‏ חברת החשמל תפרוס עד שנת 2018 כ120000 מונים חכמים

החברה פרסמה מכרז לרכישת כ120,000 מונים חכמים במסגרת פרויקט הרשת החכמה. ההערכות הן כי למכרז יגשו חברות ישראליות ובינלאומיות מהמובילות בתחום.

בשלוש השנים האחרונות ביצעה חטיבת הלקוחות בחברת החשמל פיילוט בבנימינה אשר בחן טכנולוגיות חדישות לניהול צריכת חשמל במסגרת פרויקט הרשת החכמה. טכנולוגית התקשורת של המונים שנבחרה תתבסס ברובה על תקשורת על גבי רשת החשמל הקיימת ולא על מונים אלחוטיים.

מדובר בפרויקט הכולל התקנה  של מונים חכמים, ציוד תקשורת ומערכות מחשוב תומכות בסדר גודל של כ- 120000 אלף נקודות אספקת חשמל, חברת החשמל תשתמש בציוד זה גם לצורך למידת התנהגות וצרכי הלקוחות/צרכנים בהתבסס על נתוני מנייה חכמה. חלק  מהמונים שירכשו במסגרת הפרוייקט  יפרסו בשכונות חדשות וחלקם בערים ושכונות קיימות. חברת החשמל מתכננת להתקין את המונים הללו בערים מודיעין, ובחלקים מהערים נתניה, ירושלים ובאר שבע. בנוסף, נכללים במסגרת המכרז כ- 65000 מונים חכמים לערים ושכונות חדשות, וכן כ- 13,000 מוני תעו"ז ישיר (תעריף המותנה בעומס הלקוח וזמן ) להרחבת המניה החכמה שיחליפו את המונים הקיימים.

פרסום

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל: חברת החשמל מובילה מהפכה טכנולוגית אשר תביא בשורה לציבור הישראלי. שיפור הקשר הדו כיווני עם הלקוח וזרימת   מידע, שתשדרג משמעותית את השליטה על צריכת החשמל, ההתייעלות האנרגטית והחיסכון בהוצאות החשמל של משקי הבית בישראל".

לוח הזמנים הכולל שנקבע לפרויקט הוא עד סוף 2018 , והוא כולל השלמת הצטיידות, התקנות ציוד והטמעת מערכות תוכנה, עם אופציה להרחבתו בהמשך (בכ-80,000 מונים נוספים) ובעתיד הרחוק יותר  אף לכלל תושבי המדינה. המכרז בנוי כמכרז END TO END (פתרון מקצה אל קצה) הכולל: מונים חכמים, רכזות תקשורת, מערכות מחשוב ושירותי אינטגרציה.

מערכות התקשורת והמחשוב / MDM (מערכת ניהול המניה)  והחומרה / תוכנות הנלווים שבהיקף האספקה, הינם ציוד בעל מורכבות טכנולוגית רבה שאמורים לתת מענה להתפתחות הטכנולוגית העצומה בתחום ולשפר את מצב משק החשמל הישראלי בהיבטים רבים. מערכות ניהול המנייה  יתחברו במסגרת הרשת החכמה שחברת החשמל מתכננת למקשה אחת ומטרת החברה ליצור סינרגיה בין כל המערכות
כדי להביא את רשת החשמל בכללותה לתפקוד מיטבי עד רמת הפרט.

באגף הרכש שבחטיבת תפעול ולוגיסטיקה של חברת החשמל , שמנהלים את המכרז מציינים, כי מדובר על מכרז בינלאומי מורכב בערך כספי של עשרות מיליוני שקלים. למכרז צפויות להתקבל הצעות מהחברות המובילות בתחום בארץ ובעולם.

פרסום

אודות פרויקט "מני"ב":
חברת החשמל בחרה לבצע את ניסוי ההמשך המהפכני   במודיעין, בכל רחבי העיר, בירושלים, נתניה ובאר שבע בהיקפים מוגבלים כאשר במסגרת פריסת המונים החכמים ניתן יהיה לקבל שורה של שירותים ומוצרים בהם : קבלת נתוני צריכה על בסיס יום יומי, תרגום קוט"ש לעלות כספית, מידע על דרכים לחיסכון בחשמל ועוד.
בחברת החשמל מציינים, כי עצם התקנתה של הרשת החכמה תוביל  בעתיד הלא רחוק לשורה של פיתוחים ומוצרים לטובת הלקוח שחלקם כבר פותחו בפרוייקט "עיר חכמה בנימינה" כגון:  עדכון הלקוח אודות מידע הצריכה האישי לטלפון הסלולארי, הפקת חשבון אישי בווידאו , התראת הלקוח בצריכה חריגה מהרגיל, ניתוח הצריכה האישית ביחס לצריכה האזורית, מידע על הפרעות ברשת עד לרמת הלקוח ועוד.
חברת החשמל תבצע שורת ניסויים טכנולוגיים בתוך הערים לתשתית חכמה המאפשרת ניהול  חכם של צריכת החשמל הפרטית של כל אחד מאתנו  ותיצור מערך שליטה, בקרה וויסות  הכולל  אין ספור אפשרויות תפעוליות שיאפשרו שליטה מרחוק על התשתית החשמלית ויהפכו את חיי כולנו לפשוטים ומבטיחים יותר.
המונים החכמים ומערכות הבקרה ושליטה החדישות שיותקנו החל מארון החשמל הסמוך לבית ועד  לקווי החשמל במתח גבוה ונמוך הסמוכים לביתנו, יסייעו בכל המתואר לעיל.
מדובר בסה"כ בכ 120,000 מונים חכמים  שיפרסו עד 2018, מתוכם כ 32,000 בערים הללו וכ 80,000 מונים נוספים בשכונות וערים חדשות.

מהי טכנולוגיית תקשורת  המניה החכמה?
הטכנולוגיה העיקרית בפרוייקט תהיה  שימוש בקווי החשמל במתח נמוך ( PLC) להעברת נתוני צריכה למרכז הבקרה הארצי.  במסגרת  זו יותקנו מירב המונים  שמעבירים נתונים למרכז הבקרה והשליטה הייעודי באמצעות קווי חשמל במתח נמוך.
נתוני צריכה מבית למרכז הבקרה הארצי- במסגרת הניסוי יותקנו מיעוט מהמונים  בטכנולוגית השידור הסלולרי.
למעשה מדובר בשידור ישיר של הצריכה הביתית שמשדר בפרקי זמן קבועים, כל 15 דקות.
חברת החשמל תקבל תמונת מצב חשמלית אזורית על הנעשה בעיר בשתי שכבות תפעוליות: מתח נמוך ובשכבת הקצה הממוקמת במונה החשמל של הלקוח.
על האופרציה המורכבת הזו תנצח מערכת בקרה מרכזית שתופעל על ידי מומחים של חברת החשמל מחטיבת התקשוב וחטיבת הלקוחות . מערך טכנולוגי מורכב שכזה דורש לבד מהשקעה בציוד טכנולוגי מתקדם ,באנשים ומוחות שידעו לנתח את איכות הנתונים ולהשתמש בהם לטובת וויסות וייעול הצריכה.
פרויקט "מני"ב" הינו פרויקט המשך להקמת העיר החכמה בנימינה והינו פועל ישיר לפרויקט חכם שכבר יישמה החברה במהלך שנת 2012 ועד היום, להתקנת כ-17,000 מונים לתעשייה וחיבורם למערכת הבקרה המרכזית תוך אפשרות לנהל את הצריכה של הלקוחות הגדולים של חברת החשמל המהווים כ 53 אחוזים מסך הצריכה הכוללת.
פרט לאימוץ טכנולוגיות אלה חברת החשמל תבחן הטמעת טכנולוגיות חדשניות נוספות.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

חיבור החשמל התת ימי בין ישראל לקפריסין ולאירופה יוצא לדרך

3 באפריל 2024

נשיא המדינה יצחק הרצוג: הפתרון לתרחיש העלטה הוא פיתוח ביטחון אנרגטי בחירום

3 באפריל 2024

חברות אנרגיה מובילות ויזמים בתחום האגרו-וולטאי ישתתפו בוועידה הבינלאומית S...

27 במרץ 2024

איגוד ערים לסביבה שרון כרמל הגיש פנייה דחופה לדחיית הדיון בות"ל בנושא הקמת ...

14 במרץ 2024

חן גיראט, מנהל הגנת הסייבר בחברת החשמל: "אין הרבה אנשים מיומנים בנושא הסייב...

13 במרץ 2024

רפורמת "מה שטוב באירופה" אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

4 באפריל 2024

חיבור החשמל התת ימי בין ישראל לקפריסין ולאירופה יוצא לדרך

3 באפריל 2024

נשיא המדינה יצחק הרצוג: הפתרון לתרחיש העלטה הוא פיתוח ביטחון אנרגטי בחירום

3 באפריל 2024

חברות אנרגיה מובילות ויזמים בתחום האגרו-וולטאי ישתתפו בוועידה הבינלאומית S...

27 במרץ 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום