מתן אפשרות למתקני אנרגיה מתחדשת, גם בשילוב אגירה, להשתלב באופן שוטף ברשת ההולכה

לראשונה בישראל, מתקנים באנרגיה מתחדשת שישתלבו ברשת ההולכה הארצית יוכלו למכור חשמל למנהל המערכת במחיר חצי שעתי משתנה, בהתאם לכללי השוק. רשות החשמל מפרסמת החלטה שעיקרה מתן אפשרות למתקני אנרגיה מתחדשת, גם בשילוב אגירה, להשתלב באופן שוטף ברשת ההולכה, ללא הליך מקדים וללא צורך בקביעת תעריף על ידי הרשות, ולמכור את כל החשמל המיוצר במתקן למנהל המערכת בהתאם לכללי השוק הסיטונאי. המשמעות היא שהתעריף עבור החשמל המיוצר במתקנים אלו ייקבע בהתאם למחירי השוק החצי שעתיים.

עד היום מתקני אנרגיה מתחדשת היו מוכרים את החשמל המיוצר במתקנים עבור תעריף הזנה קבוע שנקבע על ידי רשות החשמל, כאשר בשנים האחרונות הרשות קבעה את התעריפים בהתאם להליכים תחרותיים ייעודיים שהיא פרסמה. התעריף הקבוע הבטיח אמנם ליצרן הכנסה מובטחת וקבועה לאורך חיי המתקן, אך יצר תלות בהליכים ובתעריפים שמפרסמת הרשות מעת לעת, כאשר עיכוב מצד הרשות משמעותו עיכוב בשילוב מתקני הייצור באנרגיה מתחדשת. בנוסף, תעריפים קבועים מחייבים פיקוח לאורך חיי המתקן וקביעת כללים לשינוי במתקן, הגדלתו וכיו"ב, בעוד שהשתלבות במודל השוק מאפשרת גמישות ליצרנים, מעודדת שילוב אגירה על מנת להסיט ייצור לשעות בהן המחיר החצי שעתי גבוה יותר (עקב מחסור) ומייצרת הזדמנויות מסחריות לאורך חיי המתקן.

עוד יש לציין כי לאחרונה מקטע האספקה נפתח לתחרות, כאשר מספקים רוכשים חשמל ממנהל המערכת בתעריפים המבוססים על מחיר השוק החצי שעתי. קיומם של יצרנים שמוכרים חשמל למנהל המערכת במחיר חצי שעתי לצד מספקים שרוכשים את החשמל במחיר זה, יכול להוות בסיס לעסקאות גידור ארוכות טווח בין מספקים ליצרנים באנרגיה מתחדשת שיאפשרו למספקים להציע לצרכניהם חבילות המבוססות על תמיכה באנרגיות מתחדשות וכן יצמצמו את הסיכון, הן של היצרנים והן של המספקים.

בהחלטה קובעת הרשות כי מתקנים שיוקמו במסגרת כללים אלו, יוכלו להשתלב גם בהליכים נוספים שיכללו תמיכה במתקני ייצור באנרגיה מתחדשת, ובפרט בהליך המתוכנן לקביעת תעריף הגנה ליצרני אנרגיה מתחדשת במתח עליון. כלומר, ההחלטה הנוכחית מאפשרת  להתקדם עם הקמת המתקן ולהתחיל לפעול מסחרית ללא הליך מקדים כאמור, אך אינה מונעת מאותם יצרנים להתחרות בהליכים נוספים שתכליתם תמיכה נוספת במתקנים באנרגיות מתחדשות.

פרסום

ההחלטה כוללת גם שינוי בכללי ההפעלה של מתקנים קונבנציונליים קיימים באופן שמאחד ומפשט את הרגולציה הקיימת ומאפשר גמישות גדולה יותר בתפעול המתקנים, על מנת להתאים את משטר ההפעלה למערכת עם כמות משמעותית של אנרגיה סולארית הדורשת הפחתות עומס תכופות של מתקנים קונבנציונליים.

פרסום

לפרטים נוספים:
אוראל בן גוזי, אגף אסטרטגיה ובקרת מדיניות [email protected]

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

25.7 שוק החשמל יפתח לתחרות

14 באפריל 2024

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום