תחנת הכוח חגית מזרח הועברה לבעליה החדשים

 

תחנת הכוח חגית מזרח הועברה היום לבעליה החדשים, כשבדצמבר 2021, נחתם הסכם המכר של *תחנת הכוח חגית מזרח של חברת החשמל עם הזוכה בהליך שותפות של קבוצת אדלטק ושיכון ובינוי אנרגיה.*

 

פרסום

הרכישה, על סך 1,602,045,036 ש"ח, הינה עוד שלב בפתיחת משק האנרגיה לתחרות כשעיקר התמורה מהמכירה תוחזר לציבור באמצעות תעריף החשמל, כפי שנעשה בהצלחה גם במכירת התחנות הקודמות.

 

*השפעת מכירת חגית על התעריף שעודכן ב1.2.22 הביאה להפחתת ההכנסה המוכרת בכ-1.2 מיליארד ש"ח, המהווים הפחתה של כ5% בתעריף*.

 

‐———————————-

 

היום, 1 ביוני 2022, במעמד בכירי חברת החשמל ובעלי קבוצת הרכישה, הועברה החזקה על תחנת הכוח חגית מזרח לבעליה החדשים, כשבדצמבר 2021,  נחתם הסכם המכר של *תחנת הכוח חגית מזרח של חברת החשמל עם הזוכה בהליך שותפות של קבוצת אדלטק ושיכון ובינוי אנרגיה.*

 

הרכישה, על סך 1,602,045,036 ש"ח, הינה עוד שלב בפתיחת משק האנרגיה לתחרות כשעיקר התמורה מהמכירה תוחזר לציבור באמצעות תעריף החשמל, כפי שנעשה בהצלחה גם במכירת התחנות הקודמות.

 

*השפעת מכירת חגית על התעריף שעודכן ב1.2.22 הביאה להפחתת ההכנסה המוכרת בכ-1.2 מיליארד ש"ח, המהווים הפחתה של כ5% בתעריף* .

 

מ"מ מנכ"ל חברת החשמל, רם ארליכמן: "לראשונה מזה כ-100 שנה, חברת החשמל תחדל להיות מונופול ביצור חשמל ותרד אל מתחת לרף 50 האחוזים ביצור חשמל במשק".

 

תחנת הכוח חגית מזרח, היא תחנת הכוח השלישית שחברת החשמל מוכרת למגזר הפרטי, במסגרת הרפורמה במשק החשמל עליה הוחלט בממשלה ביולי  2018.

 

בתום תהליך מואץ שארך פחות משנה בו נעשה מיון של הגופים המתעניינים, נפתח חדר מידע מכוון ונערך הליך בדיקה מפורט מצד המשתתפים לצורך הגשת הצעה מסחרית.

 

בנק דיסקונט הינו המארגן ונציג המלווים במימון תחנת הכוח חגית מזרח אשר יסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל. חלקו הצפוי של בנק דיסקונט במימון הוא 750 מיליון שקל והגופים הנוספים המשתתפים בסינדיקציה הינם הבנק הבינלאומי ומנורה.

 

 

שלמה ארביב, יו"ר ועדת הכספים בדירקטוריון חברת החשמל: "דירקטוריון חברת החשמל, ההנהלה ועובדיה, היו נחושים, עת הוחלט על  הרפורמה, לבצע את אבני הדרך שלה במסירות, במקצועיות ובעמידה בלו"ז בצורה מרשימה.  מכירת חגית מזרח לשוק הפרטי מהווה צעד משמעותי ביישום הרפורמה, פתיחת המשק לתחרות, ירידה בתעריפי החשמל והורדת יוקר המחייה".

 

 רם ארליכמן, מ"מ, מנכ"ל חברת החשמל: "הנהלת החברה ועובדיה מחויבים לא רק להצלחת המכירה אלא  ליישום ומיצוי מתווה הרפורמה שמשנה את פני החברה ומשק החשמל". עוד הוסיף ארליכמן, כי לראשונה מזה כ-100 שנה, חברת החשמל תחדל להיות מונופול ביצור חשמל ותרד אל מתחת לרף 50 האחוזים ביצור חשמל במשק. עיקר ההכנסות מהמכירה יוחזרו לציבור באמצעות תעריף החשמל כפי שקרה גם במכירת שתי התחנות הראשונות.

 

אורי אדלסבורג, יו"ר דירקטוריון קבוצת אדלטק: כשמונה שנים לאחר הפעלת דוראד אנרגיה, תחנת הכוח הפרטית הגדולה הראשונה בישראל, אשר פרצה את הדרך לייצור פרטי של חשמל – אדלטק ועובדיה גאים להיות הקטר שמוביל את התחרות במשק החשמל. אני משוכנע שהחבירה המוצלחת של אדלטק עם שיכון ובינוי אנרגיה באורות יוסף, בחגית מזרח – אורות פנינה – כמו גם במכרז הצפוי על אשכול – תקדם לא רק את השותפות בינינו אלא את התחרות במשק החשמל".

 

*תמיר כהן, יו"ר קבוצת שיכון ובינוי אמר: "רכישת תחנת הכוח חגית היא צעד חשוב במימוש אסטרטגיית ההתרחבות של שיכון ובינוי בתחום האנרגיה, וכי שיתוף הפעולה בין אדלטק לשיכון ובינוי מאפשר יעילות מירבית בתפעול תחנות הכוח". כהן הוסיף, כי הציבור בישראל נהנה פעמיים, שכן הוא מקבל תמורה מלאה עבור תחנות הכוח בעת ההפרטה וכמו כן מקבל שירות יעיל ומקצועי ברמות הגבוהות ביותר. כהן אף הדגיש כי בכוונת שיכון ובינוי להמשיך ולהיות שחקן מוביל בתחום האנרגיה בישראל.

 

*שאול קוברינסקי, יו"ר בנק דיסקונט: ״בנק דיסקונט גאה לקחת חלק, כגורם מאפשר, ברפורמה במשק החשמל ופתיחת משק האנרגיה לתחרות. ארגון העסקה שאפשרה את המהלך, בהיקף של 1.7 מיליארד ש״ח, מהווה דוגמא נוספת לכך שדיסקונט הוא גוף מוביל בארגון ומימון פרויקטים מרכזיים בתחום התשתיות, הודות למעטפת המומחיות והניסיון של החטיבה העסקית של הבנק״.

 

פרסום

השלמת עסקת מכירת אתר חגית היתה כפופה להתקיימותם של מספר תנאים מתלים, ובכללם קבלת רישיונות ייצור מרשות החשמל באישור שרת האנרגיה, קבלת אישור מיזוג מרשות התחרות וכן קבלת אישורים רגולטוריים אחרים כקבוע בהסכם המכר – כל אלא התממשו, וכאמור, היום הועברה התחנה לבעליה החדשים.

 

במסגרת הרפורמה, התחייבה חברת החשמל למכור חמש תחנות כוח, על פי לוחות זמנים קבועים, תוך יישום מתווה של ירידה הדרגתית במקטע ייצור החשמל.

 

מימין: עו"ד יעל נבו, יועץ משפטית חברת החשמל, אמיר ליבנה, סמנכ"ל אסטרטגיה, חדשנות ושינוי מבני, שלמה ארביב, נציג דירקטוריון חברת החשמל, רם ארליכמן, מ"מ מנכ"ל חברת החשמל, אורי אדלסבורג, יו"ר אדלטק, תמיר כהן, יו"ר שכון ובינוי, שאול קובורסקי, יו"ר דיסקונט, יובל גביש, משנה למנכ"ל דיסקונט.

צלם: יוסי וייס, חברת החשמל.

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

25.7 שוק החשמל יפתח לתחרות

14 באפריל 2024

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

הוקרה לחברת החשמל ולחברת אס או אס אנרגיה אקספרס על הפעילות המשותפת במלחמה.

16 במאי 2024

נחתם רישיון ההולכה והאגירה לחברת החשמל

12 במאי 2024

סופית: הממשלה החליטה לבטל את היוזמה להקים את תחנת הכוח OPC2 בחדרה

24 באפריל 2024

Enlight מרחיבה את פעילותה ונכנסת לשוק המבוזר באמצעות חברת בת Enlight Local

15 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום