דף הבית / חדשות החשמל / ניהול אנרגיה בטוחה במתקני גז ונפט

ניהול אנרגיה בטוחה במתקני גז ונפט

מאת גיל חרוט, מנהל בכיר ב-Eaton ישראל

תעשיית הנפט והגז היא כידוע מהמורכבות והתובעניות במובנים של בטיחות, במיוחד כאשר היא פועלת בסביבות מרוחקות החשופות לתנאים קשים, כמו לב ים. גם פעילות חיפושי הגז והפקתו מול חופי ישראל דורשת התמודדות עם אתגרים מורכבים ובראשם אספקת חשמל בצורה אמינה ובטוחה באסדות האקספלורציה וההפקה.

ניהול אנרגיה בתעשיית הגז והנפט דורש את הרמות הגבוהות ביותר של הנדסה ומומחיות. הפעילות מתבצעת במקרים רבים הרחק מרשת החשמל הלאומית בתנאים מסוכנים אשר הופכים את תהליך אספקת החשמל למשימה מורכבת ומסוכנת. לאור זאת, אין ספק כי ניהול אנרגיה מתבצע בצורה הטובה והבטוחה ביותר כאשר החברה והעובדים אינם צריכים לדאוג מהפסקות חשמל, מצב המתאפשר בזכות מערכת הפועלת בצורה יעילה, בטוחה וללא הפרעות.

פרסום

באתרי קידוח, ככל שתהליכי האקספלורציה מתנהלים בתנאים קשים ומסוכנים יותר, גובר הסיכון לפגיעה בבני אדם, לכשלים תפעוליים ולהפסקות חשמל, וכתוצאה מכך – גם לירידה ברווחיות. במתקני הזיקוק, מגמה מתמשכת של שינויים והוספת תקנים תורמת לאופטימיזציה של בתי זיקוק ישנים וחדשים ולשיפור הרווחיות השולית. לכך נדרשים תכנון אסטרטגי, הטמעת מערכות מתקדמות, הכוללות מוצרים ורכיבים בעלי מחזורי חיים ארוכים יותר, והפסקות חשמל קצרות יותר. לצד זאת, על מנת להצליח בסביבות מאתגרות אלה, יש צורך ביישום פתרונות מותאמים, יכולת הנדסית מוכחת בתעשייה, ומומחיות בתכנון וחדשנות.

בכל שלב בשרשרת הטיפול בפרויקטי גז ונפט, קיים אתגר ייחודי בניהול אנרגיה. בסביבות מיצוי מרוחקות, בהן מתבצע זיקוק, עלות התהליך עולה בצורה משמעותית ועמה הסיכון לאנשים ולסביבה. בהקשר זה, המגמה היא יישום טכנולוגיות ללא התערבות אדם, קרי בשליטה מרחוק, במטרה להקטין את הסיכון הפיזי ולפצות על חוסר מעורבות ומיומנות אנושית, בנוסף להקטנת עלויות. יותר מכל תעשייה אולי, גם כאן מחפשים כל העת דרכים לצמצום עלויות תפעול על ידי שימוש בציוד ופלטפורמות קטנות וקלות יותר, בשילוב עם פתרונות אנרגיה יעילים.

המגמה היום מצביעה על שימוש במכלי אחסון ענקיים, עם דרישות לעבודה בלחצים גבוהים מאוד. לצד דרישות אלה, נדרשת תשומת לב מיוחדת לתקינות הציוד בצנרת הולכה ישנה, לצד תקנים מחמירים יותר עבור צינורות הולכה חדשים. בתוך כך יש לציין כי המכל צריך לעמוד בדרישות בטיחות מחמירות במיוחד. דרישות אלה הביאו לצורך בפתרונות בטיחות רחבים, לרבות יכולות שליטה ובקרה יחד עם תחזוקה אופטימלית.

טכנולוגיה משחקת תפקיד חיוני בכל הנוגע לשימוש בחשמל בצורה יעילה. היא צריכה להתמודד בהצלחה עם האתגרים הקשים ביותר בניהול האנרגיה של גופים הפועלים בסביבה מורכבת מאוד. בהקשר זה, תעשיית הגז והנפט אינה שונה מהכלל והיא עושה שימוש במוצרים החדשניים ביותר, אשר פותחו תחילה עבור אפליקציות אחרות ומשתמשים בהם כעת באסדות ימיות.

הטכנולוגיה החדשנית צריכה לאפשר להתרכז בפעולות היומיומיות, מתוך ידיעה כי מערכות אנרגיה קריטיות יפעלו בצורה אמינה, יעילה ובטוחה. אספקת אנרגיה יעילה ובטוחה, יכולה להתבצע במספר אופנים: תחזוקה מרחוק בזכות מסננים עם ניקוי אוטומטי, התקנת מוצרים שיכולים לספוג עומסים תרמיים כתוצאה מפעולות ‘קלאץ’ וברקס’ אופייניות. אפשר גם לעשות שימוש באמצעים יותר מתקדמים, כמו צנרת ושסתומים ייעודיים המבטיחים מיצוי גז ונפט בדרך בטוחה ומיומנת.

פרסום

קיימים מספר פתרונות המיועדים לזיהוי בעיות פוטנציאליות לפני שהן קורות, בעיקר על ידי שילוב שליטה מרחוק עם טכנולוגיה המעודדת זמני תחזוקה קצרים יותר. לדוגמא, מניעת קורוזיה – דאגה משותפת לכל מי שעובד בסביבה של לחץ גבוה או בסביבה ימית. הקורוזיה מהווה בעיה בריאותית, סביבתית ותחזוקתית עבור אנשים וציוד. פתרונות מבוססי התראה, פועלים בסביבה קיצונית תוך שימוש בטכנולוגיה המספקת הגנה על הרשת במקרה של קריסה ומאתחלת את עצמה באופן אוטומטי אם יחידה מסוימת יוצאת מכלל פעולה. המערכת יכולה לכלול למשל רמקולים קלים וחסינים מפני אש, או מערכת ממסר וכריזה נגד פיצוצים המאפשרת לדעת מהי רמת הניטור הנוכחית ואם היא מותאמת לסביבה.

תעשיית הגז והנפט נחשבת לאחת התעשיות המורכבות והמסוכנות בתחום האנרגיה. היא נדרשת לתפקד באתרים מרוחקים ומסוכנים, בסביבה תעשייתית הפועלת בטמפרטורות ולחצים גבוהים ודרישות מורכבות לאספקת אנרגיה. מצב זה דורש טכנולוגיה מתקדמת העומדת בדרישה לניהול סיכונים ובטיחות על מנת לאפשר לעובדים לבצע את עבודתם היום יומית בלי לדאוג לשאלת אספקת החשמל.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של חשמלנט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל חשמלנט

מערכת פורטל חשמל נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית החשמל ותעשיית התאורה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

היום, במעמד שר האוצר, הועבר אתר ירקון (עתידים, ת”א) למדינה.

במסגרת הסדר הנכסים של חברת החשמל: היום, במעמד שר האוצר, הועבר אתר ירקון (עתידים, ת”א) …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.