לראשונה פותחה יכולת מוכחת ליירט מטחי רקטות וטילי נ"ט עם לייזר שיופק מחשמל.

משרד הביטחון בשיתוף התעשיות הביטחונית השיגו פריצת דרך בפיתוח מערכות ההגנה האוויריות של צה"ל – לייזר חדש צפוי להכפיל את כוח ההגנה האווירי.

פריצת דרך ישראלית בפיתוח לייזר ליירוט רקטות: אחרי עשורים של ניסיונות עקרים, פרויקטים כושלים ומאמצים משותפים עם ארה"ב שלא נשאו פרי – ליירוט טילים ורקטות באמצעות אלומות לייזר – הודיע היום (ד') משרד הביטחון כי ישראל פיתחה יכולת מוכחת ליירט רקטות באמצעות לייזר רב-עוצמה.

בעוד כחצי שנה ייערך ניסוי כולל של היכולת, שיצאה מהמעבדה לבניית מערכת שלמה בתעשיות הביטחוניות רפאל ואלביט, בשדה שדמה שבדרום. לאחר מכן, לקראת סוף השנה, יוצבו משדרי לייזר ראשונים לניסוי ממשי בשטח – בגבול עזה, בתקווה שטבילת האש המבצעית תוכרז מוצלחת.

לאורך העשור הקרוב מתכננים במחלקת פיתוח אמצעי לחימה (מפא"ת) במשרד הביטחון גם להגדיל את השימוש בלייזר בשני רבדים נוספים: על גבי כלים משוריינים או משאיות שינועו לשדה הקרב, כדי להגן על כוחות היבשה בתמרון בשטח האויב, וכן להתקין את המערכת על מטוס של חיל האוויר, כדי ליירט רקטות וטילי נ"מ של האויב מהשמיים – ובכך להעצים את יתרון העליונות האווירית. כבר בשנתיים הקרובות צפויה המערכת להיות מותקנת על מטוס הרקולס של חיל האוויר, כחלק מתהליך השלמת הפיתוח.

פרסום

המערכת החדשה צפויה להשלים את מערכות ההגנה האקטיביות הקיימות, בהן חץ, שרביט קסמים, פטריוט ובעיקר את כיפת ברזל, לטווחים הקצרים. העדיפות תהיה ליירט באמצעות לייזר, שכן עלות של ירי לייזר בודד מסתכם בדולרים בודדים – מחיר החשמל שמופק כדי לשדר אלומה לשמיים. למעשה, במפא"ת הצליחו לרכז את אלומות הלייזר לנקודה אחת של ס"מ בודד על המטרה, בטווחים של מספר ק"מ, ובאופן בו האלומה כלל לא נראית, גם לא בלילה. בכך גם הכוח שירה את אלומת הלייזר לא נחשף מבחינת מיקומו.

ראש מחקר ופיתוח (מו"פ) במפא"ת תת-אלוף יניב רותם אמר, "כל יריה מאוד זולה. אחרי ההשקעה במערכת זה דולר. אנחנו למעשה מערכת משלימה לכיפת ברזל".

לעומת זאת, לכיפת ברזל יש מספר מיירטים מוגבל ואילו בלייזר מדובר בכמות לא מוגבלת כל עוד והמערכת מחוברת לחשמל. היתרונות כוללים עלויות זולות, התמודדות עם מטחים, ופעילות ללא רעש בשונה מכיפת ברזל אך החיסרון המובהק של המערכת הוא ירידה באפקטיביות המבצעית במזג אוויר הכולל עננים. "אנחנו מיירטים בלייזר רק מה שאנחנו רואים", הוסיף תא"ל רותם והסביר כי יש ללייזר מערכת עקיבה הכוללת אמצעי אופטי שלראשונה בעולם בשנת 2010 הפיל פצמ"רים/

פרסום

שר הביטחון נפתלי בנט מסר: "המוח הישראלי ממשיך להוביל חדשנות פורצת דרך. פרויקט הלייזר יהפוך את מערכת הביטחון לקטלנית, עוצמתית ומתקדמת יותר. מדובר בנדבך משמעותי בביצור ביטחון מדינת ישראל. לצד כלי המלחמה הקיימים, נוסיף חרב של לייזר אל מול האיומים, בצפון ובדרום. אנחנו מתקדמים במלוא התנופה, והמסר הברור: לישראל יכולות כבירות, בהגנה ובהתקפה. לאויבי ישראל מוטב לא לבדוק את הסבלנות והיכולות שלנו".

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל חשמלנט. חשמלנט היינו פורטל מקצועי ומקיף לתחום החשמל והתאורה .בחשמלנט תוכלו למצוא אינפורמציה מקצועית שחשובה לכם ומאגר ספקים גדול מתחום החשמל והתאורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

כתבות נוספות

בניה מתועשת מודולרית ? אולי זה הפתרון של ענף הבניה ?

22 ביולי 2024

חברת החשמל מסכמת בהצלחה תרגיל חירום ארצי

18 ביולי 2024

תרגיל ענק במסגרת ההיערכות למלחמה אפשרית בצפון

18 ביולי 2024

ב-25.7, תצא לדרך רפורמת החשמל, הרפורמה הגדולה ביותר במשק הישראלי מאז רפורמת...

18 ביולי 2024

רפורמת הייבוא "מה שטוב לאירופה טוב לישראל" תצא לדרך ב-1 בינואר 2025

18 ביולי 2024

חברת החשמל מבצעת בצפון  עבודות ייחודיות בעזרת מסוקים:

18 ביולי 2024

בניה מתועשת מודולרית ? אולי זה הפתרון של ענף הבניה ?

22 ביולי 2024

חברת החשמל מסכמת בהצלחה תרגיל חירום ארצי

18 ביולי 2024

תרגיל ענק במסגרת ההיערכות למלחמה אפשרית בצפון

18 ביולי 2024

ב-25.7, תצא לדרך רפורמת החשמל, הרפורמה הגדולה ביותר במשק הישראלי מאז רפורמת...

18 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחרו תחום