נדחתה בקשה לקדם בניית טורבינת גז נוספת במתחם בזן

השופט יוסף אלרון דחה בקשה לקדם בניית טורבינת גז נוספת במתחם בזן. באיגוד ערים להגנת הסביבה בירכו על העיכוב: ״האיגוד מתנגד לכל פרויקט שיביא לתוספת פליטות מזהמי האוויר ו/או גזי חממה באזור מפרץ חיפה״

 

פרסום

שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון קבע כי אין לקדם בשלב זה את תוכנית בנייתה של טורבינת גז במפרץ חיפה, וזאת לאור התוכנית הממשלתית לשיקום המפרץ (תמ"א 75).


בשנת 2018 הגישה בזן בקשה לבנות טורבינת גז ובכך להרחיב את יכולתה לייצר חשמל בטכנולוגית קוגנרציה. בעקבות בקשה זו, הורה בית המשפט לעניינים מנהליים לוועדה המחוזית לתכנון ולבניה לקדם תסקיר השפעה על הסביבה, שייבחן את השפעת התחנה החדשה על הסביבה.בוועדה המחוזית הגישו בקשה לעיכוב ביצוע, והתיק הונח לפתחו של בית המשפט העליון.
השופט יוסף אלרון קיבל בפסיקתו את עמדת הוועדה המחוזית, לפיה אין לבצע תסקיר השפעה לטובת הקמת תחנת כוח, מאחר והממשלה החליטה על קידום תוכנית לפינוי מפעלים, וכי ביצוע התסקיר יגזול משאבים ממשלתיים יקרים.

השופט אלרון: "בהעדר הסעד המבוקש, עלולים להתנהל הליכים אשר יתבררו כמיותרים היה והערעור יתקבל, יובילו לבזבוז משאבי ציבור, וכנטען על ידי המבקשת, אף באופן שייגרע משאבים ציבוריים לטובת קידומה של תמ"א 75, אשר במרכזה תכנון מחדש של מפרץ חיפה והיערכות משק האנרגיה להפסקת פעילות התעשייה הפטרוכימית במפרץ".

עוד הוסיף השופט אלרון: "קבלת הנחיות לעריכת תסקיר השפעה על הסביבה הינו הליך ארוך זמן, שגם תמ"א 75 על נגזרותיה נדרשות לו ולכן, גם בהיבט זה, יש להפנות את סדר העדיפות והמשאבים הממשלתיים לטובת קידומה של תמונת העתיד ולאו דווקא לטובת קיבוע המצב כיום".

ד"ר ליהי שחר ברמן, מנכ"לית איגוד ערים אזור מפרץ חיפה – הגנת הסביבה: "אנו מברכים על ההחלטה שתואמת את עמדת האיגוד לפיה לא נכון להתחיל כיום בהקמת מתקנים חדשים שיוסיפו פליטות. האיגוד מתנגד עקרונית לכל פרויקט שיביא לתוספת פליטות מזהמי האוויר ו/או גזי חממה באזור מפרץ חיפה ואנו מקווים כי בית המשפט העליון יקבל את ערעור הוועדה המחוזית וימנע את המשך הליכי התכנון וההקמה של הטורבינה".

עו"ד שרית גולן שטיינברג, יו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה – הגנת הסביבה: "בז"ן מנסים לקבוע בטיעונים שונים עובדות בשטח בדמות הרחבת תחנת הכוח במתחם, זאת בכדי לעכב את יישום החלטת הממשלה שקבעה כי הפעילות הפטרוכימית במפרץ חיפה תצומצם עד כדי סגירת המפעלים בתוך עשור ובניגוד להוראות תמ"א 75 אשר אושרה על ידי המועצה הארצית, הקובעת כי התעשייה המזהמת תצא מאזור המפרץ שיהפוך למרכז העסקים והמגורים הגדול במטרופולין חיפה. טוב עשה בית המשפט שעצר את בז"ן מלקדם את תכניות הפיתוח שלה, תוך שהוא שם את האינטרס הציבורי בראש סדר העדיפויות".
Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

הוחלט לדחות את הקמת תחנת הכוח OPC, ולהחזיר לדיון בות"ל את ההחלטה על הקמת תח...

2 ביוני 2024

נזקים כבדים לרשת החשמל בעקבות מטחי הירי אמש לעבר מרחב קריית שמונה, רכס רמים...

28 במאי 2024

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום