מנגישים את הפאנלים הסולאריים במרחב העירוני

מנגישים את הפאנלים הסולאריים במרחב העירוני: בעקבות יוזמה של המשרד להגנת הסביבה – ועדת הפנים והגנת הסביבה, בדיון משותף עם ועדת חוק חוקה ומשפט אישרה נוסח תיקון לחוק שיאפשר התקנת מתקנים פוטו וולטאיים על בנייני מגורים משותפים; התיקון צפוי לעלות לקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "בהמשך להתנגדותי ליעד הנמוך של 30% אנרגיות מתחדשות ב-2030, אנו מקדמים ותומכים במהפכת ייצור החשמל ממקורות סולאריים במרחב הבנוי. אישור תיקון החוק יאפשר להעמיד את ישראל בשורה אחת עם מדינות הOECD, ויהווה בשורה אדירה עבור 75% מהציבור הישראלי המתגורר בבניינים משותפים, ציבור שעד כה היה מודר מהמהפכה הסולארית. מדובר בצעד שעשוי לצמצם פערים חברתיים ויאפשר הכנסה לכל מי שמחליט להתקין פאנל סולארי על גג ביתו"

בעקבות יוזמה של המשרד להגנת הסביבה, קידם משרד המשפטים תיקון לחוק המקרקעין שיאפשר להקל על התקנת מערכת להפקת חשמל מאנרגית השמש בבניינים משותפים. היום, (ג') אישרה ועדת הפנים והגנת הסביבה בדיון משותף עם ועדת חוק חוקה ומשפט את נוסח התיקון לחוק, שיעבור לקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת.

פרסום

לפי התיקון לחוק, אחוז ההסכמה הנדרש לשם התקנת מערכת סולארית לשימוש כלל דיירי הבניין יעמוד על 66% מבעלי הדירות הבניין. כמו כן, יתאפשר לבעל דירה להקים מערכת סולארית לשימושו הפרטי בהתחשב בחלקו היחסי בגג ובכפוף למספר תנאים, וזאת ללא שתידרש הסכמת יתר בעלי הדירות בבניין. התיקון יקדם עקרונות חשובים של ביזור במשק החשמל, יחבר את צרכן החשמל להבנה שביכולתו גם לייצר בתחומו ויאפשר תיקון לעיוות שהונצח במצב הנוכחי, שבו הלכה למעשה התאפשרה התקנה סולארית רק לבעלי דירות צמודות קרקע.

יוזמת התיקון לחוק עלתה בעקבות פניה של המשרד להגנת הסביבה למשרד המשפטים, במסגרת פרויקט "שכונה טובה", שבין מטרותיו היה לאתר ולהתיר חסמים המונעים קידום התקנת פאנלים סולריים במרחב הבנוי, בדגש על בנייני דירות משותפים. לאור זכותם הקניינית של דיירי הבניין בגג, המהווה רכוש משותף, מחייבת התקנה של מתקנים כאמור את הסכמת בעלי הדירות בבניין להתקנתם. הצורך בהסכמת כלל בעלי הדירות בבניין הגביל את האפשרות של יחידים או של קבוצת דיירים להתקין מתקנים להפקת חשמל מאנרגית השמש הן לשימושם הפרטי והן לשימוש כלל דיירי הבניין.

מדובר בצעד תקדימי, שעשוי לקדם מהפכה בתחום הייצור הסולארי במרחב המבונה. כל מתקן סולארי שמותקן על גג בניין במרחב בנוי, בעיקר במרחב העירוני, ניזון ומזין את רשת החשמל. האנרגיה מיוצרת ונצרכת באותו מרחב, ללא דרישה להשקעה בשדרוג קווי ההולכה וזאת בשונה מההשקעות התשתיתיות הנרחבות הנדרשות בהקמת מתקני יצור המרוחקים מאזורי הצריכה.

פרסום

קידום התיקון לחוק תואם את מדיניות המשרד להגנת הסביבה, לפיה קידום של הייצור הסולארי במרחב הבנוי המבוזר, קודמת לקידום ייצור סולארי בשדות ייעודיים, ומחזקת את היכולת לממש את הפוטנציאל העצום הקיים בייצור אנרגיה במרחב הבנוי.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

25.7 שוק החשמל יפתח לתחרות

14 באפריל 2024

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

חיבור החשמל התת ימי בין ישראל לקפריסין ולאירופה יוצא לדרך

3 באפריל 2024

נשיא המדינה יצחק הרצוג: הפתרון לתרחיש העלטה הוא פיתוח ביטחון אנרגטי בחירום

3 באפריל 2024

חברות אנרגיה מובילות ויזמים בתחום האגרו-וולטאי ישתתפו בוועידה הבינלאומית S...

27 במרץ 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

25.7 שוק החשמל יפתח לתחרות

14 באפריל 2024

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

חיבור החשמל התת ימי בין ישראל לקפריסין ולאירופה יוצא לדרך

3 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום