דף הבית / חדשות החשמל / תוכנית לאומית להיערכות לשינוי לאקלים ואנרגיה מקיימת ברשויות מקומיות.

תוכנית לאומית להיערכות לשינוי לאקלים ואנרגיה מקיימת ברשויות מקומיות.

אינדקס חברות וספקים

משרד האנרגיה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הפנים מוציאים לפועל תוכנית לאומית להיערכות לשינוי לאקלים ואנרגיה מקיימת ברשויות מקומיות, יחד עם מרכז השלטון המקומי ופורום ה-15

פרסום

 

התכנית גובשה מחיבור של מספר מהלכים מקבילים: האחד, ראיית משרד האנרגיה את הרשויות המקומיות כמובילות שינוי להשגת היעדים הלאומיים להגדלת אחוז האנרגיות המתחדשות לייצור חשמל והפחתת גזי חממה. השני, פעילות מינהלת להיערכות לשינוי אקלים בראשות המשרד להגנת הסביבה, שהוקמה במסגרת יישום החלטת ממשלה מס' 4079 להיערכות לשינוי אקלים שאושרה ביולי 2018; והשלישי, התכנית האסטרטגית להיערכות והגברת חוסן השלטון המקומי לשינויי אקלים ולקידום אנרגיה מקומית להגדלת מנועי הצמיחה הכלכליים, שיוזם משרד הפנים בשנתיים האחרונות

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "משרד האנרגיה מוביל בשנים האחרונות מדיניות לגמילת ישראל מדלקים מזהמים, לסיום  עידן הפחם ולעידוד שימוש באנרגיות מתחדשות באמצעות קביעת יעד חדש ושאפתני של 30% לשנת 2030. השגת  היעדים האקלימיים ויעדי המתחדשות הלאומיים תלוי ביכולת של ערים ורשויות מקומיות להוציא לפועל פרויקטים ומעבר לכך ביצירת שיתופי פעולה הדוקים בין משרדי הממשלה לבין הרשויות עצמן. התוכנית הלאומית לאקלים ואנרגיה מקיימת ברשויות מקומיות הינה כלי משמעותי ראשון  שיאפשר לרשויות להיערך לשינויי האקלים הצפויים ולצמצם פלטות גזי חממה בעתיד. כמו כן, המשרד בהובלתי, ובשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד הפנים, יפרסם קול קורא כבר בספטמבר להכנה של תכניות פעולה בנושא זה ל-10 רשויות ראשונות. אנו בוחנים הגדלה משמעותית של הסיוע לעשרות רשויות נוספות בתקציב 2021".

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "לא ניתן לנתק את משבר הקורונה ממשבר האקלים. משבר הקורונה, לצד האתגרים שייצר, נתן לכולנו הזדמנות יוצאת דופן לקדם צמיחה כלכלית שתומכת בסביבה, בבריאות ובחברה. מדינת ישראל צריכה להקדים ולהיערך למשברים משמעותיים העומדים לפתחה, ובראשם שינוי האקלים והידלדלות המגוון הביולוגי. אלה אתגרים גלובליים בעלי השלכות מהותיות, גם על מדינת ישראל. לשלטון המקומי תפקיד חשוב בקידום אנרגיה מקיימת, והתייעלות אנרגטית. הרשויות צריכות לחשב מסלול מחדש בכל מה שקשור לתכנון העירוני באמצעות מציאת פתרונות מבוססי טבע לרווחת הציבור ולחיזוק החוסן הקהילתי".

שר הפנים, אריה דרעי: "הרשויות המקומיות הן שחקן מרכזי בהתמודדות מדינת ישראל עם משבר האקלים והשלכותיו ברמה האזורית והמקומית. אנחנו פועלים לייצר שיתופי פעולה בתוך השלטון המרכזי ובינו לבין השלטון המקומי, מתוך הבנה כי היערכות נכונה תחזק את החוסן האקלימי ותסייע לרשויות להתמודד עם שיטפונות, שריפות והשלכות נוספות של שינויי אקלים. אנחנו רואים גם חשיבות גבוהה בקידום אנרגיה מקיימת ברמה המקומית, אשר ביישום נכון שלה יכולה להפוך למנוע כלכלי לרשויות שיתורגם בסוף לרווחת תושבי מדינת ישראל. התכנית הלאומית, תיקח בחשבון את הייחודיות של כל רשות וכל אזור גיאוגרפי בארץ ומימושה יציב את ישראל בשורה אחת עם המדינות המתקדמות בעולם בתחומים אלה".

במסגרת כנס שיתוף ציבור ראשון מסוגו בנושא התכנית הלאומית – היערכות לשינוי אקלים ואנרגיה מקיימת ברשויות המקומיות, שנערך באחרונה, לקחו חלק מעל 100 משתתפים מהרשויות המקומיות, מארגונים מהמגזר השלישי, מהאקדמיה וממשרדי הממשלה.

בשנים האחרונות מבינים בעולם כולו, כי מימוש היעדים הלאומיים להפחתת פליטות והיערכות למניעת מפגעים אקלימיים, יתאפשר אם יינקטו צעדים בראיה רב-מערכתית משותפת, תוך חיזוק שיתוף הפעולה בין הממשלה עם השלטון המקומי.

התוכנית הלאומית שהוצגה, נכתבה מתוך הכרה בצורך לגבש ולחזק את שיתופי הפעולה בין כלל הגורמים המעורבים: בין משרדי הממשלה, לשלטון המקומי, לתושבים ולבעלי העניין הרלוונטיים. המטרה ליצור one stop shop לקידום הכנה ויישום של תכניות פעולה להיערכות לשינויי אקלים ואנרגיה מקיימת ברשויות מקומיות.

התכנית נועדה להשיג שתי מטרות ברמה המקומית: בניית חוסן אקלימי וקידום אנרגיה מקיימת, שמלבד תרומתם למאבק במשבר האקלים, יובילו לשיפור איכות החיים והאיתנות הכלכלית של הרשויות המקומיות והתושבים.

התכנית תבוצע במספר שלבים עד לשנת היעד – 2030. בשלב הראשון יפורסם מדריך לגיבוש תוכניות פעולה מקומיות. בשלב השני יינתן סיוע לגיבוש תכניות פעולה לרשויות נבחרות (פיילוט) בשלב השלישי יורחב המהלך לכלל הרשויות בישראל וייושמו תכניות הפעולה, באופן שיביא להפחתה משמעותית בפליטות גזי החממה של ישראל.

פרסום

בישיבת מנהלת שינוי אקלים שהתקיימה בשבוע שעבר, הוצגו עיקרי המדריך להיערכות לשינוי אקלים ברשויות המקומיות שגובש תחת חסות המנהלת על-ידי המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה, יחד עם משרד הפנים. המדריך נועד לתת סל כלים לרשויות המקומיות לבניית מתווה לאנרגיה מקיימת ולבניית החוסן האקלימי. המדריך מבוסס על מיפוי המאפיינים הייחודיים לאזורים אקלימיים שונים בארץ והצעת סל כלים שמלבד תרומתם להפחתת השפעות האקלים יביאו לשיפור איכות החיים והאיתנות הכלכלית של הרשויות המקומיות והתושבים. התוכנית נבנתה מתוך הכרה בכך שהשלטון המקומי הוא שחקן מרכזי בהתמודדות של ישראל עם שינוי האקלים.

 

על סמך מחקר של אוניברסיטת ניוקאסל בבריטניה, 66% מהערים באיחוד האירופי כבר גיבשו תכניות פעולה להיערכות לשינוי אקלים ואנרגיה מקיימת: בפולין מובילת האיחוד בנושא, ב-97% מהערים גובשו כבר תכניות פעולה, אחריה גרמניה עם תכניות פעולה ב- 81% מהערים, אירלנד עם 80% ופינלנד ושבדיה אחריהן עם 77%. לקישור: https://tinyurl.com/y58dqr9o. באחרונה פרסמה תל אביב תכנית שאפתנית להיערכות לשינוי אקלים ורשויות נוספות מתחילות בגיבוש תכניות.

 

הצעד הנוכחי של שלושת המשרדים יאיץ את ההתקדמות בתחום זה.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של חשמלנט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל חשמלנט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל חשמל נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים ,ידיעות מהארץ העולם ועוד המון אינפורמציה בתחום תעשיית החשמל ותעשיית התאורה. בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר / כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הרשמו לניוזלטר