מכרז הענק של רשות החשמל לאנרגיה סולארית הביא לירידה חדה נוספת במחיר

האנרגיה הסולארית שוברת שיאים חדשים – כאשר למכרז חוות הענק הסולאריות שפרסמה רשות החשמל הוגשו מספר דו ספרתי של הצעות, בהספק כולל של למעלה מ-730 מגה-ואט!

כל ההצעות במכרז שברו את השיא הנוכחי שנקבע למחירי אנרגיה סולארית (19.78 אג' לקוט"ש במכרז האחרון) –וחלקן אף עמדו על פחות מ-15 אגורות לקוט"ש, ירידה של למעלה מ- 25% מהשיא הקודם.

מכרז זה ותוצאותיו חסרות התקדים מציבים את ישראל ברשימה הראשונה של המדינות המובילות בעולם בתחום – כגון ארה"ב, גרמניה, צ'ילה, הודו, ומקסיקו – אשר מכרזים שפרסמו לאחרונה קבעו סטנדרטים חדשים של הוזלת עלויות האנרגיות המתחדשות​

פרסום

רשות החשמל צופה כי בסוף שנת 2019 ההספק המותקן של האנרגיות המתחדשות יאפשר יצור ירוק ונקי בשיעור של מעל 7.5% מצריכת החשמל במשק!

 

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ מברך על הצלחת תוצאות המכרזים: "אנו מובילים מדיניות חדשה בנוגע לשילובן של אנרגיות מתחדשות ונקיות במשק החשמל, תוך שימת דגש על הרחבת התחרות שמובילה להוזלה משמעותית של עלויות החשמל לטובת הצרכנים. כמות המכרזים שיצאו לדרך והחסמים הבירוקרטים שנפתרו בשנה החולפת, אפשרו את קידומו של תחום האנרגיות המתחדשות יותר מאשר בכל העשור הקודם, ונמשיך לפעול בנחישות לקידומו".

ההכרזה הסופית על הזוכים במכרז תתקבל בעוד מספר חודשים, כאשר תסתיים בדיקת חברת החשמל ביחס ליכולת החיבור של הפרוייקטים שהועמדו למכרז. בהתאם לכך תחליט מליאת רשות החשמל על הזוכים.

מתקנים אלו צפויים להתחיל לפעול  עד שנת  2023.

בהקשר זה, בימים אלו קרב המועד האחרון (ה"דד-ליין") לחיבורם של זוכי המכרז הסולארי הראשון שפרסמה רשות החשמל במרץ 2017. שיעור המימוש של הזוכים במכרז גם הוא הגיע לרמות חסרות תקדים: 230 מגה-ואט מתוך 235 שזכו במכרז יחוברו עד הדד-ליין שנקבע במכרז, כ- 98% הצלחה!

פרסום

שיעור מימוש זה הושג תודות לשיתוף פעולה של חברת החשמל שחיברה עשרות מתקנים בזמן קצר ומעיד יותר מכל על סיפור ההצלחה הגדול של המכרזים הסולאריים  אשר הניבו כמויות גדולות של מתקנים, בתעריפים זולים בעשרות אחוזים מההסדרות שקדמו להם, ובתוך פרקי זמן קצרים (שנה ותשעה חודשים, כמחצית מזמן ההקמה שהיה בעבר).

מהלכים אלו הינם חלק מתוכנית העמידה ביעדי הממשלה לייצור אנרגיה מתחדשת העומדים על 10% עד סוף שנת 2020, אשר כללה בהתאם הגדלת המכסה הסולארית הכוללת ב-1,600 מגה-ואט עד שנת היעד.

נכון לסוף שנת 2018 עומד ההספק הסולארי במשק החשמל בישראל על כ-1,450 מגה-ואט (עליה של למעלה מ-40% יחסית לסוף שנת 2017), המייצרים כ- 4% מצריכת החשמל השנתית.

שנת 2018 היא שנת שיא בכל הזמנים בהקמת גגות וחוות סולאריות: כ-4600 גגות סולארים הוקמו או נמצאים בתהליכי הקמה וחיבור לרשת בשנה זו, בנוסף ללמעלה מ-40 חוות סולאריות קרקעיות.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

בניה מתועשת מודולרית ? אולי זה הפתרון של ענף הבניה ?

22 ביולי 2024

חברת החשמל מסכמת בהצלחה תרגיל חירום ארצי

18 ביולי 2024

תרגיל ענק במסגרת ההיערכות למלחמה אפשרית בצפון

18 ביולי 2024

ב-25.7, תצא לדרך רפורמת החשמל, הרפורמה הגדולה ביותר במשק הישראלי מאז רפורמת...

18 ביולי 2024

רפורמת הייבוא "מה שטוב לאירופה טוב לישראל" תצא לדרך ב-1 בינואר 2025

18 ביולי 2024

חברת החשמל מבצעת בצפון  עבודות ייחודיות בעזרת מסוקים:

18 ביולי 2024

בניה מתועשת מודולרית ? אולי זה הפתרון של ענף הבניה ?

22 ביולי 2024

חברת החשמל מסכמת בהצלחה תרגיל חירום ארצי

18 ביולי 2024

תרגיל ענק במסגרת ההיערכות למלחמה אפשרית בצפון

18 ביולי 2024

ב-25.7, תצא לדרך רפורמת החשמל, הרפורמה הגדולה ביותר במשק הישראלי מאז רפורמת...

18 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום