מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי: "לא צפויה בנייה של 32 אסדות גז. בונים אסדה אחת בלבד"

האופן שבו הקונדנסט זורם, הרבה יותר בטוח מהאופן שבו מגיע הנפט

"המאבק בהקמת אסדות גז סמוך לחוף הוא ארוך שנים, ורבות השאלות על התשובות", אמרה ח"כ יעל כהן פארן, בדיון שיזמה עם ח"כ מיקי לויבוועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם, על אפשרות בנייתן של 32 אסדות בים. לדברי ח"כ כהן פארן: "תוכנית המתאר מאפשרת הקמת אסדות במרחק קילומטרים ספורים מהחוף וזה מאד בעייתי. יש סיכוי לא כל כך נמוך שתהיה דליפה. תהליך התכנון היה שקוף, אבל כשמפציצים באלפי מסמכים באנגלית, לא כולם קראו את כל המסמכים. הבנתי שהיו מספר בדיקות שהראו חשש רציני. אם יהיה זיהום מקונדנסט, יזוהמו 40-50% מחופי המדינה".

ח"כ מיקי לוי: "לפני 4 חודשים נזעקתי לעניין לאחר מפגש עם תושבים לא צבועים פוליטית. אושרה בניית 32 אסדות מחוף דור עד נתניה, במרחק שבין 7.5-9 ק"מ מהחוף. בניית אסדה ראשונה מול חוף דור החלה. זהו מפעל פטרוכימי שנועד לטפל בחומרים מסוכנים. הקונדנסט מסוכן מאד והוא יוזרם מחוף דור, מהמפעל".

ח"כ לאה פדידה: "אולי אנחנו מסלקת הגז של כל ארצות ערב?"

פרסום

מנכ"ל משרד האנרגיה והתשתיות, אודי אדירי, ביקש להרגיע את תושבי עמק חפר בעניין ה"קונדנסט", גז המתקבל בעת זיקוק גז: "הקונדנסט הולך להחליף חלק זעיר מהנפט. אפשר להגיד שבכל צינור יש סכנה, אבל הנפט מגיע באוניות. האופן שבו הקונדנסט זורם, הרבה יותר בטוח מהאופן שבו מגיע הנפט. כמות הנפט שמותר לזקק לא תגדל. הגדלת אזורי האחסון של דלקים אינה קשורה לקונדנסט. החליטו להגדיל את מלאי החירום של הדלק הסילוני, הבנזין והסולר. הולכים להזרים קונדנסט לבתי הזיקוק. זהו חומר דומה לנפט, נדיף יותר מנפט. לכן המשרד להגנת הסביבה הורה להזרים אותו בריכוז של 3% בלבד, בתוך הנפט. השאלה מה קורה אם יש תקלה בקצ"א ולא מזרימים נפט? לכן מקימים מיכל אחסון רק לחירום. המיכל בחגית, שמיכלים מסוגו יש יותר ממאה בכל הארץ, ישמש רק לחירום, כשמאיזו סיבה אי אפשר יהיה למהול את הקונדנסט בנפט".

פרסום

בעניין מספר האסדות אמר מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי: "המדינה דורשת להיות המדינה הראשונה בעולם שעוברת מדלקים מזהמים לאנרגיות מתחדשות וגז. האיום הסביבתי לאזור שואף לאפס. היום מוקמת רק אסדה אחת. לוויתן יחובר ב-2019 לחוף. כריש-תנין ב-2020. תמ"א 37 מאפשרת 2 מתחמים, כשכל ספק יכול להקים 4 אסדות, אבל רק אחת מהן אסדת הפקה. מותר לו להקים אסדה למגורי עובדים ומנחת מסוקים. לוויתן החליטו למקם את כל זה באסדה אחת. לכריש תנין יש אפס אסדות. כך שיש לנו אסדה אחת בלבד ולא 32 כפי שמפחידים אתכם סתם. המועצה הארצית, שיש בה רוב לנציגי הציבור, דרשה להעביר את כל הטיפול בגז לים. התקיים פה תהליך של 7 שנים".

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

הוחלט לדחות את הקמת תחנת הכוח OPC, ולהחזיר לדיון בות"ל את ההחלטה על הקמת תח...

2 ביוני 2024

נזקים כבדים לרשת החשמל בעקבות מטחי הירי אמש לעבר מרחב קריית שמונה, רכס רמים...

28 במאי 2024

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום