נשיא המדינה יצחק הרצוג: הפתרון לתרחיש העלטה הוא פיתוח ביטחון אנרגטי בחירום

 

יעקב בכר סגן יו"ר קק"ל: כל המדינה בחרדה מאיום העלטה והטילים שיפגעו בתחנת הכוח 'אורות רבין'. אם היו בישראל 100 אלף דונם של מתקני אגרו וולטאי, הם היו יכולים להחליף תחנת כוח!

לכן על הרגולטורים לקדם את התחום, אין לנו זמן!

פרסום

 

ד"ר מיכל לוי המדענית הראשית במשרד החקלאות הכריזה על הקמת 'קהילה אגרו וולטאית ישראלית' ראשונה לזירוז התחום

 

בוועידה הבינלאומית לאגרו וולטאי ביזמת מכון המחקר מיגל

SunnySide APV 2024

 

בוועידה הבינלאומית לאגרו וולטאי, ביזמת מכון המחקר מיגל אשר פונה מהגליל, ולכן קיים את הוועידה היום (3.4) במועצה אזורית עמק המעיינות, ציין נשיא המדינה יצחק הרצוג בדברים ששלח לרגל הוועידה: "אחד הלקחים שהמלחמה הנוכחית מלמדת אותנו שאסור לנו לזלזל באויבנו ועלינו להיערך לכל תרחיש. האיום החמור במיוחד הינו תרחיש העלטה. הפתרון המוצלח ביותר לכך הוא פיתוח ביטחון אנרגטי בחירום. כלומר יכולת להשתמש במקורות אנרגיה חלופיים בראשם אנרגיה סולארית כך שלא נצטרך להיות תלויים לחלוטין בחשמל המסורתי. אין ספק שתחום האגרו וולטאי הוא אידיאלי מכיוון שהוא מנצל שטח עבור שני שימושים- ביטחון אנרגטי וביטחון תזונתי. זו מטרה משותפת לאנושות כולה ואחת המשימות שהצבתי בפני פורום האקלים שהקמתי בבית הנשיא השותף לוועידה זו".

 

יעקב בכר סגן יו"ר קק"ל: "כל המדינה מדברת על איום העלטה, באמצעות טילים מדויקים של 500 קילוגרם נפץ שמאיימים להכות בתחנת הכוח "אורות רבין" והמדינה תשותק ב- 40-50% חשמל. אך אם בישראל כבר היום היו 100 אלף דונם של מתקני אגרו וולטאי, הם היו יכולים להחליף תחנת כוח. איום זה עלה כבר ב-2010, אז גם התרענו כי חובה לקדם מערכות אגרו וולטאי, בנוסף הכריזו כי בשנת 2020 נהיה עם 20% אנרגיה מתחדשת, אך בפועל היו 6% בלבד, שהגיעו רק מהחקלאים. בקק"ל הקמנו את אגף האקלים שתוקצב במאה מיליון שקלים כי זיהינו פיגור אדיר בתחום מול רגולטורים, וכעת אין כבר יותר זמן! המצב הביטחוני בישראל לא מחכה, תחום זה צריך לקבל תאוצה הרבה יותר דרמטית".

 

ויקטור וייס, ראש חטיבת אקלים במשרד ראש הממשלה: "אי אפשר לעמוד בהתחייבויות הבינלאומיות של ישראל ליעדים שאפתניים באנרגיה מתחדשת, בלי אגרו וולטאי, ולכן זה אחד הפתרונות המהותיים ביותר. אם לא נאיץ זאת אנחנו נהיה בפיגור, גם בהקשר של הביטחון האנרגטי, אם אנחנו רוצים להפחית את התלות באנרגיה פוסילית ולהגדיל את הפיזור במשק האנרגיה, המפתח הינו שוב אגרו וולטאי, ולכן זה קריטי. המהלך לקידום התחום, צריך להיות לא רק על ידי הממשלה וגופי מחקר ואקדמיה, אלא בידי כל האקוסיסטם".

 

ד"ר מיכל לוי מדענית ראשית משרד החקלאות: "משרד החקלאות החליט להקים את 'קהילת האגרו וולטאית הישראלית' באופן פורמלי, אשר תאגד את כל הגופים הרלוונטיים תחת קורת גג אחת, יחד עם מכון המחקר מיגל ומו"פ צפון. הקהילה תצטרף לשתי הקהילות שמשרד החקלאות כבר מוביל בתחום, וכך נוכל לשתף בידע, בחידושים ובדרכים לשלב הכל באופן מיטבי, לייצור חשמל וייצור מזון לחקלאות, לטובת צמיחת התחום והחיבור למקור החוסן שלנו, כדאגה לדורות הבאים".

 

ד"ר דב חנין יו"ר פורום האקלים של בית הנשיא: "ב- 7 באוקטובר גם קונספציית האנרגיה של ישראל קרסה, ואנו מבינים כעת שאל לנו להיות תלויים בתחנות כוח פגיעות, או במאגרי הגז בים. כשפרצה המלחמה בעזה השבתנו את מאגר 'תמר', ואם תפרוץ מלחמה בצפון נשבית גם את המאגרים הצפוניים. אנו זקוקים למהפכה דחופה שתאפשר לנו חוסן אנרגטי מבוסס אנרגיה סולארית לרבות אגרו וולטאי".

 

פרסום

אורי בן הרצל סמנכ"ל מכון המחקר מיגל: "דווקא כעת בזמן המלחמה אנו במיגל מסתכלים קדימה, בוחרים לקדם את תחום האגרו וולטאי, וממשיכים את הפעילות המחקרית של מיגל אשר פונה עקב המלחמה מהגליל, במוסדות מחקר שונים בארץ, ושמים לנגד עינינו קידום נושאים אסטרטגיים כמו, ביטחון מזון, אנרגיה וסביבה", אמר בן הרצל והוסיף, "אנו מייחלים כי כל החטופים יחזרו, מאחלים החלמה לפצועי הגוף והנפש ומחזקים את החיילים והמשפחות השכולות אשר חלקן נוכחות בוועידה".

 

למרות מצב המלחמה בצפון, החליטו במיגל לקיים את הוועידה לאגרו וולטאי, מתוך זיהוי האתגרים חסרי התקדים, שהביאה עימה המלחמה בתחום האנרגיה הירוקה במטרה לקדם שיקום החקלאות בגליל ובעוטף.

הוועידה התקיימה בשיתוף- משרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, משרד האנרגיה, משרד החקלאות, פורום האקלים של בית הנשיא, קק"ל, מו"פ צפון, innovalley, מרכז כנרת לחדשנות, עשרות גופים וחברות מהמובילות בתחום האנרגיה המתחדשת, ביניהם: דוראל, אנלייט, טריגו, שיכון ובינוי, EDF, סולארג'י, קבוצת לוצטו, KIC, סאן אגרי, גולן סולאר, איגוד התעשייה הקיבוצית, מרגלית סטארטאפ סיטי, החברה לפיתוח הגליל, אשכול גליל מזרחי, בנק הפועלים, ועוד.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

25.7 שוק החשמל יפתח לתחרות

14 באפריל 2024

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום