- 25% מהשיא הקודם.

מכרז זה ותוצאותיו חסרות התקדים מציבים את ישראל ברשימה הראשונה של המדינות המובילות בעולם בתחום – כגון ארה”ב, גרמניה, צ’ילה, הודו, ומקסיקו – אשר מכרזים שפרסמו לאחרונה קבעו סטנדרטים חדשים של הוזלת עלויות האנרגיות המתחדשות​

פרסום

רשות החשמל צופה כי בסוף שנת 2019 ההספק המותקן של האנרגיות המתחדשות יאפשר יצור ירוק ונקי בשיעור של מעל 7.5% מצריכת החשמל במשק!

 

שר האנרגיה, ד”ר יובל שטייניץ מברך על הצלחת תוצאות המכרזים: “אנו מובילים מדיניות חדשה בנוגע לשילובן של אנרגיות מתחדשות ונקיות במשק החשמל, תוך שימת דגש על הרחבת התחרות שמובילה להוזלה משמעותית של עלויות החשמל לטובת הצרכנים. כמות המכרזים שיצאו לדרך והחסמים הבירוקרטים שנפתרו בשנה החולפת, אפשרו את קידומו של תחום האנרגיות המתחדשות יותר מאשר בכל העשור הקודם, ונמשיך לפעול בנחישות לקידומו”.

ההכרזה הסופית על הזוכים במכרז תתקבל בעוד מספר חודשים, כאשר תסתיים בדיקת חברת החשמל ביחס ליכולת החיבור של הפרוייקטים שהועמדו למכרז. בהתאם לכך תחליט מליאת רשות החשמל על הזוכים.

מתקנים אלו צפויים להתחיל לפעול  עד שנת  2023.

בהקשר זה, בימים אלו קרב המועד האחרון (ה”דד-ליין”) לחיבורם של זוכי המכרז הסולארי הראשון שפרסמה רשות החשמל במרץ 2017. שיעור המימוש של הזוכים במכרז גם הוא הגיע לרמות חסרות תקדים: 230 מגה-ואט מתוך 235 שזכו במכרז יחוברו עד הדד-ליין שנקבע במכרז, כ- 98% הצלחה!

שיעור מימוש זה הושג תודות לשיתוף פעולה של חברת החשמל שחיברה עשרות מתקנים בזמן קצר ומעיד יותר מכל על סיפור ההצלחה הגדול של המכרזים הסולאריים  אשר הניבו כמויות גדולות של מתקנים, בתעריפים זולים בעשרות אחוזים מההסדרות שקדמו להם, ובתוך פרקי זמן קצרים (שנה ותשעה חודשים, כמחצית מזמן ההקמה שהיה בעבר).

פרסום

מהלכים אלו הינם חלק מתוכנית העמידה ביעדי הממשלה לייצור אנרגיה מתחדשת העומדים על 10% עד סוף שנת 2020, אשר כללה בהתאם הגדלת המכסה הסולארית הכוללת ב-1,600 מגה-ואט עד שנת היעד.

נכון לסוף שנת 2018 עומד ההספק הסולארי במשק החשמל בישראל על כ-1,450 מגה-ואט (עליה של למעלה מ-40% יחסית לסוף שנת 2017), המייצרים כ- 4% מצריכת החשמל השנתית.

שנת 2018 היא שנת שיא בכל הזמנים בהקמת גגות וחוות סולאריות: כ-4600 גגות סולארים הוקמו או נמצאים בתהליכי הקמה וחיבור לרשת בשנה זו, בנוסף ללמעלה מ-40 חוות סולאריות קרקעיות.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של חשמלנט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל חשמלנט

מערכת פורטל חשמל נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית החשמל ותעשיית התאורה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

CES 2019 – בשנת 2030 ניסע בהייפרלופים ולכל אחד יהיה רובוט ביתי

סקר של CITE Research/Dassault Systèmes מגלה שבשנת 2030 ניסע בהייפרלופים ולכל אחד יהיה רובוט ביתי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.