דף הבית / חדשות החשמל / רשות החשמל מפרסמת את הדו"ח השנתי – מצב המשק לשנת 2019

רשות החשמל מפרסמת את הדו"ח השנתי – מצב המשק לשנת 2019

אינדקס חברות וספקים

דו"ח מצב משק החשמל וסיכום פעילות רשות החשמל לשנת 2019. גם השנה, מתפרסם לצד הדו"ח בסיס נתונים מפורט ונגיש על מנת לאפשר לכל הגורמים דיון מקצועי ומבוסס על מצבו ועתידו של המשק, תוך גישה מלאה לכל המידע שניתן לפרסם בציבור.

פרסום

במהלך שנת 2019 הובילה רשות החשמל מספר מהלכים בעלי חשיבות למשק החשמל שעתידים לעצב את המשק הישראלי לשנים רבות לעתיד. בין אלו ניתן לציין:

  • המלצת, במסגרת מענה לשר האנרגיה, על הסבת היחידות הפחמיות של חברת החשמל לייצור בגז טבעי,. בהתאם להמלצה זו, קבע שר האנרגיה מדיניות שלפיה יסתיים השימוש בפחם עד 2026.
  • אחת מאבני הדרך העיקריות של הרפורמה במשק החשמל הושלמה כאשר בחודש דצמבר 2019 מכרה חברת החשמל את תחנת אלון תבור לידיים פרטיות. זאת, בהמשך לפרסום כללי השוק הסיטונאי לאנרגיה על ידי רשות החשמל. חברת החשמל רשמה רווח של כ 1 מיליארד ₪ כתוצאה ממכירת האתר, אשר חזר לצרכני החשמל דרך עדכון התעריף לשנת 2020.
  • רשות החשמל יצאה בהליך תקדימי של הקמת מתקני ייצור קטנים בגז טבעי על ידי יזמים פרטיים בכל רחבי הארץ – במסגרתו כ-450 מ"ו של מתקני ייצור יוקמו ויובילו לייעול הייצור המשקי.

בין שנת 2018 ל-2019 ניתן לזהות המשך והתגברות מגמות היעילות, תחרותיות וביזוריות במשק החשמל. מדובר בבשורה חיובית, המעידה על יציבות רגולטוריות ואמון השחקנים במשק בקווים המנחים של משרד האנרגיה ורשות החשמל. יובהר, כי בעוד שאיננו יודעים כיצד יושפע המשק כולו ממשבר הקורונה שפקד אותנו במהלך שנת 2020, המגמות והנתונים המופיעים בדו"ח מתייחסים לסוף שנת 2019. בין התובנות המרכזיות:

  • במהלך 2019 נכנסו לפעילות במשק החשמל מתקני ייצור באנרגיות מתחדשות כ-1,000 מ"ו, שהובילו לעלייה של יותר מטרה ואט שעה חשמל מיוצר מאנרגיה מתחדשת (עלייה של למעלה מ-50% ביחס ל 2018).
  • כמות המזהמים המקומיים – תחמוצות הפחמן והחנקן – הנפלטת ממתקני ייצור החשמל ירדה בכ-20%. ירידה זו מיוחסת להגדלת תמהיל הייצור באנרגיה מתחדשת.
  • צריכת החשמל המשקית עלתה ב-4.1% בין שנת 2018 ל-2019, לעומת עלייה של 1.9% בין 2017 ל-2018 ועלייה של 1.3% בלבד בין 2016 ל-2017. מדובר בעלייה גבוהה משמעותית מהגידול הסביר החזוי בביקוש לחשמל העומד על כ-2.1% לשנה.
  • נמשכת ירידת נתח השוק של חברת החשמל לישראל במקטע הייצור, כאשר בשנה החולפת פחת חלקה של חברת החשמל מ-69% ל-66% מהייצור המשקי, ו 80% ל 75% מבחינת חלקה בהספק המותקן מנגד, חברת החשמל מתמקדת בפיתוח הרשת והשקעותיה של החברה במקטעי הולכת וחלוקת החשמל עמדו על 2.9 מיליארד ₪ בשנת 2019 גידול של כ- 500 מיליון ₪ ביחס להשקעותיה בשנת 2018.

הדו”ח המצורף משקף עשייה מסורה ומאומצת של מליאת רשות החשמל ושל הצוות המקצועי בשנת 2019 וכולל תוצרים של 18 ישיבות מליאת הרשות בהן התקבלו מעל 120 החלטות מהותיות ונערכו כ-40 שימועים ציבוריים פומביים.

פרסום

רשות החשמל העמיקה בשנת 2019 את מדיניותה לרגולציה מתקדמת ושקופה ליצירת משק יעיל, המתבססת על שקיפות והליכי שיתוף ציבור, תוך קביעת כללים ברורים ורוחביים למשק. פעילות הרשות בשנה זו המשיכה את מגמת חלוקת הסיכונים המאוזנת בין הרגולטור, הצרכנים והשחקנים במשק והעמקת הנגשת המידע למשק. בין הצעדים שנקטה הרשות בשנת 2019 ליישום מטרות אלו נציין: פרסום תדיר ושוקף של פרוטוקולים וסדר יום המליאה מבעוד מועד, עריכת 22 ימי עיון ושולחנות עגולים, צירוף הסבר פשוט ונהיר לכל החלטה והפצתו בניוזלטר תדיר, הקמת אתר ייעודי לציבור הרחב וקמפיין טלוויזיוני נרחב לקידום אנרגיות מתחדשות על גגות, וייזום ומיסוד סמינר לרגולציה מתקדמת בשיתוף המועצה הלאומית לכלכלה ואוניברסיטת הרווארד לבכירי הרגולטורים הממשלתיים.

אנו מזמינים את כל הקוראים את דו"ח זה להמשיך את השיח המפרה והחשוב בין רשות החשמל למשק על מנת שנוכל להמשיך ולעמוד ביעדינו, להציב יעדים חדשים ושאפתניים ולהצעיד את המשק והמדינה קדימה.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של חשמלנט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל חשמלנט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל חשמל נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית החשמל ותעשיית התאורה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הרשמו לניוזלטר