20% ירידה במספר האנטנות הסלולריות בארץ

הסיבה: שותפות מספר חברות בתשתיות. למשרד התקשורת אין נתוני קרינה וכיסוי ברורים. כך נחשף בוועדת המדע והטכנולוגיה. יו"ר הוועדה אורי מקלב: על המשרד להגביר הפיקוח בשיפור הכיסוי

 

בארבע השנים האחרונות ירד מספר האנטנות הסלולריות בארץ כ-20%, ובמקביל אין למשרד התקשורת נתונים ברורים, חיצוניים, לרמות הכיסוי הסלולרי או הקרינה. כך נחשף היום (שני) בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת. לדברי יו"ר הוועדה, אורי מקלב (יהדות התורה) "בשנים האחרונות, למרות מהפכת המחירים, עדיין יש קשיי קליטה במקומות רבים. כשם שרמת הקליטה יורדת – רמת הקרינה עולה. המעקב אחר תשתיות אלו הוא הכרחי, נצרך ומתבקש: תשתיות אלו הינן חיוניות להתקדמות הטכנולוגית העומדת בפתחנו ועל משרד התקשורת להגביר הפיקוח בשיפור הכיסוי".

פרסום

אלירן זרד, חוקר במרכז המידע והמחקר של הכנסת, ציין כי מספר מוקדי השידור של רשתות התקשורת הסלולריות בארץ בירידה מתמשכת. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה ישנם כיום 7821 מוקדי שידור של כלל החברות, ירידה של כ-20% משנת 2014. זאת, כתוצאה משיתוף התשתיות בין החברות הסלולריות, בעידודו של משרד התקשורת. כיום ישנן שלוש תשתיות סלולר פרושות במלואן, המשרתות שישה מפעילי רשתות תקשורת סלולרית.

הוא הדגיש כי אין כיום בידי משרד התקשורת דו"ח-מסכם לנתוני הקרינה ביחס לכלל מוקדי השידור ומציג נתון כלל-ארצי. על-פי הנתונים המוגשים בכל שנה לוועדת הפנים, המתבססים על חמש תחנות ניטור, רמת הקרינה נמצאת במגמת עלייה מתונה אך עקבית לאורך השנים, ועם זאת רחוקה מאוד מהרף שקבע המשרד להגנת הסביבה לרמת החשיפה המרבית המותרת. אין גם מקור מידע מחוץ לחברות המסחריות שיחשוף נתון זה כמו גם את נתוני הקליטה, הזמינות והכיסוי. ע"פ מחקרים חיצוניים, נתונים אלו נמוכים בישראל ביחס לשאר מדינות ה-OECD.

לדברי מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, חלק מנתונים שהוצגו אינם רלוונטיים, כייוון ששוק התקשורת בארץ דינמי ומשתנה בצורה דרמטית, גם באסדרה הנכפית על החברות וגם בעולם התוכן ובגלישה. נתונים הנכונים לשנת 2016 הנכון לדור 3, אינו מתאים או בר-השוואה לנתוני השנה הכולל דור 3  ו-4 ונתוני שנת 2020 שיכלול דור 5. אכן, מדידת הכיסוי מסתמכת על נתוני החברה אך בשנה הקרובה הוצב יעד לשפר את הפיקוח על כיסוי זה. כהן הדגיש את ההכרח בנכונות משרדי הממשלה והרשויות המקומיות בסיוע לשיפור הכיסוי. בהכרח – מורידים אנטנות, מטעמים כאלו ואחרים, יורדת רמת הכיסוי. מרכז הכובד של פעילותינו עוברת מפיקוח על תחרותיות להשקעה בתשתיות.

ינון אזולאי (ש"ס) ציין את חוסר הקליטה בכבישים רבים ביהודה ושומרון, ואת הנחיצות הביטחונית בכיסוי זה. גיא יום טוב, נציג חברות הסלולר, קרא לראשי הערים להחליט – גם מול לחץ חיצוני – על הגברת רמת הכיסוי. ד"ר שי סופר, נציג משרד התחבורה הבהיר את עידן הרכב האוטונומי התקרב, שבבסיסו שדרים על נתונים כולל נתונים מצילי-חיים, צחי שלום ממרכז השלטון המקומי, הציג את "מגוון הדעות בעניין השפעת הקרינה, והבעיה נטועה בהתנהגות הלא-חוקית של חברות הסלולר בעבר. ראש העיר חייב לשקלל את החלטותיו וזו סמכות השיפוט והשיקול שלו, ויש להגביר את הידע של התושבים בנושא". המהנדס רם דישון, מומחה לקרינה אלקטרומגנטית, טען כי קרבה של אנטנה סלולרית לבתי ספר גורר כאבי ראש ובטן, הקראות והפרעות בשינה אצל התלמידים.

פרסום

רצ"ב נתוני מרכז המידע והמחקר של הכנסת.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

הוחלט לדחות את הקמת תחנת הכוח OPC, ולהחזיר לדיון בות"ל את ההחלטה על הקמת תח...

2 ביוני 2024

נזקים כבדים לרשת החשמל בעקבות מטחי הירי אמש לעבר מרחב קריית שמונה, רכס רמים...

28 במאי 2024

שרפות הצפון גרמו לנזקים מורכבים ברשת החשמל

5 ביוני 2024

הסכם פורץ דרך בין שתי חברות התשתית הגדולות במדינה

5 ביוני 2024

תחנת הכח אשכול של חברת החשמל הועברה לידיה של קבוצת דליה:

4 ביוני 2024

אותרו גניבות חשמל בשווי מוערך של מיליוני שקלים

3 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום