פסולת אלקטרונית – לא בכל אתר

המשרד להגנת הסביבה ערך פעילות ארצית רחבת היקף לאכיפת חוק פסולת אלקטרונית ב-43 אתרים שאליהם מגיעה פסולת אלקטרונית; במסגרת הפעילות, המשרד מצא חשדות להפרות ב-28 אתרים שבהם נמצאו חריגות

 

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "פסולת אלקטרונית שאינה מטופלת כנדרש, עלולה להביא למפגעים סביבתיים חמורים, ולפגוע בבריאות הציבור ולזהם את מי התהום והקרקע. פעילות האכיפה שערכנו מצטרפת לשורה של צעדים רבים שהמשרד מבצע בתחום הפסולת בכלל ובפסולת אלקטרונית בפרט, לצורך מניעת שריפות והשלכות פסולת לא חוקיות וטיפול לקוי בפסולת, לצד חקיקה, תקנות ופעולות אכיפה מגוונות. מניעה במקור וטיפול נכון בפסולת, מונעים מפגעים סביבתיים, מייעלים את הכלכלה ומביאים לשיפור הניקיון במרחב הציבורי"

פרסום

 

אלעד עמיחי, סמנכ"ל שלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה: "חוק פסולת אלקטרונית אוסר על העברת פסולת ציוד וסוללות לאתרים שאינם מוסדרים כדין, על מנת למנוע מפגעים סביבתיים כגון זיהום אוויר, קרקע ומקורות מים. אתר שנמצא כי קלט, טיפל או פירק פסולת ציוד וסוללות, כאשר הוא נעדר תשתית וטכנולוגיה מתאימה או העביר את הפסולת לטיפול לא מוסדר, עלול להביא לפגיעה חמורה בסביבה ובבריאות הציבור. נמשיך לפעול לפיקוח ואכיפה בנושאי הפסולת בכלל ובפסולת אלקטרונית בפרט, כדי לשמור על הסביבה והציבור"

  

המשרד להגנת הסביבה ערך פעילות אכיפה רחבה בנוגע ליישום חוק פסולת אלקטרונית ב-43 אתרים ברחבי הארץ. במסגרת הפעילות, שנערכה על ידי גורמי המקצוע באשכול השלטון המקומי של המשרד, מחוזות המשרד והמשטרה הירוקה של המשרד, נבחנו אתרים שאליהם מגיעה בפסולת אלקטרונית ונבדק אופן איסוף, אחסון, טיפול וסילוק הפסולת בהתאם לחוק.

 

כנגד 28 אתרים נמצאו חשדות לחריגות מהוראות החוק. המשרד להגנת הסביבה יבחן המשרד את הממצאים ויאכוף בהתאם לסמכויותיו.

 

פסולת אלקטרונית היא פסולת מזהמת ביותר כאשר היא מושלכת בשטח פתוח וכשאינה מטופלת באופן מותאם. אותם חומרים רעילים עלולים לדלוף לקרקע ולמקורות המים, לזהם את האוויר וליצור מפגעים סביבתיים ובריאותיים. הטיפול המוסדר בפסולת אלקטרונית כולל איסוף נפרד, פירוק המוצרים למרכיבים תוך הסרת המזהמים באופן מוסדר וטיפול נפרד בכל אחד מהמרכיבים על ידי מתקנים מוסדרים בעלי תשתית וטכנולוגיה המתאימה לפעילות זו.

 

בחודש מארס 2023 הבהיר המנהל מכוח החוק במשרד לאתרים הרלוונטיים את האיסור על קליטת פסולת ציוד חשמלי ואלקטרוני בתחנות מעבר ומיון ובמתקני טיפול אשר אין בהם את התשתיות הבסיסיות המפורטות בחוק, לצורך מניעה של מפגעים סביבתיים ובריאותיים. כמו כן, הבהיר המשרד להגנת הסביבה שהחוק קובע כי טיפול בפסולת ציוד חשמלי ואלקטרוני יכלול לכל הפחות את הפעולות המנויות בתוספת השנייה לחוק אשר כוללות הוצאת המזהמים ורכיבים הדורשים התייחסות מיוחדת דוגמת גזי קירור, סוללות מורכבות, כבלי חשמל חיצוניים, טונרים, פלורסנטים וכדומה.

פרסום

 

בהבהרה לאתרים, המשרד שם דגש על פעולות הטיפול הנדרשות להתבצע על פסולת ציוד מקררים ומקפיאים אשר כוללות ריקון של גזי הקירור הנמצאים בחומרי הבידוד המוקצפים ובמערכות הקירור והעברתם לטיפול בהתאם להוראות.

 

פעילות האכיפה של המשרד להגנת הסביבה מצטרפת לסדרת פעולות שהמשרד מבצע לצורך הסדרת שוק הפסולת האלקטרונית במטרה לעודד את מיחזורה ולמנוע את ההשפעות השליליות הנובעות כתוצאה מטיפול בלתי נאות בה. פעולות אלו כוללות סיורי פתע באתרים, ביקורות על מפעלי מיחזור ועל יצרנים ויבואנים ודרישות יישומיות מהרשויות המקומיות שטרם הקימו הסדרי איסוף ייעודיים לפסולת אלקטרונית. בנוסף, מבצע המשרד בדיקות שוטפות על פעילות תאגידי המחזור ומקדם בחינה של הליך RIA (הערכת השפעות רגולציה חדשה) להטמעה של תקן מחייב לטיפול בפסולת אלקטרונית.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

25.7 שוק החשמל יפתח לתחרות

14 באפריל 2024

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום