תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

חברת החשמל העבירה היום את הבעלות על תחנת הכוח "אשכול" לחברת "אשכול אנרגיות כוח בע"מ", בתמורה כולל הצמדה של 9.172 מיליארד  ₪

 

"אשכול" היא תחנת הכוח הרביעית  והגדולה ביותר שחברת החשמל מוכרת למגזר הפרטי, במסגרת הרפורמה במשק החשמל עליה הוחלט ביולי 2018

פרסום

 

 

בהשתתפות אלי כהן, שר האנרגיה והתשתיות, בכירי חברת החשמל וחברת "אשכול אנרגיות כוח בע"מ",  ונציגי בנק הפועלים ובנק מזרחי, התקיים אמש (יום שני, 3.6.24 ) טקס העברת הבעלות של תחנת הכוח "אשכול" מחברת החשמל לקבוצת "אשכול אנרגיות כוח בע"מ".

 

בטקס הועברה תחנת הכח אשכול, באשדוד מידיה של חברת החשמל לידי הבעלים החדשים חברת דליה חברות אנרגיה בע"מ (75%), בשותפות עם חברת יוניון תשתיות בע"מ (20%), משק אשכול בע"מ (2.5%) וברק אלקטרוניקה רפואית (2.5%).

 

תחנת אשכול, הינה הגדולה מבין התחנות שנמכרו ע"י חברת החשמל במסגרת מתווה הרפורמה שנחתם בשנת 2018. תחנת אשכול ממוקמת בחלקו הצפוני של אזור התעשייה באשדוד, בין שני הנמלים הימיים. התחנה הגדולה ביותר בישראל המופעלת בגז טבעי עם הספק מותקן של כ- 1,606 מגה וואט, המהווים כ- 8% מכושר ייצור החשמל בארץ. התחנה כוללת שתי יחידות ייצור בטכנולוגיית מחזור משולב (F Class) בהספק מותקן של כ-758 מגה וואט, וארבע יחידות קיטוריות בהספק מותקן של כ-912 מגה וואט.

 

כחלק מתנאי המכרז, רשות החשמל העניקה לקבוצת דליה חברות אנרגיה אופציה להקים תחנת כוח חדישה בהספק של עד 850  מגה וואט. מדובר בתחנת הכוח היחידה בארץ עם הסדרה תעריפית וכן מקום מובטח ברשת ההולכה הארצית. יחידה זו אמורה להחליף את יחידות הייצור הקיטוריות הישנות אשר צפויות להיגרט בשנים הקרובות.

 

אלי כהן, שר האנרגיה : "מכירת תחנת אשכול היא צעד נוסף להגדלת התחרות במשק האנרגיה, שמצטרף למהפכת החשמל שתחל ב-25.7 ולצעדים נוספים שאנו מקדמים. הגדלת התחרות מביאה להורדת מחירים ולשיפור השירות ואספקת החשמל לטובת כל אזרחי ישראל, ואני מודה לחברת החשמל ולרשות החשמל שעבדו רבות להשלמת המכירה. אני אמשיך לפעול למען הגדלת התחרות במשק האנרגיה בכלל ובמשק החשמל בפרט".

 

דורון ארבלי, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל : "חברת החשמל משלימה היום צעד חשוב בעידן התחרות במשק האנרגיה, הלכה למעשה. החברה עמדה בכל יעדי הרפורמה כפי שנקבעו על אף כל השינויים והאתגרים שהתמודדה עמם בחלוף השנים. חברת החשמל הוכיחה את יכולותיה הגבוהות בהקמת תחנות כח והשיאה ערך למדינה ולמשק החשמל במכירת 4 תחנות בסך של למעלה מ 16 מיליארד שקלים.  אני גאה בהנהלת החברה ועובדיה שהיו מחויבים לתהליך המכירה וליישום מלא של הרפורמה. זהו רגע מכונן בחייה של חברה בת 101 שנים שאינה חוששת מתחרות, אלא נכונה לה וערוכה אליה. אני מברך את דליה חברות אנרגיה  אשר הופכת מהיום לשחקנית משמעותית במשק האנרגיה".

 

מנכ"ל בנק הפועלים,  דב קוטלר, ומנכ"ל מזרחי טפחות, משה לארי הודו לצוותים של חברת החשמל ושל דליה אנרגיה וציינו כי מדובר בעסקה הגדולה והמורכבת במשק הישראלי. העסקה מעידה על היכולות הפיננסיות והמקצועיות של  המערכת הבנקאית לממן את המשך התרחבות והפיתוח של משק האנרגיה בישראל.

 

מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, משה לארי  בירך את הרוכשים, המוכרים וכלל השותפים לעסקת הענק. ״העובדה שאת המימון הובילו שני בנקים ישראליים – פועלים ומזרחי-טפחות מהווה תעודת כבוד למערכת הבנקאות הישראלית, ועדות לחוסנה ואיתנותה. יחד עם זאת, צריך לקוות שהמצב הגיאו-פוליטי ומעמדה הבינלאומי של ישראל יחזרו במהרה להיות כפי שהיו לפני המלחמה, דבר שיעודד את חזרתם של המשקיעים הזרים לשוק הישראלי״.

 

עובד דבי, מנכ"ל דליה חברות אנרגיה הודה לחברת החשמל על שיתוף הפעולה, לגורמים המממנים בפרויקט בראשות בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות, לרשות החשמל ומשרד האנרגיה: "אנו גאים ונרגשים עם השלמת התהליך המורכב של רכישת תחנת אשכול בסכום של כ- 9.2 מיליארד ש"ח. אני מבקש להודות לגופים המממנים ובראשם בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות וכן לכלל ביטוח, מנורה, עמיתים קרנות הפנסיה, הראל, מיטב דש, הפניקס והבנק הבינלאומי.

כמו כן רוצה להודות ולהוקיר את בעלי מניותינו על האמון הרב והתמיכה לאורך כל תהליך הרכישה. אנו ממשיכים לצעוד קדימה, נפתח, נשדרג, נרחיב ונייעל את תחנת הכוח אשכול כמתקן תשתית לאומי מהראשון במעלה, ביחד עם העובדים הקיימים ועם הצוות המנוסה של דליה, זאת לטובת הציבור הרחב במדינת ישראל. בעשור האחרון הוכחנו את יכולותינו בייצור חשמל באופן יעיל, אמין וזמין ולמכור אותו למגזר העסקי והביתי במחירים תחרותיים.

בשנים הבאות נמשיך להיות "חשמל אחד קדימה", נקים שתי תחנות כוח חדישות אחת באשכול ושניה בצפית נרחיב את פתרונות האגירה ונקדם את התחרות במקטע האספקה באופן שיביא את בשורת התחרות לכל בית ".

 

מאיר שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל: "המכרז למכירת ׳אשכול׳ היה מורכב ומאתגר מקצועית  עד כדי יצירת תקדים משפטי שקיבל תוקף בפסק דין שהניב לציבור תוספת בת 2 מיליארד ש״ח. במכירת התחנה, חברת החשמל השלימה את מלא התחייבויותיה מהרפורמה, שפתחה את ייצור החשמל לתחרות בשוק החופשי ולהפחתת מחירים.

בחודשים האחרונים עובדי החברה השקיעו מאמצים רבים להעברה חלקה של תחנה ברמת תפקוד מלאה, לידי חברת דליה. במסגרת ההסכם, עובדי החברה המייצגים את ההון האנושי שלה, ימשיכו לתחזק ולהפעיל את התחנה תחת חברת דליה.

בהזדמנות זו אברך את עובדי החברה המסורים, שעוברים עם התחנה, להצליח בדרכם החדשה ואאחל לרוכשת להשיא את ההשקעה ולהנות מפירותיה במישור הכלכלי והעסקי, כאחד.  המשימה הושלמה והציבור יצא נשכר".

 

יהודה גן-אל יו"ר ארגון העובדים הארצי של חברת החשמל: "144 עובדים מקצועיים, מוכשרים ומסורים של חברת החשמל מושאלים לבעלים החדשים.   מדובר במהלך מורכב, הן בהיבט הרגשי חברתי והן בהיבט המקצועי. לפיכך,  ארגון העובדים בראשותי יעשה כל שיידרש על מנת ללוות, לסייע ולתמוך בעובדים לאורך כל תקופת ההשאלה ולאחריה.

ארגון העובדים היה ועודנו  שותף לרפורמה ובהתאם לכך מחויב ליישומה. יחד עם זאת, אינני שבע רצון מאופן יישום סעיפי האיתנות הפיננסית שברפורמה ומתכוון בעתיד הנראה לעין להידרש לכך וביתר שאת. אני וחברי לארגון, מברכים ומאחלים הצלחה רבה לעובדי החברה בדרכם החדשה ולדליה חברות אנרגיה על רכישתם זו".

פרסום

 

עם העברת הבעלות, דליה חברות אנרגיה הופכת ליצרן חשמל משמעותי בישראל ולבעלת מלאי תכנוני להקמת שתי תחנות כוח חדישות נוספות.

 

אשכול היא תחנת הכח הרביעית שחברת החשמל מוכרת למגזר הפרטי, במסגרת הרפורמה במשק החשמל.  עד כה נמכרו במחירי שיא תחנות הכח רמת חובב בכ- 4.25 מיליארד ש"ח לשיכון ובינוי ואדלטק .

תחנת הכח אלון תבור נמכרה בכ- 1.9 מיליארד ש"ח לקבוצת  . MRC תחנת הכח חגית מזרח נמכרה בסך של כ- 1.602 מיליארד ש"ח לשיכון ובינוי ואדלטק.

 

את הליך המכרז בחברת החשמל ניהלו והובילו אמיר ליבנה, סמנכ"ל אסטרטגיה חדשנות ושינוי מבני,  יחד עם חברי וועדת המכרזים, גילעד חסיד, סמנכ"ל הכספים, יוסי רופא, סמנכ"ל ייצור ואנרגיה ומרדכי בן-עמי.

הייעוץ המשפטי וניהול ההיבטים המשפטיים במכרז ובהתקשרות הובלו ע"י היועץ המשפטי של החברה- עו"ד גרשון ברקוביץ.

 

את תהליך המכירה ליווי מטעם חברת החשמל היועצים עו"ד ליאור מיימון ממשרד עורכי הדין ש. הורוביץ ושות', מהרן פרוזנפר מאםפקולטי ושמואל גורטלר מגורן קפיטל.

 

מימון רכישת תחנת אשכול אורגן ע"י בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות, בתוספת מסגרות תומכות נוספות, עומד על למעלה מ-8.5 מיליארד ₪. השתתפו בסינדיקציה  כלל ביטוח, מנורה, עמיתים קרנות הפנסיה, הראל, מיטב דש, הפניקס והבנק הבינלאומי.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

מאיר שפיגלר, מנכל חברת החשמל: בישיבת מרכז השלטון המקומי עם ראשי רשויות מכלל...

16 ביוני 2024

מנכ"ל מפעל כבלי החשמל סינרגי בשדרות, עידן בן ארי, שב וביקש להחריג את כבלי ה...

16 ביוני 2024

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

מאיר שפיגלר, מנכל חברת החשמל: בישיבת מרכז השלטון המקומי עם ראשי רשויות מכלל...

16 ביוני 2024

מנכ"ל מפעל כבלי החשמל סינרגי בשדרות, עידן בן ארי, שב וביקש להחריג את כבלי ה...

16 ביוני 2024

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום