תא שמש חדשני הממיר קרינת שמש לאנרגית חשמל בהיקף המרה יעיל יותר

 

בכנס אנרגיה 2018 באוניברסיטת אריאל  יציג פרופ' גדי גולן, מהמחלקה להנדסת חשמל אלקטרוניקה באונ’ אריאל תא שמש חדשני הממיר קרינת שמש לחשמל  תוך שילוב רעיונות יצירתיים מבוססי "חשיבה המצאתית שיטתית" (המאפשרת להתמודד עם סתירות קיומיות של בעיות פיסיקליות – למשל דרישה לחום וקור באותה נקודה). רעיונות אלה מציעים דרך יעילה לשיפור יעילות ההמרה מאנרגיית שמש לאנרגיה חשמלית.

תא השמש המותקן כיום על הגגות ובמקומות ציבוריים יודע להמיר את קרינת השמש לאנרגיה חשמלית ובכך לסייע למשק החשמל של המדינה. יעילות ההמרה של אנרגית השמש לאנרגיה חשמלית הינה נמוכה למדי ומגיעה לכל היותר עד ל 20%. משמעות הדבר שמכל 100 ואט של קרינת שמש ניתן להפיק כיום לכל היותר 20 ואט חשמל בלבד. ברמות אלה של יעילות המרה אין כיום כדאיות מובהקת להפקת כל תצרוכת החשמל הביתית מתאי שמש.

פרסום

ליעילות המרה נמוכה זו ישנן מספר סיבות, אותן מנסים מדענים מכל רחבי העולם לפענח, כדי למצוא פתרונות למנגנוני תיקון לשיפור יעילות ההמרה מאנרגיית השמש לאנרגיה חשמלית.

חלק מהסיבות הללו, מקורן בכיוון קליטת הקרינה, רגישות לטמפרטורה, שיטת ההתחברות לתאי השמש, ברגישותם הרבה של תאי השמש לחום סביבתי וכדומה.

פרסום

פרופ' גדי גולן הפעיל במחקרו טכניקות של "חשיבה המצאתית שיטתית" על מנת להתגבר על חמישה מנגנוני חוסר יעילות המרה בתאי השמש. הפעלת הטכניקות הללו של "חשיבה המצאתית שיטתית" אפשרו להתגבר על מספר מנגנוני חוסר יעילות המרה ולהגדיל משמעותית את יעילות ההמרה של תאי השמש.

"המרכז למיקרואלקטרוניקה ושכבות דקות" המוקם בימים אלה באוני' אריאל יקנה לאוניברסיטה יכולות חדשות להתמודדות עם עולם המיקרואלקטרוניקה של תאי השמש ויאפשר בנייתן של מערכות שמש חדשות ויעילות יותר מאלה הקיימות כיום.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

הוחלט לדחות את הקמת תחנת הכוח OPC, ולהחזיר לדיון בות"ל את ההחלטה על הקמת תח...

2 ביוני 2024

נזקים כבדים לרשת החשמל בעקבות מטחי הירי אמש לעבר מרחב קריית שמונה, רכס רמים...

28 במאי 2024

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום