מליונים יוקצו לטובת הקמת מרכז להתייעלות בתעשייה

יום הסביבה הבינלאומי: 51 מלש"ח יוקצו לטובת הקמת מרכז להתייעלות במשאבים בתעשייה

מיליוני שקלים נוספים יוקצו לטובת תכנית לאומית להתייעלות במשאבים וחדשנות סביבתית.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "המרכז להתייעלות במשאבים בתעשייה יעמוד לרשות כלל החברות התעשייתיות בישראל, במטרה להיערך לאתגרים השונים הנצבים בפניה, הן בתחרות הגלובלית, והן בחיסכון, ניצול משאבים וחשיבה סביבתית, שיביאו להגדלת הפריון, התייעלות וכושר התחרות. התעשייה הישראלית היא הכוח המניע את הכלכלה הישראלית ועל הממשלה להעניק לה את הכלים הנדרשים בכדי להמשיך ולהתחרות, להצטיין ולהוביל בטכנולוגיות פורצות דרך"

פרסום

 

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "המרכז להתייעלות במשאבים יסייע להצעיד את התעשייה הישראלית קדימה ולהפחית את הפליטות לסביבה במקור ולא רק בקצה הארובה. המרכז משלים את הרגולציה הסביבתית, בכך שהוא מסייע לתעשייה לעמוד בסטנדרטים הסביבתיים המתקדמים ביותר, תוך השגת חיסכון כלכלי. זה מצב של win-win אמיתי לסביבה, לתעשייה ולמשק הישראלי"

 

משרדי הכלכלה, האוצר והגנת הסביבה יוצאים לדרך עם הקמת המרכז להתייעלות במשאבים בתעשייה, אשר יוקם בתקציב של 51 מלש"ח. המרכז יסייע ויספק שירותי ייעוץ וידע לתעשייה במטרה להגביר השקעה בפתרונות הפחתה במקור של זיהום ופסולת, להפחית זיהומים וסיכונים סביבתיים בד בבד עם הטמעת תהליכי התייעלות והגדלת הפריון. היוזמה להקמת המרכז עלתה כצורך מצד התעשייה וזכתה אף לתמיכה מצד הארגונים הירוקים.

 

הפקה וצריכה של משאבי טבע לצרכי התעשייה מהווה אתגר כלכלי, סביבתי וחברתי. השימוש והתלות של התעשייה במשאבי טבע לאורך שרשרת הייצור ועד לסוף חיי המוצר, מהווה איום תמידי על יוקר המחייה בישראל ועל עמידות התעשייה הישראלית לשינויים. על התעשייה הישראלית לפתח חסינות לשינויים במאזן החומרים בעולם ובמחיריהם ;וכן לשינויים רגולטוריים במדינות המפותחות הצפויים להשפיע על הכלכלה העולמית בעתיד הקרוב.

משרד הכלכלה שם לעצמו מטרה לקדם תעשייה צומחת וסביבתית שתתפתח ותשגשג בסמוך למרכזי אוכלוסייה. הדרך להשיג את מטרה זו היא באמצעות הטמעת הרציונל הכלכלי במסגרת הדרישות הסביבתיות שמופנות  לתעשייה מדעת הקהל, רשויות מקומיות והממשלה.

מינהל תעשיות בראשות עוז כ"ץ, בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה, גיבשו תכנית לאומית להתייעלות במשאבים וכלכלה מעגלית בתעשייה, אשר מטרתה להניע את התעשייה לעבר שימוש יעיל יותר במשאבים ולטיפול בבעיות סביבתיות באמצעים טכנולוגים חדשים כבר בשלבי התכנון, העיצוב והיצור המוקדמים ובכך להפוך את הדרישות הסביבתיות להזדמנות במקום לנטל על התעשייה.

פרסום

לצד הקמת המרכז להתייעלות במשאבים בתעשייה,  מבצע משרד הכלכלה עוד מספר פעילויות בהן:

  • עידוד סימביוזה תעשייתית בתקציב של 5 מיליון ₪ –משרד הכלכלה יצא במכרז שמטרתו להניע את השוק לעבר כלכלה מעגלית ולייצר ערך מוסף לתעשייה ע"י שת"פ בין גורמים בתעשייה לשימוש בתוצרי לוואי, פסולות ופליטות. סימביוזה תעשייתית מייצרת פוטנציאל חיסכון אדיר לתעשייה ולמשק ע"י צמצום עלויות טיפול בפסולת וחיסכון בחומרי גלם. בד בבד, היא עוזרת לסביבה ע"י צמצום פסולות, מניעת זיהום וצמצום בצריכת משאבים .
  • במסגרת תכנית הפיריון ברשות ההשקעות (תקציב של 100 מיליון ₪) יכללו השקעות במקור והתייעלות במשאבים בתכנית העסקית שתוגש על ידי המפעל וככל שיש תרומה מוכחת לשיפור הפיריון.
  • במהלך השנה הקרובה מינהל תעשיות יקדם מספר תכניות נוספות לסיוע לתעשיית המיחזור, קידום אזורי תעשייה ברי קיימא , תמיכה בהערכת מחזור חיי מוצר ורכש ירוק.

 גלית כהן סמנכ"לית בכירה לתכנון, מדינות ואסטרטגיה במשרד להגנת הסביבה:  "המרכז להתייעלות במשאבים הוא תוצר של עבודת מטה בת מספר שנים שנערכה במשרד להגנת הסביבה יחד עם משרד הכלכלה ובהתבסס על מרכזים דומים באירופה. אנו מעריכים שההשקעה במרכז תניב שיפורים משמעותיים בביצועים הסביבתיים של התעשייה, כמו גם חיסכון של מאות מיליוני ש"ח בשנה בחומרי גלם לתעשייה, המהווים למעלה מ-40% מההוצאות התפעולות של המפעלים".

עוז כ"ץ מנהל מינהל תעשיות, משרד הכלכלה:  "על מנת לקדם תעשייה צומחת וסביבתית, עלינו למנף את הדרישות הסביבתיות עבור התעשייה לקידום התייעלות וחדשנות. התכנית תכלול כלי סיוע ייעודיים לצד קידום רגולציה מאפשרת. המעבר של הכלכלה הישראלית לכלכלה יעילה במשאבים, יביא איתו תועלת מתמשכת ויאפשר כלכלה חסינה, פרודוקטיבית וחדשנית יותר. תכניות רבות להתייעלות במשאבים כבר מקודמות  במדינות ה- G7, סין והאיחוד האירופאי, עכשיו תורה של ישראל לייצר הזדמנות זו לתעשייה בשווקים הגלובאליים.

.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

בניה מתועשת מודולרית ? אולי זה הפתרון של ענף הבניה ?

22 ביולי 2024

חברת החשמל מסכמת בהצלחה תרגיל חירום ארצי

18 ביולי 2024

תרגיל ענק במסגרת ההיערכות למלחמה אפשרית בצפון

18 ביולי 2024

ב-25.7, תצא לדרך רפורמת החשמל, הרפורמה הגדולה ביותר במשק הישראלי מאז רפורמת...

18 ביולי 2024

רפורמת הייבוא "מה שטוב לאירופה טוב לישראל" תצא לדרך ב-1 בינואר 2025

18 ביולי 2024

חברת החשמל מבצעת בצפון  עבודות ייחודיות בעזרת מסוקים:

18 ביולי 2024

בניה מתועשת מודולרית ? אולי זה הפתרון של ענף הבניה ?

22 ביולי 2024

חברת החשמל מסכמת בהצלחה תרגיל חירום ארצי

18 ביולי 2024

תרגיל ענק במסגרת ההיערכות למלחמה אפשרית בצפון

18 ביולי 2024

ב-25.7, תצא לדרך רפורמת החשמל, הרפורמה הגדולה ביותר במשק הישראלי מאז רפורמת...

18 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום