מערך הסייבר הלאומי: "מכירים יכולת לשבש מערכות התרעה עד כדי פעולת חדירה"

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב: "גם מול הרשויות המקומיות, מערך הסייבר הלאומי, צריך להיות מחייב ואף מתוקצב ולא רק גורם ממליץ"

 

ועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת קיימה היום [ג'] דיון בנושא תקיפות סייבר ברשויות המקומיות. יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב זימן את הישיבה בעקבות תשלומי כופר ששולמו לפרצנים [האקרים] ברשויות המקומיות. הישיבה נועדה לתת מדיניות חדה וברורה בנוגע לדרישות תשלומי הכופר ברשויות והדרך להימנע ממצבים אלו.

פרסום

 

יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב פתח את הדיון: "כבר במשנה נכתב כי אין פודים את השבויים יותר מכדי דמיהם… רשויות נדרשות לתקיפות כופר וחלקן אף משלמות. זו היא תמונה עגומה למדי שמקום שמחזיק במאגרי המידע הכי אישיים וחסויים של האזרחים נתון לפריצה. כאשר נוסף על כך, תשלום כופר מכספי רשויות, עלינו להבין איך זה קרה ואיך מונעים את זה. חלק מהרשויות שכבר נפגעו, לוקחות אחריות ושותפות לתהליך הנכון. אני לא אחשוף הרבה פרטים על כל רשות כי אנו רוצים את טובת העניין, אך בכל מקרה מברך את אלו שהגיעו לדיון בוועדה ונוטלים חלק בהצפת הסיפור כדי שדברים אלו לא ישנו ברשויות מקומיות אחרות שאולי אדישות במעט להוראות האבטחה וההגנה הנדרשת".

 

ארז תדהר, ראש מחלקת הנחיות במערך הסייבר אמר בדיון: "הוקמה יחידת הגנת סייבר מיוחדת למעקב וטיפול מול הרשויות המקומיות. יש לנו חמישה אנשי מקצוע שפועלים לנושא זה. נבחרו תחילה 50 רשויות ראשונות איתן אנו עובדים. אנו מכירים יכולת יריב במספר מערכות אזוריות לשבש כדי לבצע יכולת חדירה מהגדר ולכן יישובי סמוכי גדר ובטווח ק"מ קרוב, נכנסו תחת סל העיריות שמטפלים באופן אישי ומידי. היכולת לתקיפות הן רבות וגם פשוטות, לדוגמא,  כל הכניסה למקלטים של התושבים היא ע"י הודעה מהרבש"ץ – תתארו לעצמכם שיש הודעה להיכנס למקלטים ומיד אחר כך כשיש תקיפה, ההודעה קוראת לצאת מממנו".

 

בהתייחסו לתשלום הכופר שניתן במועצה האזורית חוף אשקלון לתקיפת האקר, אמר תדהר: "הצוות המיוחד הגיע גם אל המועצה האזורית חוף אשקלון לפני שנה והתבקש ליישם ולהתנהג לפני הנחיות והוראות של מערך הסייבר. לצערי  הרב, הם לא הזיזו את העניינים מספיק ורק עכשיו לאחר התקיפה, הם זימנו באופן בהול אותנו לסייע להם".

 

רפ"ק שלום בן שמעון, קמ"ד טכנולוגיית סיגנט במשטרה אמר בדיון כי "הנחיית המשטרה הינה באותה המלצה הקיימת כמו שאר המשטרות בעולם וזהו שלא לשלם דמי כופר לפורצים".

 

ליאור שחר, מנהל אגף בכיר לתכנון מדיניות במשרד הפנים: "הפרסום על דמי הכופר ששולמו ע"י רשויות הכניס לעניין את כל הרשויות שמבקשות להיעזר בהנחיות שיש דרכנו יחד עם מערך הסייבר".

צחי שלום, מנהל מערכות מידע במרכז שלטון מקומי: "יחידת הסייבר המשותפת לרשויות, מתוקצבת במיליון ₪ – סכום מגוחך. אין סיכוי בעולם ככה שרשות מקומית תהיה מוכנה. חמישה אנשים שמכינים את הרשויות –  זה ממש לא מספיק! גם אני אישית לפני ארבעה חודשים פתחתי קריאה לעזרה ממערך הסייבר ואמרו לי שאני אסתדר לבד. הרשויות לא יכולות להתקדם ככה כי אף אחד לא בא להיות מנהל אבטחת מידע בשכר של 10 אלף ₪. ויחד עם זה אנו בהוראה של רשות הסייבר שמנהל מערכות מידע אינו יכול להיות גם ממונה אבטחת מידע – אז כיצד נוכל להמציא כאלו תפקידים אם אין תקציב?"

 

אורי איתן, מתאמת מערכות הנדסיות בעיריית נצרת סיפרה בוועדה על מקרה תקיפת כופר שהתרחש בעירה: "נפגענו מווירוס כופר שנעל את כל נתוני התביעות המשפטיות של העירייה. נתקענו אז בלי כל גיבוי כי עברנו למערכת חדשה ושם האקרים דרשו לשלם כופר. המלצתי לשלם את ה10000 ₪. ראש העיר תהה אז כיצד מוציאים תשלום כופר מכספי ציבור אבל התייעצנו משפטית עם המשטרה וככה עשינו בסוף. לא הייתה ברירה".

פרסום

 

אירס אלפסי, מנהלת מערכות מידע בעיריית מעלה אדומים: "דואר אלקטרוני שהתקבל בקונסרבטוריון העירוני, התחזה לחברת מייקרוסופט וגרם לווירוס במחשבים. התייעצנו עם מערך הסייבר וקיבלנו הנחיות ברורות כיצד לפעול. אין לנו איך לפעול כנגד – איזה מנהל אבטחת מידע יבוא לעבוד אצלנו תמורת שכר של 10 אלף ₪. אני בשכר הזה ניסיתי לגייס מנהל רשת וצחקו עלי – כולם מקבלים 25 אלף ₪ לחודש".

 

יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב סיכם את הדיון: "אנו מדברים על נושא קריטי וחשוב ולא שומעים על הערכות תקציביות של המשרדים לכך. אני רוצה לפעול מול האוצר וועדת הכספים כדי לראות כיצד יש הנחיות שמערך הסייבר מפליג בחשיבות אך מאידך ממול זה לא רואים הכנות תקציביות. בנוסף, גם מול הרשויות המקומיות, מערך הסייבר הלאומי, צריך להיות מחייב ואף מתוקצב ולא רק גורם ממליץ".

 

מצ"ב קישור לסרטונים מהדיון https://photos.app.goo.gl/sjlYvEiIddNkiQU72

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

חיבור החשמל התת ימי בין ישראל לקפריסין ולאירופה יוצא לדרך

3 באפריל 2024

נשיא המדינה יצחק הרצוג: הפתרון לתרחיש העלטה הוא פיתוח ביטחון אנרגטי בחירום

3 באפריל 2024

חברות אנרגיה מובילות ויזמים בתחום האגרו-וולטאי ישתתפו בוועידה הבינלאומית S...

27 במרץ 2024

איגוד ערים לסביבה שרון כרמל הגיש פנייה דחופה לדחיית הדיון בות"ל בנושא הקמת ...

14 במרץ 2024

חן גיראט, מנהל הגנת הסייבר בחברת החשמל: "אין הרבה אנשים מיומנים בנושא הסייב...

13 במרץ 2024

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

חיבור החשמל התת ימי בין ישראל לקפריסין ולאירופה יוצא לדרך

3 באפריל 2024

נשיא המדינה יצחק הרצוג: הפתרון לתרחיש העלטה הוא פיתוח ביטחון אנרגטי בחירום

3 באפריל 2024

חברות אנרגיה מובילות ויזמים בתחום האגרו-וולטאי ישתתפו בוועידה הבינלאומית S...

27 במרץ 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום