, משרד האנרגיה הפחית את יעדי הייצור המינימליים של חשמל המונע בגז מ-3,500 מגוואט ב-1 ביוני 2020, ל-1,400 מגוואט

"לאור עמדת המשרד להגנת הסביבה בראשותי, משרד האנרגיה הפחית את יעדי הייצור המינימליים של חשמל המונע בגז מ-3,500 מגוואט ב-1 ביוני 2020, ל-1,400 מגוואט. מבחינתי זה לא מספיק", כך אמרה הבוקר השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, בדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת תחת הכותרת: "משבר האקלים – עמדת המשרד להגנת הסביבה בדבר הקמת תחנות כוח לייצור חשמל". "אני מגבה את מנכ"ל משרדי, דוד יהלומי, ואת גורמי המקצוע של המשרד, וקוראת לכם בוועדה לדרוש ממשרד האנרגיה לעבור לאנרגיות מתחדשות כאן ועכשיו".

 

השרה ציינה בדבריה בוועדה, כי משבר האקלים מהווה סיכון כלכלי, חברתי וסביבתי. "למשבר האקלים צפויות להיות השפעות רחבות ומתמשכות בעולם כולו, ובפרט באזורנו אשר נחשב לרגיש במיוחד. האקלים בישראל צפוי להיות יבש יותר, חם יותר, קיצוני יותר וצפויה עליית פני הים שתשפיע על קו החוף של ישראל. ההשפעות הללו יבואו לידי ביטוי במגוון תחומים בהם: מחסור במים, בריאות הציבור, חקלאות, אנרגיה, תשתיות, מערכות אקולוגיות ומגוון ביולוגי ואף השפעה ביטחונית".

פרסום

 

לדברי השרה גמליאל, לצורך התמודדות עם משבר האקלים נדרש אימוץ רחב של כלי מדיניות על מנת להפחית פליטות גזי חממה. "מדינות האיחוד האירופי נערכות להתמודד עם המשבר בתכנית ארוכת טווח עם יעדים של אפס פליטות גזי חממה עד לשנת 2050 – הפחתה שתושג ברובה באמצעות שינוי תמהיל הדלקים ומעבר לאנרגיות מתחדשות. משבר הקורונה חידד את הצורך בהיערכות למשברים  ואת החשיבות שבקבלת החלטות אמיצות, שימנעו בעתיד מחיר כבד".

 

השרה הוסיפה, כי "אחד הדברים הראשונים שזיהיתי עם כניסתי לתפקיד, הוא את הפוטנציאל בהשקעות בסביבה כמנוף כלכלי להתמודדות עם משבר הקורונה ובכלל. לשם מימוש הפוטנציאל, במסגרת דיוני התקציב, הצגתי לשר האוצר תוכנית גרין דיל בישראל המתייחסת להשקעות בשישה תחומים מרכזיים: התייעלות רגולטורית וטרנספורמציה דיגיטלית; הפחתת זיהום אוויר; התמודדות עם משבר האקלים; קידום טכנולוגיות קלינטק; כלכלה מעגלית וניהול משאבים; והגנה על המגוון הביולוגי ושטחים פתוחים".

 

בנושא התמודדות עם משבר האקלים המשרד להגנת הסביבה יזם ומוביל שני תהליכים משמעותיים: התהליך הראשון הוא גיבוש חזון, יעדים ואסטרטגיה ארוכת טווח למעבר לכלכלה משגשגת ודלת פחמן לשנת 2050 המתמקדת בארבעה תחומים מרכזיים: אנרגיה, תחבורה, ערים ומבנים ותעשייה ופסולת. התהליך מלווה מקצועית על ידי מומחי ארגון ה OECD ושותפים לו משרדי ממשלה רבים. התהליך השני, הוא היערכות לשינוי אקלים. המשרד מוביל את עבודת המנהלת להיערכות לשינוי האקלים, הכוללת שותפים רבים בעלי סמכויות בממשלה ומחוץ לממשלה הפועלים להיערכות מיטבית של ישראל ושל המשק הישראלי לשינוי האקלים.

 

"משק החשמל מהווה מרכיב משמעותי ביותר להשגת יעדים אלה מכיוון שעיקר פליטות גזי החממה (מעל 80%) נגרמים משריפת דלקים בייצור אנרגיה, בתחבורה ובתעשייה", אמרה השרה גמליאל. "זאת הסיבה שבעטיה עלינו לתת עדיפות לתשתיות פיזיות המובילות להפחתה בפליטות גזי חממה ומזהמים ולהימנע מבניית תשתיות ש"ינעלו" אותנו בכלכלה עתירת פליטות".

 

עוד אמרה: "יש להשקיע את המשאבים באנרגיה סולארית מבוזרת בשילוב מתקני אגירת אנרגיה ובפיתוח יעיל של רשת חשמל. השקעות בתשתיות לא מזהמות ויעילות יובילו לצמיחה ארוכת טווח של המשק תוך גמילת הכלכלה שלנו מהתלות בדלקים פוסיליים מזהמים. רק כך תובטח צמיחה כלכלית העולה בקנה אחד עם בניית חוסן של ישראל ועם היכולת של המשק להתמודד בהצלחה עם המשבר הבא, משבר האקלים".

 

בהתייחסה לעבודה על אגירת אנרגיה שהוביל ופרסם המשרד, אמרה השרה: "תחנות כוח מוקמות ל-30-40 שנה, וכל החלטה שנקבל עכשיו תקבע אותנו ל-40 השנים הקרובות. צריך לוודא שיתקבלו ההחלטות הנכונות ביותר עבור מדינת ישראל שמבטיחות בטחון אנרגטי יחד עם שמירה על האינטרס הכלכלי לטווח הארוך. האנרגיות המתחדשות היום מאפשרות שמירה על כל האינטרסים האלה תוך שמירה על בריאות הציבור והסביבה".

פרסום

 

דוד יהלומי, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "השקעה היום בתחנות כוח מבוססות גז, שילוו אותנו ב-30-40 השנים הקרובות, כמוה כהשקעה במכוניות היברידיות כיום – כשיש לנו כבר מכוניות חשמליות. הקמת תחנות כוח עולה מיליארדי שקלים למשק. יש להשקיע את הכסף הזה כבר היום במעבר למשק מבוסס אנרגיות מתחדשות, נקי ויעיל אנרגטית. זאת אנרגיה זולה יותר, זמינה יותר, אמינה יותר ולא מזהמת".

 

ד"ר גיל פרואקטור, מנהל תחום אנרגיה ושינוי אקלים במשרד להגנת הסביבה, הציג בדיון את עיקרי העבודה שפרסם באחרונה המשרד להגנת הסביבה ().

 

"אנו סבורים שיש לעצור את התוכניות הקיימות להקמת תחנות כוח גזיות חדשות בהיקף של כ-10,000 מגוואט ובמקומן לבחון מהו היקף הייצור המינימלי הנוסף אשר חיוני למשק, אם בכלל", אמר פרואקטור.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

בניה מתועשת מודולרית ? אולי זה הפתרון של ענף הבניה ?

22 ביולי 2024

חברת החשמל מסכמת בהצלחה תרגיל חירום ארצי

18 ביולי 2024

תרגיל ענק במסגרת ההיערכות למלחמה אפשרית בצפון

18 ביולי 2024

ב-25.7, תצא לדרך רפורמת החשמל, הרפורמה הגדולה ביותר במשק הישראלי מאז רפורמת...

18 ביולי 2024

רפורמת הייבוא "מה שטוב לאירופה טוב לישראל" תצא לדרך ב-1 בינואר 2025

18 ביולי 2024

חברת החשמל מבצעת בצפון  עבודות ייחודיות בעזרת מסוקים:

18 ביולי 2024

בניה מתועשת מודולרית ? אולי זה הפתרון של ענף הבניה ?

22 ביולי 2024

חברת החשמל מסכמת בהצלחה תרגיל חירום ארצי

18 ביולי 2024

תרגיל ענק במסגרת ההיערכות למלחמה אפשרית בצפון

18 ביולי 2024

ב-25.7, תצא לדרך רפורמת החשמל, הרפורמה הגדולה ביותר במשק הישראלי מאז רפורמת...

18 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום