פעילות משלחת רשות החשמל בוועידת האקלים של האו"ם (COP26)

משלחת רשות החשמל בראשותו של יו"ר הרשות, יואב קצבוי, לוקחת חלק במאמץ העולמי להתמודדות עם שינוי אקלים ומשתתפת בוועידת ה-COP26 של האו"ם בגלזגו – בתחילת נובמבר 2021, השתתפה משלחת רשות החשמל בוועידת האקלים שהתקיימה בין התאריכים 31.10-12.11.2021 ואירחה ראשי ממשלות, שרי אקלים ואנרגיה ונציגי משרדי ממשלה רלוונטיים מכל העולם. לאור חשיבותה של סוגיית האקלים, סוגיה משמעותית הנמצאת בליבת הפעילות הממשלתית, ובשל העובדה כי האירועים השונים שהתקיימו במסגרת הועידה רלבנטיים מאוד לפיתוח העשייה המקצועית ברשות. המשלחת לקחה חלק בכלל הנושאים הנוגעים למדיניות כלכלה ואנרגיה ונפגשה עם נציגים רבים ורלבנטיים בעולם לתחום החשמל ולאנרגיות מתחדשות בפרט.

להלן פירוט בדבר תוצרי פעילות המשלחת.


מרכז החדשנות -HALO KILMARNOCK

 

פרסום

סיור בדבר תפקידם החשוב של הקהילות המקומיות ביישום וקידום של אנרגיות מתחדשות והטמעתן לשם הגשמת המטרות הלאומיות – במסגרת הנסיעה נערך סיור ייחודי בסיוע וליווי הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בלונדון, בהאב החדשנות HALO ברשות המקומית קילמרנוק (Kilmarnock). מרכז החדשנות, הסייבר והדיגיטציה, שהוקם בעיר בעקבות סגירת מזקקת הוויסקי של ג'וני ווקר, מספק לתושבי העיירה והקהילה הרחבה יותר מקומות תעסוקה, צמיחה כלכלית, פיתוח כישורים וגישה להזדמנויות תעסוקה. המקום הוא פיתוח המבוסס כולו על שימוש באנרגיה ירוקה ואפס פליטות פחמן. מטרות מרכז החדשנות הן ליצור בין היתר למידה דיגיטלית, לעורר חשיבה חדשנית ולספק סביבה נוחה לעסקים שונים מכל הסוגים. במסגרת הסיור ביקרה המשלחת בחוות טורבינות הרוח ווייטלי (Whitelee Windfarm) השנייה בגודלה במדינה. בחווה 215 טורבינות המייצרות הספק של 539 .MGW החווה המשתרעת על פני שטח כפרי ענק, ממחישה כיצד ניתן לנצל את שטח התחנה, מעבר לייצור חשמל, גם לטיולים להולכי רגל, מסלולי אופניים או רכיבה על סוסים.

אל חוות טורבינות הרוח- Whitelee Windfarm

IEA- סוכנות האנרגיה הבינלאומית

 

הגברת שיתוף הפעולה וכלי למידת העמיתים עם סוכנות האנרגיה הבינלאומית:

(IEA- International Energy Agency).

במסגרת הכנס ערכה המשלחת פגישה עם שני בכירים משמעותיים מתוך ארגון IEA: טום הואס, ראש חטיבת אנרגיה וסביבה בארגון-

(Tom Howes, Head of Energy and Environment Division)

וקריסטוף מק'גלייד, ראש יחידת אספקת אנרגיה-

(Christophe McGlade, Head of Energy Supply Unit )

לשיח שעסק באתגרי משק החשמל בעולם, ובישראל בפרט.

הצדדים דנו באתגרים הייחודיים של מדינת ישראל, בתהליכי קידום יעדים שונים שנקבעו על ידי מדינות החברות בארגון ובצעדים נדרשים לשם קידום טכנולוגיות, אנרגיות מתחדשות ואיפוס פחמני מבלי לפגוע בצרכנים ולהוביל לעליית מחירים.

ישראל אינה חברה מלאה כיום בסוכנות האנרגיה הבינלאומית, ארגון בינלאומי אשר נוסד במסגרת ה-OECD, אך חברה במספר ועדות ונמצאת בתהליך הצטרפות המרוכז בימים אלה במשרד האנרגיה. סוכנות האנרגיה הבינלאומית פועלת כגוף מייעץ בנושאי מדיניות אנרגיה למדינות החברות בו, ואף משתף פעולה עם מדינות שאינן חברות בארגון. מאז היווסדו הורחבו יעדיו של הארגון כדי להתמקד בשלושת העקרונות של מדיניות אנרגיה נכונה: בטיחות אנרגיה, פיתוח כלכלי והגנת הסביבה. בנושאי הגנת הסביבה מתמקד הארגון בהשפעות האקלימיות של השימוש במקורות אנרגיה שונים.

 

אל סוכנות האנרגיה הבינלאומית

OFGEM- רגולטור האנרגיה הבריטי

 

חתימת יו"ר הרשות, בסיוע של שגרירות בריטניה על הצהרה משותפת של רגולטורים שונים בתחום החשמל בעולם.

אחד מציוני הדרך של משלחת רשות החשמל במסגרת הביקור היה חתימה על מסמך "המאיץ", הצהרה משותפת של רגולטורים שונים בתחום החשמל בעולם, יוזמה של רשות החשמל הבריטית OFGEM. שגרירות בריטניה בישראל סייעה בהנעת המהלך של הרגולטור הבריטי, במטרה לקדם חילופי ידע ומציאת פתרונות משותפים בתחום החשמל, זאת במטרה לעמוד ביעדים שהוגדרו להתמודדות עם משבר האקלים.

לאחר החתימה על ההצהרה, עליה ניתן לקרוא בהרחבה מטה, נפגשו נציגי רשות החשמל עם יו"ר OFGEM, מר מרטין קייב (Martin Cave, Chairman), וג'יין דנט-ת'ורפ, סמנכ"לית הפחתת פחמן ומעבר אנרגיה בארגון-

פרסום

(Jane Dennett-Thorpe,Deputy Director Decarbonisation & Energy Transition)

במסגרת הפגישה דנו הצדדים באתגרים הייחודיים שעומדים בפני רגולטורי חשמל בבואם ליישם מעבר למשק חשמל דל פליטות ושילוב של אנרגיות מתחדשות בשוק החשמל. בין היתר, דנו הצדדים בצעדים שהם נוקטים על מנת להבטיח כי יישום המעבר נעשה באופן שאינו פוגע באספקת החשמל הסדירה ושאינו פוגע בצרכני החשמל, ובפרט בצרכנים מוחלשים. יו"ר הרשות הודה למר קייב על ההזמנה להיות חלק מהרשויות המייסדות החתומות על מסמך המאיץ הנזכר לעיל.

 

אל ההצהרה: ישראל מצטרפת למאמץ העולמי של רגולטורי חשמל לעמידה ביעדי שינוי אקלים

אל Ofgem

SCOTTISHPOWER – חברת החשמל הסקוטית

 

פגישת יו"ר רשות החשמל עם מנכ"ל חברת החשמל הסקוטית SCOTTISHPOWER קית' אנדרסון:

(Keith Anderson, Chief Executive, ScottishPower).

חברת החשמל הסקוטית הינה חברת בת של ענקית החשמל איברדרולה, המשמשת כמפעילת רשת החלוקה של מרכז ודרום סקוטלנד, מרסיסייד, צפון ויילס וחלקים מצ'שייר ושרופשייר. היא גם הבעלים של רשת ההולכה של דרום סקוטלנד, ומשמשת גם כספקית חשמל וגז לבתים ועסקים ברחבי בריטניה ויצרנית חשמל לרשת. במסגרת הפגישה דנו הצדדים באתגרי הפיתוח של רשתות החשמל, בפרט רשתות החלוקה, לקראת הגידול בייצור המבוזר הנובע מכניסת אנרגיות מתחדשות ולקראת כניסה משמעותית של תחבורה חשמלית, ובאופן שבו החברה משתפת פעולה עם הרגולטור בנושא זה. בנוסף דנו הצדדים בשיטות שונות הקיימות בבריטניה לתמרץ הקמה של מתקנים באנרגיות מתחדשות.

 

אל חברת החשמל הסקוטית- Scottishpower

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

25.7 שוק החשמל יפתח לתחרות

14 באפריל 2024

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום