רשות החשמל מנחה את יצרני החשמל לייעל את צריכת הדלקים ולהפחית עלויות:

מפרסמת לשימוע ציבורי הסדרת השימוש בדלקים במצבי מחסור תוך תמרוץ שוק משני לגז ומצוי ההסכמים הזולים ביותר לרכש הגז הטבעי ממאגר תמר.

החלטה זו צפויה לחסוך לצרכני החשמל מאות מיליוני שקלים

רשות החשמל צפויה לפרסם ביום ראשון הקרוב שימוע ציבורי המסדיר את השימוש בסולר ובגז נוזלי במשק החשמל וקובעת כללים כדי להבטיח את זמינות היצרנים לפעול בסולר. הסדרה זו נועדה להבטיח שוויוניות ביו היצרנים ומוכנות לחירום והיא משלימה את החלטת הממשלה ותקנות משק הגז לשעת חרום אשר התפרסמו בתחילת השבוע והסדירו את הקצאת הגז בין משק החשמל לבין התעשיה במצבים של מחסור בגז.

פרסום

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "למהלך זה שתי תוצאות – האחת, היא הוזלת  המחיר הממוצע של הגז הטבעי לייצור החשמל בישראל, מה שיכול  לתרום להוזלת מחיר החשמל בעתיד. השניה, היא הענקת רשת בטחון למאגר הגז כריש- תנין, שתספק לו כלים להתחרות על הלקוחות מול תמר ולוויתן בצורה שתסייע לפיתוחו – דבר שיתרום משמעותית לבטחון האנרגטי של מדינת ישראל. החלטה זו היא המשך להחלטה שהעברתי בממשלה לעידוד מאגרים קטנים".

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת: "הסדרה זו מייעלת את צריכת הדלקים במשק ומונעת מספק הגז שליטה על הקצאת הגז בין יצרני החשמל וחברת החשמל. בנוסף, מייצרת ההסדרה מחויבות לחברת החשמל לאפשר יעילות במשק תוך מתן אפשרות להתפתחות שוק משני של גז בין היצרנים".

 בנוסף, במסגרת השימוע הצפוי להתפרסם ביום א' מסדירה הרשות את התחייבות הרכישה שבהסכם הגז של חברת החשמל לישראל. התנאים נקבעו באופן שיביא למזעור עלות הדלקים במשק החשמל. ההחלטה מעודדת את החברה להציע עודפי גז לצרכנים אחרים כתנאי להכרה בעלויות, על מנת לעודד את התפתחות השוק המשני לגז בישראל.

בכך, ההחלטה לאן יוקצה הגז לא תיוותר בידי ספק הגז, ויתאפשר שימוש בהסכמים הזולים ביותר לרכישת הגז.

החלטה זו נדרשת לאור מחסור בגז טבעי במשק בשעות השיא הצפוי עד לפיתוח מאגרים נוספים, וכן לאור הצורך לתת מענה להפרעות אפשריות בהספקת הגז.

הסדרת תהליך התכנון, ההקצאה והשימוש בדלקים במשק החשמל

 

 1. הרשות מסדירה את השימוש בדלקים במשק החשמל לאור:
 • א. מגבלת קיבולת הגז עד להפעלה המסחרית של מאגר נוסף – קיבולת הגז של מאגר תמר איננה מאפשרת לספק את מלוא צרכי הגז של משק החשמל בכל שעות השנה. לכן, עד להפעלה המסחרית של מאגר גז נוסף, מנהל המערכת נדרש להורות על שימוש בגז נוזלי או בסולר בשעות בהן קיים מחסור בקיבולת, על מנת לספק את כלל הדלקים הנדרשים למימוש תוכנית ההעמסה הכללית.
 • ב. מימוש האופציה הראשונה בהסכם הגז של חברת החשמל – ב 1 בינואר 2017 מומשה האופציה הראשונה בהסכם הגז שנחתם בין חברת החשמל לבין ספקית הגז, וקיבולת הגז השמורה לחברת החשמל בצינור הגז ממאגר תמר גדלה מ 24000 MMBTU ל 36000 MMBTU. לאור זאת נדרש להבטיח זמינות מספקת של דלקים לכלל היצרנים במשק החשמל.
 • ג. התפתחות האפשרות למכירה משנית של גז בין צרכני גז.

 

הסדרת השימוש בדלקים במשק החשמל

פרסום
 1. הסדרת השימוש בדלקים כוללת:
 • א. תכנון ארוך טווח – מנהל המערכת מתכנן חצי שנה מראש את השימוש הצפוי בסולר ובגז נוזלי על מנת לאפשר תכנון של המלאים למשק (הזמנת אוניות גז נוזלי, והזמנת מלאי סולר תפעולי)
 • ב. הקצאת השימוש בגז נוזלי ובסולר – מנהל המערכת מתכנן את הדלקים החריגים הנדרשים לשם מימוש תוכנית ההעמסה הכללית ליום המחרת. הדלק החריג מוקצה לשימוש היצרנים לפי העקרונות הבאים:
  1. גז נוזלי – מוקצה ליצרן בעל הסכם הגז היקר ביותר, על מנת למזער את עלות רכש הגז במשק החשמל.
  2. סולר – מוקצה באופן שוויוני לפי החלק היחסי של היצור במתקנים הדו דלקיים. זאת, לאור ההשפעות האפשריות של השימוש בסולר על המתקנים.
 • ג. חידוש המלאי – ההסדרה מאפשרת ליצרנים לרכוש מראש מלאי סולר תפעולי על מנת לחדש את המלאי בתוך 24 שעות. זאת על מנת לשמור על מוכנות מירבית של המתקנים למקרה של פגיעה בהספקת הגז.
 • ד. זמינות לשימוש בסולר – ההסדרה מגדירה את הזמינות הנדרשת מהיצרנים לשימוש בסולר וקובעת קנסות למקרה שבו היצרנים לא יעמדו בזמינות זו.
 • ה. מכירה משנית של גז – הרשות מבקשת לעודד מכירה משנית של גז ע"י יצרני חשמל אולם קובעת שמכירה לצרכנים מחוץ למשק החשמל לא תעשה בשעות בהן נעשה שימוש במשק החשמל בגז נוזלי או בסולר. זאת על מנת למנוע מצב בו המכירה המשנית ע"י יצרנים בעלי קיבולת מובטחת תגדיל את השימוש בדלקים חריגים במשק החשמל.
 1. הרשות קובעת כי הקצאת השימוש בגז נוזלי וההגבלה על מכירה משנית יפקעו במועד ההפעלה המסחרית של ספק גז נוסף. זאת, על מנת להגביל את ההתערבות בשימוש בדלקים לתקופה בה קיימת מגבלת קיבולת.

 

תשלומי זמינות ואנרגיה ליצרנים בעלי הסכם גז בלתי מובטח

 1. הסדרת השימוש בדלקים חריגים מאפשרת ליצרנים בעלי הסכם גז בלתי מובטח (אינטרפבל) לפעול בתנאים שווים במשק החשמל. לאור זאת הרשות קובעת כי:
 • א. יצרנים אלו יהיו זכאים לתשלומי זמינות בהתאם לאישור התעריף גם בשעות בהם ספק הגז אינו יכול לספק את הגז בשל מגבלת קיבולת.

 

הסכם הגז של חברת החשמל עם שותפות תמר:

 1. הסכם הגז של חברת החשמל כולל התחייבות שנתית לרכישת כמות גז מספק הגז.
 2. חברת החשמל מספקת את החשמל השיורי במשק ולכן יצור החשמל מושפע משינויים חיצוניים שאינם תלויים בחברה. בפרט, צריכת הגז של החברה מושפעת משינויים בביקוש לחשמל, גידול ביצור אנרגיה מתחדשת ושינויים במדיניות השימוש בפחם.
 3. לאור זאת, על מנת למזער את העלות לציבור ולמצות את כמות הגז שבהסכם, הרשות קובעת תנאים להכרה. בפרט:
 • א. החברה מחויבת לייצר באמצעות גז נוזלי וסולר בהתאם הנחיות מנהל המערכת.
 • ב. החברה נדרשת להציע עודפי גז ליצרנים הפועלים במחזור פתוח, לפי הנחיות מנהל המערכת, בעלות שלא תעלה על העלות המוכרת לחברה.
 • ג. החברה מחויבת לפעול באופן סביר לעמידה בהתחייבות הרכישה, בין השאר באמצעות סחר משני בגז. אולם, מכירה משנית של גז תבוצע בכפוף לכך שהמכירה לא תפגע בקיבולת הגז הנדרשת למשק החשמל.
 • ד. החברה נדרשת לפעול למזעור עלויות ההסכם.
Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

הוחלט לדחות את הקמת תחנת הכוח OPC, ולהחזיר לדיון בות"ל את ההחלטה על הקמת תח...

2 ביוני 2024

נזקים כבדים לרשת החשמל בעקבות מטחי הירי אמש לעבר מרחב קריית שמונה, רכס רמים...

28 במאי 2024

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום