נחתם הסכם מסחרי ראשון בין חברת החשמל לרשות הפלסטינית להגדלת אספקת החשמל באזור ג'נין

הטקס התקיים במעמד שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, ראש הממשלה הפלסטיני, ד"ר ראמי חמדאללה, יו"ר חברת החשמל, אלוף במיל. יפתח רון-טל

ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי
צוות משא ומתן ממשלתי הביא להסכם, ראשון מסוגו, להגדלת אספקת החשמל לחברת החלוקה לרשות הפלסטינית. ההסכם יבטיח, לראשונה, מתן ערבויות לתשלום עבור החשמל שתספק חברת החשמל. על פי ההסכם, תופעל תחנת משנה (תחמ"ש) חדשה שתגביר את אספקת החשמל, בשלב ראשון, בכ-60 מגה וולט אמפר לאזור צפון השומרון. זאת, כדי לייצר מענה לתושבי האזור, לאחר שנים בהן נרשם מחסור בחשמל, לאור הגידול בביקושים.

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "מדובר בהסכם חדשני, הכולל בפעם הראשונה ערבויות להבטחת התשלומים הפלסטינים לישראל. ההסכם מדגיש את מחויבותנו להמשך תיאום הפעילות האזרחית מול תושבי הרשות הפלסטינית – מתוך הבנה כי מדובר באינטרס ישראלי. אני מודה לצוות הישראלי שעשה ימים כלילות כדי להביא להסכם חשוב זה".

פרסום

יו"ר חברת החשמל, אלוף במיל. יפתח רון-טל: "הסכם זה מהווה אבן דרך משמעותית לקראת הסכם כולל למכירת אנרגיה מחברת החשמל לרש"פ. בדרך ישנן עוד שלוש תחנות משנה לקראת חיבור, אשר יחדיו יהוו קפיצת מדרגה משמעותית לאיכות ולזמינות החשמל ברש"פ. זאת, בד בבד עם אבטחת התשלומים הסדירים לחברת החשמל ופתרון לחוב שנצבר. חברת החשמל הייתה מעורבת במהלך ההיסטורי משלב היוזמה, דרך ההקמה ועד לחיבור הסופי, הכולל את ההסכם המסחרי. אני מברך את כל הגורמים על ההישג המרשים."

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי: "הטקס היום מסמל את הסנונית הראשונה להסכם החשמל שנחתם לפני כשנה, אשר מבטיח לישראל את התשלום בגין אספקת החשמל ומאפשר לפלסטינים לנהל את משק החשמל. היום אנו חותמים על ההסכם החמישי בשלוש השנים האחרונות. קיום דיאלוג ישיר עם הפלסטינים מוביל להישגים ולהסכמים חשובים. התיאום והקישור האזרחי והביטחוני מהווים נדבך משמעותי ליציבות הביטחונית באזור יהודה ושומרון".

הבוקר (10.7.2017) התקיים טקס לחתימה על הסכם מסחרי ראשון בין חברת החשמל לרשות הפלסטינית להגדלת אספקת החשמל באזור צפון השומרון. בהתאם להסכם, תחנת משנה חדשה תגדיל את אספקת החשמל בכ-60 מגה וואט בצפון השומרון.

ההסכם גובש על ידי צוות בינמשרדי שכולל את נציגי חברת החשמל, היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים ורשות החשמל אל מול נציגי משרד האנרגיה הפלסטיני.

פרסום

בתאריך 13.9.2016 חתמו שר האוצר הישראלי ומתאם הפעולות הממשלה בשטחים יחד עם השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית על הסכם עקרונות במטרה להבטיח את תשלום חובות הרש"פ לחח"י. הסכם העקרונות שנחתם בין מדינת ישראל והרשות הפלסטינית הסדיר את תשלום חובות העבר בגין צריכת חשמל של הרש"פ וחברת החשמל מחוז ירושלים, הגדיר את התנאים לאספקת החשמל בשטחי הרש"פ ומונע צבירת חובות עתידיים.
ההסכם שנחתם היום יאפשר להגדיל את אספקת החשמל ולהבטיח אספקה סדירה של חשמל, כדי לעמוד בביקושים הגדלים ולמנוע מצוקת חשמל. על פי ההסכם, תחנת המשנה בג'נין תספק החל מחשמולה ביומיים הקרובים 60 מגה וואט אמפר, באופן מידי, לכל האזור הצפוני של אזור יהודה ושומרון (ג'נין, קבטיה וטובאס). בעתיד, לתחנה יכולת לספק עד 135 מגה וואט.
כלל הגורמים המקצועיים מעריכים כי תוסדר אספקת חשמל רצופה ויעילה במהלך חודשי הקיץ הקרובים, המהווים את חודשי השיא בצריכת החשמל בצפון אזור יהודה ושומרון, לאור מאפייני הצריכה הייחודיים באזור זה.
לפני כחודש התכנסה מליאת רשות החשמל בראשות, ד"ר אסף אילת, ואישרה את תנאי התעריף ובכך נסללה הדרך למימוש ההסכם לאספקת חשמל סדירה לרשות הפלסטינית בקיץ הקרוב.
תחנת המשנה הינה אחת מארבע התחנות שבבעלות הרשות הפלסטינית אשר נבנות בימים אלה, בסיוע בנק ההשקעות האירופאי (EIB).
התחנה עשויה להוות נקודת אספקה מרכזית לשטחי הרשות הפלסטינית בצפון יהודה ושומרון.
ההסכם מסדיר את תנאי ההתקשרות מול חח"י ומגדיר את גבולות האחריות בינה לבין הרש"פ.
ההסכם מאפשר את הגדלת אספקת החשמל משנה לשנה, בהתאמה לגידול בביקוש ולצרכי התעשייה.

צילום יוסי וייס חברת החשמל

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

הוחלט לדחות את הקמת תחנת הכוח OPC, ולהחזיר לדיון בות"ל את ההחלטה על הקמת תח...

2 ביוני 2024

נזקים כבדים לרשת החשמל בעקבות מטחי הירי אמש לעבר מרחב קריית שמונה, רכס רמים...

28 במאי 2024

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום